Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Jste unavení? Možná za to může artritida

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5997x )

Velká únava nemusí být jen důsledkem náročného životního stylu či oslabené imunity. V mnoha případech je též prvním příznakem závažnějších onemocnění. Jedním z nich je i chronické autoimunitní onemocnění kloubů zvané revmatoidní artritida.

shutterstock.com

Artritidou je ve světě postiženo přibližně 1 % dospělé populace, v Evropě pak trpí některou z forem artritidy či revmatického onemocnění více než 100 milionů lidí. Onemocnění se vyskytuje prakticky v každém věku, nevyhýbá se dokonce ani dětem. Mezi pacienty však převládají ženy, nemocí jsou postiženy 2–3krát častěji než muži. Nemoc zkracuje život pacientů o asi 10 až 15 let.

Jedním z typických příznaků artritidy je kromě jiného nadměrná únava a vyčerpání. Trápí až 70 % pacientů s revmatoidní artritidou a mnozí z nich ji dokonce považují za výrazně větší nepříjemnost než další z typických příznaků – bolest kloubů. Vedle únavy patří mezi její příznaky také teplota, nechutenství a úbytek na váze, bolest, ztuhlost a otok kloubů – nejčastěji jde o klouby rukou, prstů a nohou. Zcela vyléčit nemocného s revmatoidní artritidou nelze. Pomocí léků se tlumí bolest a další příznaky nemoci s cílem zajistit pacientovi maximální kvalitu života a zvládání běžných denní úkonů.

Čtěte také: Revmatoidní artritida - příznaky které byste neměli ignorovat

Únava zhoršuje kvalitu života

Pocit nesmírné únavy, provázející často revmatoidní artritidu, může mít negativní vliv na různé aspekty každodenního života. Jednak omezuje fyzickou aktivitu pacienta, jednak zhoršuje jeho náladu i komunikaci s ostatními lidmi. Zaměstnání, ale také běžné aktivity a koníčky, například práce na zahradě, vaření, nebo sport se stávají obtížně zvladatelnými. Lidé s artritidou často trápí i nekvalitní spánek, což má další nepříznivý dopad na náladovost, vyčerpanost a stres.

Čtěte také: Revmatoidní artritida - včasná diagnóza může výrazně zmírnit příznaky nemoci nebo vést až k remisi onemocnění

S revmatoidní artritidou (RA) se u nás potýká přibližně 69 000 nemocných. Podle fyzioterapeutky Mgr. Maji Špiritović, Ph.D. z pražského Revmatologického ústavu je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní.
„Pro dobrou kontrolu nad nemocí musí být v souladu duše i tělo a k tomu je pohyb vhodným prostředkem. Navíc u pacientů s revmatickými onemocněními fyzická aktivita zlepšuje rozsah pohybu v kloubech, snižuje bolesti, zlepšuje spánek, koordinaci těla, rovnováhu, motivaci, funkční stabilitu kloubů a je také schopna snížit postižení. Je vynikající protistresovou strategií,“ říká Maja Špiritović. Artritida poškozuje klouby, takže mnoho lidí se bojí, že cvičení jejich stav zhorší. A naopak, když jsou pacienti unavení a bolest jim ztěžuje pohyb, cvičení se vyhnou. „Existuje však řada cvičení, která jsou vhodná pro lidi s RA a příliš nezatěžují klouby. Dobrá je například chůze, lehké posilovací cviky, jízda na kole, plavání, tanec, vodní aerobik nebo tai chi,“ doplňuje Špiritović.

Příběh paní Marie

Marie (70) pocítila první příznaky revmatoidní artritidy před sedmi lety, nejdříve na prstech u nohou – začaly se jí kroutit a bolet. Zprvu se snažila léčit sama. Když nic nepomáhalo, navštívila praktickou lékařku a poté i revmatoložku, ale ani u jedné se nedočkala řešení.

„Tak jsem si sama našla na internetu revmatologa a objednala se k němu. Dostala jsem termín za půl roku, kdy se mi už artritida opravdu rozjela, a tak jeho první věta byla, že jsem strašně zbídačená,“ říká Marie.

Před nemocí žila velmi aktivně, zdolávala vrcholky hor, byla stále v pohybu.
„Lékař mi nasadil kortikoidy a další léky a dostal mě do stavu, kdy mohu zase žít,” komentuje Marie. Každý den pracuje na zahradě, pořídila si dřevařskou a keramickou dílnu. Dříve pracovala ve školství, kde vedla keramické kroužky. Výletuje po horách a cvičí v Sokolu. V létě dokonce přešla Jeseníky.
„Miluju ostravský Colours of Ostrava, chodím na něj pravidelně už 15 let, na celé čtyři dny a těším se na další ročník,“ usmívá se Marie.

Vedlejší následky léčby ji netrápí, je ráda, že může dělat většinu svých obvyklých aktivit. Marie žije v Šenově u Ostravy, má dceru a dva vnuky – devatenáctiletého studenta Vojtu a čtrnáctiletou školačku Zuzanu.

Čtěte také: Kryoterapie - léčba chladem

Revmatici v pohybu

Startuje akce, jejímž cílem je rozhýbat nemocné

Nejméně o kilometr navíc k současným třem si hodlá sedmdesátiletá Marie Stařičná navýšit svou denní dávku chůze. A to od 12. října. Důvod? Zapojila se do nové výzvy Revma v pohybu, kterou vyhlašuje pacientská organizace Revma Liga ČR ve Světový den artritidy. Revmatici si sami určí, kolik by daný měsíc chtěli ujít, a s pomocí krokoměrů nebo aplikací na mobilních telefonech vysledují, zda cíle dosáhli a jakou vzdálenost reálně urazili. Výsledky průběžně zaznamenají do vlastního profilu na stránkách Revma Liga ČR.

Když se pacientovi podaří splnit svůj vytyčený cíl alespoň na 80 %, zařadí se do slosování o ceny, které dostanou každý měsíc tři pacienti. Mohou se těšit na knihy, trička či krokoměry.

Zároveň mohou posílat Revma Lize ČR fotografie, jak se jim daří, „postovat“ je na sociálních sítích a navzájem se povzbuzovat.
„Cílem akce je motivovat pacienty s revmatickým onemocněním k pravidelnému pohybu a současně zvýšit jejich povědomí o důležitosti fyzické aktivity pro zlepšení zdravotního stavu. Už nyní je jasné, že se do akce zapojí minimálně 300 lidí, časem více,“ říká předsedkyně Revma Ligy ČR Edita Müllerová. Nejaktivnější pacienti se mohou těšit na společná setkání a ceny. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 559 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to dna?

V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Úponové bolesti

Manžel trpí bolestmi dol.končetin z důvodu tzv.ostruh na patách.Prodělal elektroléčby,obstřiky,leasery a úleva se nedostavila ani po ozáření cobaltem.Je ještě nějaká možnost,která by pomohla od bolesti?Manžel trpí i bolesmi lokte(tenisový).Má to nějakou spojitost?Děkuji předem.Ludmila.

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce