Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Kontaktní čočky - jak je správně nasadit a vyjmout

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2535x )

Nasazování kontaktních čoček je pro mnoho lidí strašákem a zároveň důvodem, proč raději zůstanou u brýlí. Stačí ale dodržovat ověřený postup a časem celou proceduru zvládnete ani ne za minutu. Daniel Szarvas, kontaktolog online obchodu s čočkami VašeČočky.cz, přináší „recept“ na jednoduchou aplikaci i vyjmutí čoček, podle kterého to zvládne úplně každý.

shutterstock.com

Nasazovat a vyndávat kontaktní čočky vás vždy naučí nejlépe kontaktolog. Správný postupu vám přináší tento návod.

Budete potřebovat:

  • kontaktní čočky,
  • roztok na čočky,
  • případně pinzeta nebo aplikátor na čočky,
  • zrcadlo (čím větší, tím lepší),
  • dostatek světla,
  • umyvadlo, mýdlo na ruce a látkový ručník.


 

Postup:

1. Hygiena především. Před samotnou procedurou si umyjte ruce mýdlem a utřete je do sucha ručníkem. Dejte si pozor, aby nepouštěl chlupy, nechcete přece do oka dostat nic jiného, než čočku.

2. Péče o pleť.Tu směle odložte na později. Pleťový krém a líčení zvyšují pravděpodobnost, že se vám s čočkou do oka dostane nežádoucí mikročástečka. A krém pleť zamastí, takže by víčko při nasazování čočky mohlo pod prsty proklouzávat a zavírat se.

3. Protřepat, nemíchat!Ať už vytahujete čočky z nového balení nebo z pouzdra, před otevření jím zlehounka zatřepejte, aby čočka náhodou nezůstala přilepená na stěně.

4. Opatrně a pomalu.Vyjměte čočku a nechte si ji položenou na bříšku ukazováčku. Tak ji můžete pohodlně zkontrolovat, jestli není naruby a nemusíte se bát, že vám spadne a celá se zašpiní nebo nedejbože ztratí.

5. Rub, nebo líc? Nejde jen o to, že obrácená čočka by neplnila svou funkci. Kvůli jinému tvaru by se její okraje „zarývaly“ do oka, takže byste hned poznali, že je něco špatně. Správně má být čočka kulatá a okraje zaoblené podobně jako mistička. Čočka naruby má placatější okraje, které trčí do stran, spíše jako hluboký talíř. Jestli je čočka správně, zjistíte kromě kontroly tvaru i tak, že ji zkusíte ohnout.
„Dejte si čočku doprostřed dlaně a zkuste dlaň pomalu otvírat a zavírat. Pokud je v dlani posazena správně, vrací se hezky do původního tvaru. Když je špatně, muchlá se a nevrací se pravidelně,” upřesňuje Daniel Szarvas. Některé čočky mají indikátor rub a líc (čísla 123), ale těch není mnoho.

6. Pravá, nebo levá? Pokud máte na každém oku jiný počet dioptrií, je logické, že byste si neměli levou a pravou čočku poplést. Rozlišujte je ale i v případě, že jsou obě stejné. Zvláště pokud nosíte vícedenní čočky, mohli byste si přenést infekci z jednoho oka do druhého.
„Vytvořte si návyk začínat vždy pravým okem. Nestane se vám pak, že byste čočky prohodili,” radí kontaktolog.

7. Zadržet dech a… Nasadit! Prostředníčkem uchopte spodní víčko, ukazováčkem horní víčko a roztáhněte je od sebe. Tím si vytvoříte dostatečný prostor pro aplikaci čočky. Dívejte se přímo před sebe a čočku z ukazováčku opatrně přiložte na oko. Čočka se prstu okamžitě pustí a přilne na rohovku. Uvolněte víčka, ta se okamžitě zavřou, párkrát zamrkejte a je to!
„Na samotnou aplikaci si sedněte a opřete lokty o stůl nebo umyvadlo, aby se vám neklepaly ruce,“ doporučuje Daniel Szarvas.

8. Před vyjmutím čočky. Jednodenní čočky můžete rovnou vyhodit, ty vícedenní je potřeba uložit do pouzdra. To si předem připravte – vypláchněte roztokem a znova naplňte. Roztok je potřeba měnit každý den znova, v žádném případě nedolévejte. Nezapomeňte ani teď na pečlivé umytí a osušení rukou. Když jsou prsty mokré, čočka se špatně vyndává.

9. Čočka z oka ven. Jak na to? Jednou rukou si podržte horní víčko otevřené, prostředníčkem nebo prsteníčkem druhé druky zatáhněte za dolní víčko. Palcem a ukazováčkem druhé ruky čočku uchopte po stranách a jemně ji stiskněte k sobě.

10. Umýt a uklidit. Čočku propláchněte roztokem, opatrně promněte mezi prsty a ukliďte do připraveného pouzdra s čistým roztokem. Dámy, odličování přichází na řadu až nyní.

Pokud máte raději videonávody, pomohou vám tyto:

jak vyndat kontaktní čočky

Zdroj: www.vasecocky.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 494 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce