Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Kristýna: Můžu chytit vaginální infekci i s kondomem?

( Eva Vlastníková | přečteno: 26266x )

Sedmnáctiletá Kristýna má problémy s výtokem. Před rokem začala žít sexuálně, ale zatím nemá stálého partnera. Kluky sice často střídá, ale vždy používají kondom.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

 

Příběh Kristýny komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Chrání kondomy před infekcemi opravdu spolehlivě?

I když bychom rádi slyšeli, že tomu tak je, není to úplně pravda. Někteří lékaři sice tvrdí, že kondom je bezpečný a naprosto spolehlivě vás ochrání před otěhotněním i pohlavně přenosnými infekcemi. V naprosté většině případů tomu tak skutečně je. Ale vzhledem k tomu, že překlad „safer sex“ z angličtiny není „bezpečný sex“, ale „bezpečnější sex“, tak už toto slovní spojení ukazuje na možnost selhání ochrany. Nechci, aby někdo nabyl dojmu, že zpochybňuji používání kondomů či jejich kvalitu. Naopak, rozhodně je v tomto případě doporučuji. Ale i přesto je potřeba dávat pozor. Kondom může totiž prasknout nebo se prostě sesmeknout. Proto je dobré si jeho použití natrénovat nebo jej opravdu používat pravidelně. Je totiž prokázané, že selhání kondomu je výrazně méně časté u opakovaných a pravidelných uživatelů této formy ochrany před početím a infekcemi, než u tzv. uživatelů svátečních.

Navíc vše hodně závisí i na použití vhodného lubrikačního gelu. Aby zůstala zachovaná spolehlivost kondomu, je nutné používat pouze gely na vodní bázi a silikonové. Při použití lubrikantu na tukovém základu se propustnost kondomu zvyšuje a ochrana se tak stává nefunkční.

Jaký může být důvod vaginální infekce v tomto případě? Nemůže to spíš být způsobené nějakou praktikou, či alergií na kondomy?

Infekce nemůže být způsobená alergií na kondomy či na látky v kondomech použité, například spermicidy. Alergická reakce sice může způsobit projevy svědění, zduření či zarudnutí sliznice s hojnějším výtokem, ale aby mohla vzniknout infekce , je nutná určitá dávka bakterií, které ji způsobí. Pravdou je, že určité změny pH při zvýšené sekreci mohou vyvolat dysmikrobii, tedy narušení rovnovážného stavu vaginální mikroflóry, a tím způsobit určité potíže, případně i zánět. Není to ale v důsledku toho, že by Kristýna „něco chytla“. Za normálních okolností se v pochvě nachází i kvasinky či jiné bakterie, které mohou být příčinou infekce, ale jsou tam zcela ojediněle. Pokud dojde k narušení rovnováhy s potlačením tvorby a růstu kolonií laktobacilů, zvláště těch, které jsou schopné produkovat peroxid vodíku a k posunu pH směrem k zásaditějšímu, mohou se tyto bakterie „z vlastních zásob“ snadno přemnožit a vyvolat problém.

Někdy se může jednat i o nevhodné sexuální praktiky, nebo spíše řečeno, o nesprávné pořadí u určité praktiky. Tak například u análního pohlavního styku je nutné při vytažení penisu z konečníku před návratem do pochvy kondom vyměnit za nový, čistý.

Existuje prevence?  

Pokud se týká určitých praktik, buď je používat ve „správném pořadí“ nebo se jim raději vyhnout. Jinak je vhodná prevence, a to např. po styku, kdy se většinou pH díky zvýšené lubrikaci mění k zásaditějšímu, použít některý z prostředků na okyselení poševního prostředí, případně použít prostředky, podporující obnovu bakteriální flóry, např. s laktobacily a estriolem, či prebiotickými oligosacharidy. Na intimní hygienu doporučuji používat pouze speciální prostředky k tomu určené a neprovádět zbytečně vaginální výplachy.  Vyplavíte tak i „dobré bakterie“.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. V jejím průběhu vyšetření je možné provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce