Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Způsob užívání homeopatického přípravku závisí na typu potíží, které přípravek léčí, a na lékové formě, ve které je homeopatikum k dispozici. Vzhledem k charakteru homeopatických léků se zejména u monokomponentních přípravků může dávkování při některých onemocněních lišit také v závislosti na dalších faktorech, např. podle daného individuálního stavu pacienta. Proto je v každém případě třeba vždy dodržovat způsob užívání, který vám doporučí odborník, lékař homeopat, případně lékárník.
V případě polykomponentních homeopatik (tablety, sirupy) se můžete o správném dávkování informovat také na Veřejně přístupné odborné informační službě o léčivých přípravcích.
Obecně platí, že homeopatika není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Časový odstup od jídla by měl činit přibližně 15-20 minut. Dávka léku (např. daný počet granulí či tablet) se vloží do úst a nechá se zvolna rozpustit, např. pod jazykem, nezapíjí se. Lék se vstřebává ústní sliznicí, je proto žádoucí, aby v ústech v okamžiku užití nebyly přítomné některé aromatické látky (např. mentol, káva nebo tabák).
U kojenců a malých dětí je zpravidla možné homeopatikum rozpustit v malém množství vody. I v tomto případě platí, že je třeba vždy dodržovat pokyny odborníka, obecně však lze rozpustit 10 granulí nebo potřebný počet tablet v 1 dcl kojenecké vody a podávat dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.