Pochva je osídlená 20 až 50 různými typy mikroorganismů. Dokud jsou v rovnováze, je vše v pořádku. Až jejím narušením dochází k tzv. vaginální dysmikrobii provázené výtokem, bolestmi, svěděním či pálením na zevních genitáliích. Nejčastěji se objevuje v období na konci menstruace. „Příčinou jsou přirozené hormonální změny v organismu a rovněž menstruační krev, která snižuje kyselost poševního prostředí. To může způsobit přemnožení nežádoucích bakterií či kvasinek a následně vyvolat infekci,“ objasňuje MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Jak vyzrát na škůdce
„V případě opakujících se vaginálních výtoků doporučuji spíš než léčbu každé ataky preventivní podávání probiotik, tedy bakterií, které do pochvy skutečně patří, zejména laktobacilů,“ uvádí MUDr. Tomáš Fait.
Moderním trendem jsou rovněž prebiotika v podobě vaginálního gelu. Tyto látky podporují růst užitečných bakterií v poměru, jaký je pro každou ženu přirozený, a hlavně individuální. Vytvářejí tudíž přirozeně a dlouhodobě v pochvě takové prostředí, kdy se škodlivé mikroorganismy nemají šanci přemnožit a projevit.
Budoucím maminkám
Hormonální výkyvy gradují zejména v těhotenství a tím stoupá i riziko poševních infekcí. Je však s ohledem na zdravý vývoj plodu bezpečné, aby budoucí maminka používala preparáty, které se zavádějí přímo do pochvy? „Do 12. týdne gravidity by se raději měla vyhnout aplikaci všech, tedy i vaginálních přípravků. Následně je to je možné, ale vždy by si měla pečlivě pročíst příbalový leták a poradit se s gynekologem. Léčba výtoku je tedy možná, a dokonce nutná. Neléčený vaginální zánět totiž může zapříčinit předčasný porod, proto je v těhotenství vyloženě nutné dbát na zdravou vaginální mikroflóru,“ nabádá MUDr. Tomáš Fait.
Přidat nový komentář