Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Dita: Kvůli poševnímu výtoku mám problémy při sportu i sexu

( Eva Vlastníková | přečteno: 14181x )

Jedenatřicetiletá Dita nemívala vážnější gynekologické potíže. Po porodu znovu začala užívat hormonální antikoncepci a také se vrátila ke svým oblíbeným sportovním aktivitám, aby se dostala do formy. A od té doby se potýká s opakovanými vaginálními infekcemi. Se svým příběhem se svěřila Ordinace.cz v rámci projektu Hledáme pro vás řešení.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Se synem Lukášem chodila Dita pravidelně na plavání pro nejmenší, ale kvůli bolestem v podbřišku a úpornému výtoku s tím musela za pár týdnů přestat a nakonec skončila na gynekologii. „Lékařka mi vysvětlila, že vaginální infekci zřejmě vyvolala chlorovaná voda v bazénu. Přitom jsem chodila plavat do stejného bazénu léta a nic. Asi jsem podcenila, že se můj organismus porodem změnil a jsem teď náchylnější k nemocem. Lékařka mi předepsala prášky, které se zavádějí na noc do pochvy. Léky dostal pro jistotu i manžel, abychom si infekci při sexu navzájem nepředávali,“ popisuje Dita.

Na babské rady nedala

Výtok zmizel asi na týden, ale brzy se objevil znovu. Tento postup se bohužel i přes různé druhy léčby několikrát opakoval a Dita se stala pravidelnou pacientkou gynekologické ordinace. „Bylo to nepříjemné, protože jsem během potíží musela nosit vložky. Kamarádka mi poradila, abych si do pochvy dala jogurt s živou kulturou. Ta představa mi byla protivná, navíc věřím spíš medicíně, takže tohle jsem vyzkoušet nedokázala.“  

Bazén byl pro Ditu zakázaným místem, proto se intenzivně věnovala jízdě na kole, v zimě ji nahradila spinningem, chodila na aerobik.  „Jak mi doktorka poradila, hned po cvičení se převlékám z propoceného dresu do suchého prádla. Sprchovat se mi ve fitku nechce, protože obyčejně nastydnu. Když se ale po zapocení neopláchnu, tak do dvou dnů mě začne pálit a svědit přirození, objeví se výtok a už zase pospíchám na gyndu,“ přiznává Dita.

Další těhotenství až po vyléčení

Opakované vaginální infekce ji působí komplikace také v intimním životě. „Výtoky jsou mi velice nepříjemné. Při milování s manželem pořád myslím na to, jestli mu to nevadí. Cítím se jakoby špinavá a vůbec se nedokážu uvolnit,“ svěřila se svým trápením. „Plánujeme další miminko, jenže mám obavy, abych kvůli infekcím otěhotněla, a když se to povede, tak abych celých devět měsíců nemusela řešit výtok. Dokud se těch ženských problémů nezbavím, nechci vysadit antikoncepci. Moc bych si přála být zase úplně zdravá, užívat si sex bez stresů, mít další miminko a taky sportovat bez zdravotních následků. Jen se po svých zkušenostech bojím, že se mi to nesplní.“

Příběh Dity komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

„Myslím, že Dita k řešení svých zdravotních potíží přistupuje racionálně a nedopouští se žádné zásadní chyby. Naděje, že se vaginálních infekcí zbaví úplně tady je, a to dost veliká. Pokud se objevují například po návštěvě bazénu, většinou je to opravdu spíše tím, že se do pochvy dostane chlorovaná voda, která naruší poševní mikroflóru. V tom případě navrhuji pořídit si v lékárně speciální tampony na zavádění do pochvy napuštěné ovčím tukem, které by měly minimálně po dobu 3 hodin zabránit tomu, aby se chlorovaná voda do pochvy dostala.

Na svědění a pálení po sportu je zase vhodný speciální gel na intimní hygienu s obsahem extraktu z lopuchu většího. Intimní partie je užitečné si jím umýt a opláchnout vodou jak před sportem či plaváním, tak i po sportování. Tento speciální gel snižuje přilnavost mikroorganismů a brání rozšíření infekce či zánětu. Pozor, nezavádí se dovnitř pochvy.“

Jakou léčbu a preventivní opatření v jejím případě navrhujete? 

„Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. Jestliže se jedná o opakované a chronické potíže, určitě bych nejdříve udělal podrobnější vyšetření. Tím slovem podrobnější myslím to, že bych provedl nejenom základní stěr na bakteriální kultivaci, ale i stěry na chlamydie, mycoplasmata a ureplasmata. Další postup by záležel na výsledcích. V určitých případech je vhodné léčit oba partnery, ale nejen napsat partnerovi prášky či mastičku. Měl by být taky vyšetřen, a pokud se nepotvrdí, že jsou již oba v pořádku, doporučil bych pohlavní styk jedině s kondomem. Jinak by mohlo stát, že si mikroby mezi sebou opět budou ‚předávat‘ a léčba bude neúčinná.

Určitě je vhodné zvolit i léčbu doplňkovou, například v případě užívání antibiotik, a zvláště po jejich dobrání. Jedna z forem je například aplikace přípravků s prebiotiky. Podporují totiž obnovení přirozené mikroflóry, která je ‚její vlastní‘, čili nedosazuje do pochvy uměle nějaké kmeny bakterií, ale podporuje růst těch, pro které je právě poševní prostředí této konkrétní ženy nejideálnější a nejpřirozenější. Tím má léčba větší naději na dlouhodobější účinek. Doporučoval bych gel s prebiotiky zavádět do pochvy po dobu 14 až 16 dní jednou denně. Kůru je možné po měsíčkách opakovat, stačí jen na 8 dní, případně si 1 až 2x týdně, zvláště například po plavání v bazénu, zavést jednu dávku i preventivně.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. V jejím průběhu vyšetření je možné provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce