Kristýna: Můžu chytit vaginální infekci i s kondomem?

( Eva Vlastníková | přečteno: 21912x )

Sedmnáctiletá Kristýna má problémy s výtokem. Před rokem začala žít sexuálně, ale zatím nemá stálého partnera. Kluky sice často střídá, ale vždy používají kondom.

shutterstock.com

 

Příběh Kristýny komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Chrání kondomy před infekcemi opravdu spolehlivě?

I když bychom rádi slyšeli, že tomu tak je, není to úplně pravda. Někteří lékaři sice tvrdí, že kondom je bezpečný a naprosto spolehlivě vás ochrání před otěhotněním i pohlavně přenosnými infekcemi. V naprosté většině případů tomu tak skutečně je. Ale vzhledem k tomu, že překlad „safer sex“ z angličtiny není „bezpečný sex“, ale „bezpečnější sex“, tak už toto slovní spojení ukazuje na možnost selhání ochrany. Nechci, aby někdo nabyl dojmu, že zpochybňuji používání kondomů či jejich kvalitu. Naopak, rozhodně je v tomto případě doporučuji. Ale i přesto je potřeba dávat pozor. Kondom může totiž prasknout nebo se prostě sesmeknout. Proto je dobré si jeho použití natrénovat nebo jej opravdu používat pravidelně. Je totiž prokázané, že selhání kondomu je výrazně méně časté u opakovaných a pravidelných uživatelů této formy ochrany před početím a infekcemi, než u tzv. uživatelů svátečních.

Navíc vše hodně závisí i na použití vhodného lubrikačního gelu. Aby zůstala zachovaná spolehlivost kondomu, je nutné používat pouze gely na vodní bázi a silikonové. Při použití lubrikantu na tukovém základu se propustnost kondomu zvyšuje a ochrana se tak stává nefunkční.

Jaký může být důvod vaginální infekce v tomto případě? Nemůže to spíš být způsobené nějakou praktikou, či alergií na kondomy?

Infekce nemůže být způsobená alergií na kondomy či na látky v kondomech použité, například spermicidy. Alergická reakce sice může způsobit projevy svědění, zduření či zarudnutí sliznice s hojnějším výtokem, ale aby mohla vzniknout infekce , je nutná určitá dávka bakterií, které ji způsobí. Pravdou je, že určité změny pH při zvýšené sekreci mohou vyvolat dysmikrobii, tedy narušení rovnovážného stavu vaginální mikroflóry, a tím způsobit určité potíže, případně i zánět. Není to ale v důsledku toho, že by Kristýna „něco chytla“. Za normálních okolností se v pochvě nachází i kvasinky či jiné bakterie, které mohou být příčinou infekce, ale jsou tam zcela ojediněle. Pokud dojde k narušení rovnováhy s potlačením tvorby a růstu kolonií laktobacilů, zvláště těch, které jsou schopné produkovat peroxid vodíku a k posunu pH směrem k zásaditějšímu, mohou se tyto bakterie „z vlastních zásob“ snadno přemnožit a vyvolat problém.

Někdy se může jednat i o nevhodné sexuální praktiky, nebo spíše řečeno, o nesprávné pořadí u určité praktiky. Tak například u análního pohlavního styku je nutné při vytažení penisu z konečníku před návratem do pochvy kondom vyměnit za nový, čistý.

Existuje prevence?  

Pokud se týká určitých praktik, buď je používat ve „správném pořadí“ nebo se jim raději vyhnout. Jinak je vhodná prevence, a to např. po styku, kdy se většinou pH díky zvýšené lubrikaci mění k zásaditějšímu, použít některý z prostředků na okyselení poševního prostředí, případně použít prostředky, podporující obnovu bakteriální flóry, např. s laktobacily a estriolem, či prebiotickými oligosacharidy. Na intimní hygienu doporučuji používat pouze speciální prostředky k tomu určené a neprovádět zbytečně vaginální výplachy.  Vyplavíte tak i „dobré bakterie“.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 327 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vaginální mykózy: Nemoc z plavek, džínů a silonek

Zahoďte tanga a kupte si o číslo větší džíny. Právě těsné oblečení je jedním ze spouštěčů vaginální mykózy. Příčinu onemocnění ale hledejte hlavně v oslabení imunity, které dovolí přemnožení kvasinek.

Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví

Vaginální suchost je téma, o kterém ženy mluví nerady, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena. Postihuje nejen ženy v době menopauzy a po ní, ale vyskytuje se i u žen mladších. Suchost poševní sliznice je fyzicky nepříjemná, ale dopadá na ženu zejména emocionálně, protože jí přináší pocit nejistoty a rozpačitosti.

Je možné, že nemohu otěhotnět, protože mám často kvasinkové infekce v pochvě?

Tato otázka několikrát zazněla v mailech a diskusích k projektu "Početí online!". Přinášíme poměrně optimistickou odpověď, ale... ...jednoduché odpovědi často mívají svá "ale".

Lída: Kvůli výtoku jsem manžela podezírala z nevěry

Jak se třiatřicetiletá Lída přesvědčila, příčiny vaginální infekce se někdy složitě odhalují. O svůj příběh se podělila v rámci projektu „Hledáme pro vás řešení“, který Ordinace.cz nově připravuje.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.