Inzerce

Revmatoidní artritida - příznaky které byste neměli ignorovat

18. ledna 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 23729x

Přestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán v těle, například plíce, srdce nebo oči.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Revmatoidní artritida je systémové onemocnění. Relativně časté jsou nespecifické příznaky: únava, úbytek na váze a subfebrilní teplota. Přestože artritida primárně postihuje klouby, může se projevit i v kterémkoli jiném orgánu. Odhaduje se, že až 40 % pacientů s RA má mimokloubní projevy. Nejčastěji se vyskytují u pacientů s vysokými hladinami autoprotilátek a vysokou aktivitou nemoci. Jedním z častých mimokloubních projevů onemocnění je například anemie (chudokrevnost), která postihuje 15–25 % všech pacientů s revmatoidní artritidou. Některé zdravotní problémy, které se u pacientů vyskytují, jsou způsobeny vedlejšími účinky léčiv. To je případ plicní fibrózy nebo třeba osteoporózy.

Dejte si pozor na tyto problémy, a kontaktujte svého lékaře, pokud si jich všimnete

1. Revmatoidní uzly

Jedním z nejtypičtějších mimokloubních příznaků jsou takzvané revmatoidní uzly. Jsou to většinou podkožní kulovité útvary o velikosti hrášku, které svou přítomností mohou působit mechanické obtíže. Kromě podkoží se mohou revmatoidní uzly vzácně objevit také ve vnitřních orgánech.
Uzly ale nejsou jediným možným projevem revmatoidní artritidy, který je pozorovatelný na kůži. Za dalšími kožními změnami včetně vřídků může stát autoimunitní zánět drobných cév neboli vaskulitida.

2. Anemie

Jedním z mimokloubních projevů RA může být chudokrevnost neboli anémie, která postihuje kolem dvaceti procent všech pacientů s tímto onemocněním. Příznaky anémie jsou především únava, malátnost a bledost pokožky, ale spolehlivě ji odhalí až rozbor krve. Při snížení počtu červených a bílých krvinek se zvyšuje náchylnost k infekcím a vzniku malignit.

3. Dýchací potíže

Máte-li RA je zde vyšší riziko zjizvení vazivové tkáně v plicích. Tato tkáň stojí v cestě dýchacím plynům a zhoršuje tak okysličování krve v plicích. Navštivte tedy svého lékaře ihned, pokud máte kašel, který nezmizí, nebo trpíte dušností při běžných činnostech.

4. Bolesti žaludku nebo zažívací potíže

Revmatoidní artritida zvyšuje vaše šance na výskyt vředů, krvácení do žaludku, a podmínek, jako je kolitida a divertikulitida. To může být v důsledku zánětu z RA, nebo z důvodu nežádoucích účinků léků. Zácpa nebo naopak průjem tak může být varovným signálem, že množství dobrých a špatných bakterií ve střevě je nevyvážené.

4. Neurologické potíže

Mezi časté příznaky RA patří také syndrom karpálního tunelu, který se vyznačuje brněním a mravenčením v zápěstí a rukou, přirovnávaném k pocitu nepříjemného brnění, které nastane po nárazu do brňavky. Vaše oteklé klouby mohou tlačit na nervy, což může vyvolat pocit mravenčení v různých částech těla.

Bolestivé brnění se zhoršuje v noci. Pokud s těmito příznaky půjdete k lékaři a neuvedete další známky RA, můžete být chybně diagnostikováni pouze se syndromem karpálního tunelu.

Čtěte také: Syndrom karpálního tunelu: nemoc z počítače, klavíru, jehly i sbíječky

5. Oční problémy

Nejčastější oční komplikací doprovázející tuto chorobu je zánět spojivek. Projevuje se pocitem písku v očích a pálením. Daleko nebezpečnější jsou však záněty postihující hlubší struktury oka, které hrozí rozvojem slepoty či proděravěním oční koule. Tyto potíže jsou naštěstí velice vzácné a vyskytují se hlavně u osob s velmi aktivní formou choroby.

6. Osteoporóza

Některé RA léky mohou vyvolat úbytek kostní hmoty, což zvyšuje riziko zlomenin. Příčinou je chronický zánět, obvykle také terapie glukokortikoidy a omezená hybnost.

7. Infekce

RA představuje zvýšené riziko infekce, které bývá potencováno účinkem terapie, zejména biologickými preparáty.

8. Sucho v ústech a očích

Lidé postižení RA mají také zvýšené riziko Sjögrenova syndromu, autoimunitního onemocnění, které se projevuje výrazně sníženou produkcí slin a také poškozením slzných žláz a suchostí očí. Tento stav se může projevit už v raných stádiích RA. U žen může způsobit vaginální suchost a bolest při sexu.

Čtěte také: Syndrom suchého oka

9. Změny nálady

Pacienti s revmatoidní artritidou trpí často depresí. Jedná se zhruba o třetinu lidí s touto nemocí. K rozvoji deprese přispívá nutnost vyrovnat se se ztrátou hybnosti, nezávislostí a snížením kvality života. Promluvte si se svým lékařem, pokud si všimnete změny ve vaší náladě. Ten může navrhnout odpovídající léčbu, která vám může pomoci.

Čtěte také: Překvapující příznaky deprese

10. Problémy se sluchem

Některé výzkumy naznačují, že RA nebo léky používané k léčbě mohou způsobit problémy se sluchem. Pokud si tedy vy nebo vaše rodina všimne změny v této oblasti, lékař může být schopen přizpůsobit léky nebo doporučit naslouchátko.

11. Srdeční problémy

U nemocných s RA je vyšší riziko ICHS (ischemické choroby srdeční) a aterosklerózy, což může vézt k infarktu myokardu. Bolest na hrudi, a to zejména spojená s aktivitou, by měla být sledována lékařem.

12. Postižení ledvin

Nejčastěji se jedná o postižení ledvin, které je relativně časté u jedinců v pokročilých stadiích nemoci a projevuje se nefrotickým syndromem.

Uvedené orgány nejsou jedinými, jejichž správné fungování může být následkem onemocnění artritidou narušeno. Příznaky tak mohou být velmi pestré a samotné komplikace různě závažné. Proto neváhejte navštívit svého revmatologa v případě, že se u vás objeví jakékoliv netypické zdravotní obtíže.

Zdroj: www.webmd.com

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.