Návštěva lékaře a léčba křečových žil

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 33712x )

Našli jste na svých dolních končetinách křečovou žílu?

Co Vás čeká u lékaře?

Nečekejte nic hrozného. Lékaři popište podrobně svoje obtíže. Neměli by jste vynechat ani příznaky, o který si myslíte, že důležité nejsou. Důležité být totiž mohou. Při vlastním vyšetření potřebuje lékař vidět celé dolní končetiny bez punčoch či ponožek. Nestačí jen vyhrnout sukni nebo nohavice.

Lékař Vás bude vyšetřovat pohledem a pohmatem. Netvařte se také překvapeně, když Vám začne přikládat na dolní končetiny škrtidlo a nutit Vás ke stoji, lehu či k chůzi. Jedná se o funkční testy upřesňující míru postižení.

Z přístrojových metod Vás může potkat maximálně vyšetření ultrazvukem, které je schopné detailněji určit stupeň postižení. To může provést lékař i v ordinaci (pokud má k dispozici ultrazvukový přístroj), ale spíše Vám vystaví žádanku a odešle na jiné pracoviště, kde tato vyšetření provádějí. Vyšetření je nebolestivé, takže bát se nemusíte. Přinejhorším Vás upatlají gelem na ultrazvukové sondy, který je naštěstí čirý a nezanechává skvrny.

Léčba může být konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní (neoperační) léčba je pouze podpůrná. Je vhodná v počátečních stadiích onemocnění. Tato léčba pouze zmírňuje obtíže, ale příčinu onemocnění neřeší, ani Vám neodstraní již přítomné křečové žíly. Je založena na režimových opatřeních (omezení pobytu vestoje během dne, vhodná je naopak chůze nebo plavání), stlačení (kompresi) postižené dolní končetiny elastickou punčochou a na užívání léků (venofarmaka).

Podpůrné punčochy, které si můžete běžně koupit, jsou jen pomocné. Mají sice většinou odstupňovanou kompresi, ale tlak není dostatečný. Nejvhodnější jsou klasické zdravotní elastické punčochy ve II.kompresní třídě. Používají se nejčastěji lýtkové (od prstů pod koleno, vhodné jako udržovací) a stehenní (od prstů po tříslo, nejlépe se samodržícím lemem, vhodné jako pooperační).

Obojí volitelně s otevřenou nebo uzavřenou (méně vhodná) špičkou. Punčochové návleky (od prstů do pasu, pro obě končetiny) se také vyrábějí, ale nejsou příliš komfortní. Pojišťovna hradí 1 pár punčoch na půl roku. Poukaz Vám vystaví lékař. U punčoch se samodržícím lemem nebo s krajkou očekávejte malý doplatek

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 121 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Prevence otoků a křečových žil: nedávejte nohu přes nohu, dejte je nahoru

Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Chronické žilní onemocnění - příznaky řešíme pozdě

Chronické žilní onemocnění trápí 60–70 % dospělých Čechů, ženy s ním mají zkušenost 2 až 3x častěji než muži. Onemocnění, které zná většina z nás jako křečové žíly, metličky nebo bércové vředy, je možné řešit díky včasné návštěvě lékaře.

Bioflavonoidy

Vitamín P je ve skutečnosti celou skupinou látek souhrnně označovaných jako flavonoidy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.