Inzerce

Jak žije obézní dítě?

23. dubna 2007,   |   přečteno: 17211x

Jak spolehlivě poznáte, že je vaše dítě obézní? Spočítáte to jednoduše, když odečtete od výšky dítěte v cm číslo 100.

ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
134 Kč

Jak poznáte, že dítě potřebuje hubnout?

Obézní rodiče často nevidí nebo nechtějí vidět, že jejich dítě je obézní. Úplně jednoduše poznáte orientačně obezitu dítěte tak, že by dítě nemělo vážit více než hodnota, kterou získáte, když odečtete od výšky dítěte v cm číslo 100 (dřívější Brocův index). Tedy když dítě měří 140 cm nemělo by vážit více než 40 kg. A rodiče si změří obvod pasu a pokud centimetr ukazuje více než 80 cm u žen tak zbystří a pokud více než 88 cm, tak se určitě pustí do hubnutí s dítětem. Pokud se chtějí zbavit nadbytečných kilogramů i tatínkové, tak se to týká těch, jejichž obvod pasu je 94, resp. 102 cm.

Nadváha u dětí

Jak vnímá obézní rodič své dítě?

„Kulaťoučká maminka s ještě kulatější Aničkou, která je v pásmu těžké obezity, přichází na doporučení dětské lékařky na endokrinologické vyšetření. Lékařka po somatickém vyšetření zaměří hovor na problematiku obezity dítěte a maminka se udiveně zeptá "Vám se zdá Andulka tlustá?"

Obézní rodič obklopen celou širokou rodinou s mnoha kily navíc buď obezitu svého dítěte nevidí, nebo ani nechce vidět. Nechce měnit zažité stereotypy, které jsou na první pohled pohodlné – ale jak dlouho – do té doby, než přijdou závažné zdravotní problémy. A na mnoho obézních dětí bohužel tyto problémy číhají v dřívějším věku než postihnou jejich rodiče.

Život obézního dítěte

Současná civilizovaná společnost vytváří klima negativního postoje k obézním, zesměšňuje je v masových médiích, mechanicky spojuje kila s hodnotou osobnosti, kdy vyzdvihuje vyhublost.
Obezita stěžuje dítěti život již od útlého věku. Již v mateřské škole se v různých průzkumech ukázalo, že obézní děti patří mezi děti nejméně oblíbené, a tato diskriminace se s nimi táhne po celý život. Děti ani nedají často najevo, jak je obezita trápí..

Ve výzkumech se ukázalo, že dokonce již malé děti ve školce mají raději děti tělesně postižené než obézní. Ve školním věku, kdy dítě navazuje nové vztahy, je pro obézní děti obtížnější začlenit se přiměřeně do sociálního prostředí. Děti dostávají ve škole hanlivé přezdívky, které se rychle ujímají. Dostávají nálepku „tlustý“, což se blíží pojmům ošklivý, líný, slaboch. Po čase si na to zvyknou a uvědomují si svoji odlišnost od druhých. Uvědomují si, že se svou postavou nemohou vykonávat povolání, která jsou v té době pro děti atraktivní, např. povolání letušky, sportovce apod., nemohou nosit módní oděvy. Často jsou pohybově méně obratné, mají horší známky z tělocviku, mají zpomalené celkové tempo. Toto vše společně může přispívat ke vzniku komplexu méněcennosti. Děvčata reagují na tento stav často uzavřením se do sebe, přecitlivělostí, nesamostatností, pasivitou, straní se společnosti, sportovních a tanečních akcí. Chlapci řeší zátěžové situace spíše vyvoláváním konfliktů, s okolím, agresivitou, tvrdohlavostí apod.

Obezita se negativně odráží nejen na psychice dítěte, ale i na jeho zdravotním stavu. V dětství se zvyšuje v dospělosti riziko vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce a cév, infarktů, obezita přispívá k poruchám metabolismu, k vyššímu výskytu cukrovky, může vést dříve k poškození pohybového aparátu. Čím dříve obezita dětí vznikne, tím je větší nebezpečí dřívějšího nástupu těchto problémů v dospělosti. Pokud už obezita u dítěte vznikne, čím déle trvá, tím je větší pravděpodobnost, že si obezitu dítě obezitu zachová až do dospělosti a těžko se jí někdy bude zbavovat.

Připraveno ve spolupráci s Občanským sdružením ISTOB, kde můžete soutěžit v soutěži Hravě žij zdravě. Přihlášky a další informace o aktivitách společnosti ISTOB získáte na telefonním čísle 241 763 451. Na tomto čísle se také můžete přihlásit do kurzů snižování nadváhy pro děti s rodiči .

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Eliška G.

Dobrý den. Byla jsem na preventivní prohlídce se svou třiletou dcerkou a podle dětské lékařky je dcerka obézní a měla bych s ní začít cvičit a nějak ji omezovat v jídle. Vyděsila mne právě celou řadou nemocí která jí JÁ svou leností držet ji zkrátka přivodím. Mluvila o cukrovce, infarktu, nemoci kloubů, cévní neprůchodnosti. Byla na mne velice nepříjemná. Nevím, jak mám celou situaci řešit. Myslím, že na podobnou reakci by lékař neměl mít právo.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. července 2008, 15:17:47

Luboš

Boha jeho!!! Na matky jako si ty by měli poslat sociálku za týrání. Svojí blbostí dítěti zničíš život.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. července 2008, 17:57:10

Ilona1 poděkování

Luboši, tohle bylo taky docela tvrdý.... ne, že by lékařka neměla pravdu, ale i v těchto případech je třeba postupovat citlivě. Obezita může mít původ v genetickém zatížení, špatných stravovacích návycích celých generací rodiny, být důsledkem sníženého sebevědomí... Opravdu je tam těch bodů víc. Ale je pravda, že je třeba s tím něco dělat, třeba začít navštěvovat ten kurz hubnutí rodičů s dětmi. Je pravda, že opravdu jenom ve vzácných případech rodiče tlustýho dítěte nepotřebují zhubnout.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. července 2008, 21:52:43


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 180 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Martina (tonsilektomie) 14. ledna 2019, 09:47:46

    Souhlasím s Vámi. Já byla na tonsilektomii už před téměř 4 měsíci a stále to není ono.… Diskutovat

  • Sandra Kovarikova (štítná žláza) 14. ledna 2019, 11:12:34

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda li nevíte o nějakém přípravku nebo vitamínech bez… Diskutovat

  • . (štítná žláza) 14. ledna 2019, 11:49:45

    nemoci působí bakterie, zadej tinktury na št. ž. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.