Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

K dárcům krve je většina zdravotních pojišťoven štědrá

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25099x )

Bez krve a z ní vyrobených přípravků by se řada oborů ve zdravotnictví při léčbě nemocných neobešla. Redakce Ordinace.cz se proto zeptala zdravotních pojišťoven, jaké benefity nabízí těm, kdo dobrovolně darují svou krev, tzv. bezpříspěvkovým dárcům krve.

shutterstock.com

Bezúplatné dárcovství krve je jedním ze způsobů, jak minimalizovat rizika spojená s krevní transfuzí. Finanční motivace zvyšuje riziko, že dárce neuvede informace, které by mohly vést k jeho vyloučení z dárcovství. Dobrovolných dárců krve, krevní plazmy a kostní dřeně si zdravotní pojišťovny velice váží a proto je také významně podporují.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP oceňuje rozhodnutí svých klientů darovat krev, a proto v roce 2020 opětovně navýšila příspěvek z fondu prevence.

Nabízí tak svým klientům, kteří aktivně darují krev, až 3 000 Kč. Už za jeden odběr může klient čerpat až 2 000 Kč na rekondiční nebo rehabilitační aktivity lázeňského typu, které nejsou placené z veřejného zdravotního pojištění, a dalších až 1 000 Kč při dvou odběrech za rok na dentální hygienu nebo zakoupené prostředky na dentální hygienu.

VZP také pamatuje na již neaktivní dárce, kteří jsou držiteli ocenění alespoň za 10 odběrů. Těm poskytuje příspěvek až 500 Kč na rekondiční nebo rehabilitační aktivity.

Nad rámec příspěvků poskytovaných z fondu prevence může dárce krve získat od společnosti Pojišťovna VZP, a. s., ještě 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí.

Podmínky čerpání finančních příspěvků najdete zde.

Zdravotní pojišťovna Škoda

ZPŠ poskytuje v roce 2020 dárcům krve a kostní dřeně finanční příspěvek až 4000 Kč a další finanční příspěvky v rámci zdravotních programů.

Dárci krve a kostní dřeně

 • 1000 Kč pro dárce dárce krve nebo krevních derivátů, kteří v posledních 12 měsících absolvovali bezplatný odběr
 • 4000 Kč pro držitele Zlatého kříže ČČK a vyššího ocenění získaného v průběhu roku 2020

Tyto příspěvky lze čerpat na: pohybové aktivity, vitamínové prostředky, doplňky stravy, masáže, prostředky a služby dentální hygieny, sluneční brýle s UV filtrem, ortopedickou obuv a ortopedické vložky, saunu a opalovací krémy s UV filtrem.

Více informací naleznete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna

VoZP poskytuje dárcům krve a kostní dřeně příspěvek 300 až 3000 Kč ve formě poukázek (tyto odměny se nezapočítávají do limitu tří příspěvků na pojištěnce v roce). Odměna se nevztahuje na dárcovství za úplatu ani na dárcovství v zahraničí.

Bezpříspěvkovým dárcům krve, krevních derivátů a kostní dřeně k ocenění jejich společensky prospěšné činnosti je poskytována odměna podle následujících pravidel:

 • 300 Kč za každý 3. odběr
 • 500 Kč za stříbrnou medaili prof. Janského (20 odběrů)
 • 1000 Kč za zlatou medaili prof. Janského (40 odběrů)
 • 2000 Kč za každý Zlatý kříž (80, 120, 160 odběrů)
 • 2000 Kč po dosažení 200 odběrů, na základě potvrzení transfuzní stanice
 • 2000 Kč za plaketu ČČK Dar krve – dar života (250 odběrů)
 • 3000 Kč za odběr kostní dřeně

Poukázky v dané hodnotě lze poskytnout pouze v průběhu roku, kdy byl proveden třetí odběr (i se započítáním dvou odběrů z roku bezprostředně předcházejícího), nebo kdy bylo uděleno příslušné ocenění.

Pro přiznání odměny 300 Kč se jakýkoliv odběr (odběr plné krve nebo odběr krevních složek, a to i v případě odběru červených krvinek nebo krevních destiček) hodnotí jako jeden odběr.

Více informací zde.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

ZP MV ČR poskytuje v roce 2020 dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 5000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.

Dárci krve a kostní dřeně

  • 250 Kč na vitamíny a minerály zakoupené v lékárně. Příspěvek se poskytuje jednou ročně za alespoň dva odběry v daném roce.
  • 5000 Kč na lázeňskou léčebně rehabilitační péči pro dárce, který doloží minimálně 6 odběrů v období od 1.1.2018 do 31.12.2020.
  • Alternativní možností k příspěvku na lázeňskou léčebně rehabilitační péči je finanční příspěvek až 2000 Kč, který lze použít na ambulantní rehabilitační péči, stomatologické výkony, sportovní aktivity, nákup zdravotnických doplňků, léčivých přípravků nebo doplňků stravy.

    Podmínky čerpání naleznete zde.

    Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

    ČPZP poskytuje dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 6000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.

    Dárci krve a kostní dřeně

    Finanční příspěvky pro dárce je možno čerpat na pohybové aktivity, léčebné kúry a procedury v lázeňských zařízeních, masáže, plavání, saunu, pobyt v solné jeskyni, preventivní očkování, laserové operace očí, brýlové čočky, kontaktní čočky, brýlové obruby, stomatologickou péči, očkovací látky, vitamíny, potravinové doplňky.

    • 1000 Kč pro nové dárce (po 2. odběru)
    • 500 Kč pro držitele bronzové Janského medaile (10 odběrů)
    • 1000 Kč pro držitele stříbrné Janského medaile (20 odběrů)
    • 1500 Kč pro držitele zlaté Janského medaile (40 odběrů)
    • 2000 Kč pro držitele zlatého kříže ČČK III. třídy (80 odběrů)
    • 2500 Kč pro držitele zlatého kříže ČČK II. třídy (120 odběrů)
    • 3000 Kč pro držitele zlatého kříže ČČK I. třídy (160 odběrů)
    • 3500 Kč za obdržení plakety ČČK Dar krve – dar života (250 odběrů)
    • 6000 Kč pro dárce kostní dřeně, kteří darovali v letošním roce
    • 500 Kč v Programu Kapka pro stávající držitele zlaté Janského medaile nebo zlatých křížů ČČK, bez ohledu na rok získání ocenění, avšak s alespoň jedním odběrem v letošním roce
    Více informací zde.

    Oborová zdravotní pojišťovna

    OZP nabízí v roce 2020 dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 3000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.

    Dárci krve a kostní dřeně

    Níže uvedené finanční příspěvky lze čerpat na vitaminové doplňky, zdravotní pomůcky, rekondiční, rehabilitační a pohybové aktivity, přípravky na odvykání kouření, rovnátka, dentální hygienu, stomatologické výrobky, kontaktní čočky nebo dioptrické brýle a očkování, které není hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

    • 1000 Kč pro aktivní dárce krve, kteří v průběhu letošního roku alespoň 2x bezplatně darovali krev
    • 2000 Kč pro držitelé Janského medaile nebo Zlatého kříže ČČK, kteří získali ocenění v letošním roce
    • 3000 Kč pro dárce kostní dřeně, kteří podstoupili odběr v letošním roce
    Pokud mají dárci VITAKARTU, mohou si místo příspěvku za účtenky nechat převést 1000 kreditů na svůj kreditní účet ve VITAKARTĚ. Tyto kredity pak mohou čerpat na celou šíři programů, které sekce Moje bonusy nabízí, díky různým kurzům kreditů vůči Kč tak využijí částky vyšší než 1000 Kč. Tyto kredity mohou dárci navíc převést na své nejbližší, takže mohou prakticky darovat dvakrát.

    Vitaminy pro dárce

    Darujete-li bezplatně plnou krev, krevní plazmu či kostní dřeň, využijte nabídky vitaminových preparátů pro podporu regenerace vašeho organismu. Preparáty jsou vám k dispozici buď přímo na transfuzní stanici, nebo na našich pracovištích.

    Kompletní informace a podmínky naleznete zde.

    RBP, zdravotní pojišťovna

    Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna již dlouhá léta podporuje záslužnou činnost pojištěnců, kteří bezpříspěvkově darují krev nebo kostní dřeň tím, že jim poskytuje příspěvky na různé aktivity.

    „Našim pojištěncům -  dobrovolným dárcům krve, plazmy a kostní dřeně nabízíme finanční příspěvky v roční výši až 6 000 korun, konkrétně 3 000 korun pro dárce krve a další 3 000 korun pro dárce kostní dřeně. Ty pak mohou využít například na úhradu stomatologické péče nebo očkování nehrazených z veřejného zdravotního pojištění, na nákup zdravotnických prostředků léčivých přípravků a doplňků stravy nebo na vícedenní ozdravné pobyty v ČR a na Slovensku. Ale samozřejmě motivujeme i prvodárce, kterým nabízíme příspěvek ve výši 1 213 Kč,“ uvedl výkonný ředitel RBP Antonín Klimša a dodal, že při splnění stanovených kritérií mají někteří dárci v RBP garantovánu doživotní „bonusovou rentu“ ve výší 2,5 tisíce korun, bez ohledu na aktivní dárcovství.

    Podmínky čerpání naleznete zde.
    Léky a doplatky

    Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

    Např.: wobenzym
    Poraďte se s lékařem

    Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

    Diskuse k článku
    Petr

    Nevite jak to ocenuje zpmv (211)?

    Zuzka
    1x

    A zase si vemte, proč by neměli si vážit a cenit svých klientů, kteří darují krev? Vždyť je to obdivuhodné.

    Katka

    Netuším jak oceňuje, ale to by jsi měl najít na stránkách.


    Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

    Přidat nový komentář

    Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

    Chcete mít přehled
    o novinkách na ordinaci.cz

    Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

    Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

    Anketní otázka

    Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

    Zatím hlasovalo 51 lidí

    Mohlo by vás zajímat

    Jak předcházet oparům?

    Dobrý den. Trpím často na opary. Jak jim předejít?

    Ibalgin a alkohol

    Za jak dlouho po Ibalginu mohu pít alkohol?

    Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

    Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

    Fenistil kapky na kašel

    Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

    Nejčtenější články

    Nejnovější témata

    Nejnovější diskuze

    19. června 2008, 10:54:48

    Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

    28. června 2008, 09:42:17

    Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

    28. června 2008, 09:57:08

    Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

    Naši partneři

    Inzerce