Inzerce

Jakým způsobem můžeme přijímat vitaminy?

aktualizováno 4. listopadu 2006, Ing. Tereza Burianová CSc.   |   přečteno: 7760x

Vitaminy jsou nesmírně důležité látky, které nutně potřebujeme k životu. Bohužel si je náš organismus nedovede "vyrobit" a musí je přijímat z vnějšího prostředí. V podstatě existuje několik způsobů, jak vitaminy a další nutričně významné látky přijímat ...

Vitaminy jsou nesmírně důležité látky, které nutně potřebujeme k životu. Bohužel si je náš organismus nedovede "vyrobit" a musí je přijímat z vnějšího prostředí.

V podstatě existuje několik způsobů, jak vitaminy a další nutričně významné látky přijímat:

 • stravou
 • pomocí doplňků stravy (vitaminové a multivitaminové tablety)
 • pomocí potravin obohacených vitaminy

Každá z těchto možností s sebou přináší své výhody i potenciální nevýhody.

Příjem vitaminů stravou

Tento způsob příjmu vitaminů je nejběžnější a nejvýhodnější. Pestrá strava obsahuje nejen celou řadu vitaminů, ale i minerálních a dalších nutričně významných látek jako jsou flavonoidy, karoteny, esenciální mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny. Při dodržení pravidel pestré a vyvážené stravy tedy dochází k příjmu celého spektra vitaminů a nutričně důležitých, navíc ve formě, která je většinou pro člověka velice dobře využitelná (existují i výjimky, např. niacin je v rostlinných materiálech vázán ve formě niacytinu, který je pro člověka špatně využitelný).

Vzhledem k tomu, že některé vitaminy a minerální látky spolu navzájem "spolupracují", je výhodné, pokud je přijímáme současně. Např. vitamin C zvyšuje vstřebatelnost železa, protože je železo obecně hůře vstřebatelné, je výhodné přijímat obě látky současně. Vitamin C je antioxidant a navíc regeneruje vitamin E, tyto dva vitaminy se ve své činnosti navzájem doplňují a jejich nejúčinnější poměr je asi 6 dílů vitaminu C a jeden díl vitaminu E. Spolu s nimi "pracují" také ostatní antioxidační látky - některé karotenoidy, selen a zinek.

Vitaminy se můžeme i předávkovat, rozhodně neplatí "čím více vitaminů sním, tím budu zdravější". Pokud přijímáme vitaminy stravou, nebezpečí předávkování se snižuje na minimum, ale i zde lze nalézt výjimky - např. v játrech je velké množství vitaminu A a jejich nadměrnou konzumací se lze předávkovat tímto vitaminem, což může mít následky zejména pro těhotné ženy.

V potravinách dochází během jejich zpracování a následném skladování k inaktivaci vitaminů. Nejcitlivější jsou z tohoto hlediska vitamin C, kyselina listová a vitamin B2. Srovnáme-li obsah vitaminu C v ranných bramborách (232 mg/kg) a v bramborách pozdních (konzumace v dubnu násl. roku 65 mg/kg), je úbytek vitaminu C značný. Instantní bramborová kaše je tak z hlediska příjmu vitaminu C naprosto bezcenná. Vařením nebo jinou tepelnou úpravou se zničí až 90 % kyseliny listové. Při rafinaci rostlinných olejů dochází až k 70% snížení obsahu vitaminu E.

Dodržení pestré stravy - teorie a realita

Při dnešním způsobu života se málokomu podaří dodržovat pravidla pestré a vyvážené stravy. Existují lidé, kteří se stravují velmi nevhodně i tehdy, pokud mají teoretické znalosti o složení potravin a o pravidlech, která by měli dodržovat. Někdy je z objektivní příčin nemožné některé potraviny konzumovat, nebo je přijímat v potřebném množství, např. při určitém onemocnění nebo při neschopnosti absorbce některých látek. Se zvýšeným věkem dochází ke zhoršené funkci střev a tím ke zhoršenému vstřebávání potřebných látek, senioři tak často mají nedostatek vápníku, železa, vitaminu B12 a B2. Z důvodu alergie na některé potraviny dochází rovněž k nedostatku vitaminů a minerálních látek.

Dalším důvodem, proč v některých případech strava nestačí, jsou zvýšené nároky na vitaminy a minerální látky v určitých obdobích lidského života, např. těhotenství, puberta, seniorský věk.

autor: Ing. Tereza Burianová CSc., Nadace NutriVIT

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.