Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Kdo předepíše léky při a po hospitalizaci?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8173x )

Má pacientovi, který je hospitalizován, předepsat jeho běžné léky jeho obvodní lékař? Dostane pak při odchodu z nemocnice recepty na léky, které tam nově začal brát? A kdo mu je bude po propuštění dál předepisovat?

Otázky a odpovědi
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

ODPOVĚĎ:

Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, léčebně nebo jakémkoliv jiném zdravotnickém zařízení, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a přímo poskytnout všechny léčivé přípravky – nejen ty, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i léčivé přípravky, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře (svých lékařů). Pacient se na úhradě léčiv při hospitalizaci nepodílí, úhrada je zahrnuta v paušální platbě, kterou zdravotnické zařízení dostává od zdravotní pojišťovny.

Při hospitalizaci pacienta nelze současně vykázat péči, která je poskytována v režimu ambulantní péče. Praktický lékař tedy pacientovi v době jeho hospitalizace nesmí nic na recept (ani na poukaz) předepsat, a pokud by se tak stalo, informační systém pojišťovny nedovolí předepsaná léčiva zaplatit z veřejného zdravotního pojištění. Úhrada by tedy nakonec byla na tom lékaři, který recept či poukaz vystavil.

Čtěte také: Jak ušetřit náklady za léky?

Předepsání léků na recept v rámci hospitalizace je možné jen v poslední den ústavní péče, protože ten den je pacient fakticky propuštěn a vystavení receptu v rámci ambulantní péče se tak stává legitimním. Na receptu by muselo být razítko ambulance. Pacient ale nemá z nemocnice odcházet s receptem. Podle zákona o zdravotních službách musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na tři dny nebo v odůvodněných případech i na další nezbytně nutnou dobu. To se týká zejména situací, kdy zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku, ale vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče není možný včasný výdej léčivého přípravku na lékařský předpis.

Ošetřujícímu lékaři, který navrhl ústavní péči, a registrujícímu lékaři, tj. praktikovi (nejedná-li se o téhož lékaře) odešle nemocnice ihned propouštěcí zprávu pacienta včetně návrhu dalšího léčebného postupu. Po propuštění tedy bude pacientovi léčivé přípravky předepisovat jeho praktický lékař nebo ošetřující lékař – specialista (některé léčivé přípravky mají tzv. preskripční omezení a může je předepisovat jen specialista, nikoli praktický lékař).

Čtěte také: Jak dlouho platí recept?

V souvislosti s léky poskytovanými pacientovi bezplatně při hospitalizaci můžeme ještě upozornit, že mu nebudou samozřejmě poskytnuty léčivé přípravky, které nejsou ze zdravotního pojištění hrazené, např. antikoncepce. Zákon také uvádí, že ze zdravotního pojištění se při poskytování ústavní péče plně hradí léčivé přípravky (a potraviny pro zvláštní lékařské účely, individuálně připravované léčivé přípravky, radiofarmaka a transfuzní přípravky) v provedení nejméně ekonomicky náročném, v závislosti na míře a závažnosti onemocnění. Může tedy dojít k situaci, kdy pacient při hospitalizaci dostává léčivý přípravek, který je zaměnitelný s tím, který je zvyklý běžně užívat. Je pak na jeho ošetřujícím lékaři, zda se nastavené medikace bude nadále držet, nebo ji pacientovi upraví.

Čtěte také: Kontrola na nemocenské

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

25%
75%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co na průjem v těhotenství?

Dobrý den. Co na průjem v těhotenství? Děkuji

Pískování odstraní skvrny z vašich zubů

Pískování zubů je populární metoda pro odstranění povrchových skvrn a zlepšení vzhledu úsměvu. Na rozdíl od běžného čištění zubů kartáčkem, pískování dokáže odstranit skvrny způsobené kávou, čajem, vínem nebo kouřením. Procedura je velmi šetrná ke sklovině, ale zároveň účinná.

Dušnost, sípání i suchý kašel. Na vině může být astma.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, které se může objevit v jakémkoli věku a jeho projevy se liší svou intenzitou. Typickými příznaky jsou opakující se problémy s dýcháním – dušnost, suchý kašel, sípání nebo tlak na hrudi. Neléčené astma může vést až k vážným záchvatům, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce