Inzerce

Kristýna: Můžu chytit vaginální infekci i s kondomem?

7. března 2012, Eva Vlastníková   |   přečteno: 20287x

Sedmnáctiletá Kristýna má problémy s výtokem. Před rokem začala žít sexuálně, ale zatím nemá stálého partnera. Kluky sice často střídá, ale vždy používají kondom.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
225 Kč

 

Příběh Kristýny komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Chrání kondomy před infekcemi opravdu spolehlivě?

I když bychom rádi slyšeli, že tomu tak je, není to úplně pravda. Někteří lékaři sice tvrdí, že kondom je bezpečný a naprosto spolehlivě vás ochrání před otěhotněním i pohlavně přenosnými infekcemi. V naprosté většině případů tomu tak skutečně je. Ale vzhledem k tomu, že překlad „safer sex“ z angličtiny není „bezpečný sex“, ale „bezpečnější sex“, tak už toto slovní spojení ukazuje na možnost selhání ochrany. Nechci, aby někdo nabyl dojmu, že zpochybňuji používání kondomů či jejich kvalitu. Naopak, rozhodně je v tomto případě doporučuji. Ale i přesto je potřeba dávat pozor. Kondom může totiž prasknout nebo se prostě sesmeknout. Proto je dobré si jeho použití natrénovat nebo jej opravdu používat pravidelně. Je totiž prokázané, že selhání kondomu je výrazně méně časté u opakovaných a pravidelných uživatelů této formy ochrany před početím a infekcemi, než u tzv. uživatelů svátečních.

Navíc vše hodně závisí i na použití vhodného lubrikačního gelu. Aby zůstala zachovaná spolehlivost kondomu, je nutné používat pouze gely na vodní bázi a silikonové. Při použití lubrikantu na tukovém základu se propustnost kondomu zvyšuje a ochrana se tak stává nefunkční.

Jaký může být důvod vaginální infekce v tomto případě? Nemůže to spíš být způsobené nějakou praktikou, či alergií na kondomy?

Infekce nemůže být způsobená alergií na kondomy či na látky v kondomech použité, například spermicidy. Alergická reakce sice může způsobit projevy svědění, zduření či zarudnutí sliznice s hojnějším výtokem, ale aby mohla vzniknout infekce , je nutná určitá dávka bakterií, které ji způsobí. Pravdou je, že určité změny pH při zvýšené sekreci mohou vyvolat dysmikrobii, tedy narušení rovnovážného stavu vaginální mikroflóry, a tím způsobit určité potíže, případně i zánět. Není to ale v důsledku toho, že by Kristýna „něco chytla“. Za normálních okolností se v pochvě nachází i kvasinky či jiné bakterie, které mohou být příčinou infekce, ale jsou tam zcela ojediněle. Pokud dojde k narušení rovnováhy s potlačením tvorby a růstu kolonií laktobacilů, zvláště těch, které jsou schopné produkovat peroxid vodíku a k posunu pH směrem k zásaditějšímu, mohou se tyto bakterie „z vlastních zásob“ snadno přemnožit a vyvolat problém.

Někdy se může jednat i o nevhodné sexuální praktiky, nebo spíše řečeno, o nesprávné pořadí u určité praktiky. Tak například u análního pohlavního styku je nutné při vytažení penisu z konečníku před návratem do pochvy kondom vyměnit za nový, čistý.

Existuje prevence?  

Pokud se týká určitých praktik, buď je používat ve „správném pořadí“ nebo se jim raději vyhnout. Jinak je vhodná prevence, a to např. po styku, kdy se většinou pH díky zvýšené lubrikaci mění k zásaditějšímu, použít některý z prostředků na okyselení poševního prostředí, případně použít prostředky, podporující obnovu bakteriální flóry, např. s laktobacily a estriolem, či prebiotickými oligosacharidy. Na intimní hygienu doporučuji používat pouze speciální prostředky k tomu určené a neprovádět zbytečně vaginální výplachy.  Vyplavíte tak i „dobré bakterie“.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

autor: Eva Vlastníková

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.