Prevencí poševního výtoku je přežehlit kalhotky

( Marcela Jurčíková | přečteno: 15110x )

Chladná voda a horká žehlička jsou spojenci proti škodlivým bakteriím v intimních ženských partiích. V kombinaci se speciálními prebiotiky, která přispívají k obnově a zachování vyvážené mikroflóry v pochvě, se násobí šance, že vás vaginální infekce už nebudou trápit.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
219 Kč

K nejčastějším podzimním příčinám vaginálních infekcí je narušená imunita. Chřipky a nemoci z nachlazení samy o sobě představují zátěž pro organismus. Léčba antibiotiky jeden problém vyřeší, avšak druhý může odstartovat. Narušuje totiž přirozenou rovnováhu poševní mikroflóry a důsledky jsou výtok, svědění, pálení, bolesti při pohlavním styku apod. Rizikové faktory se ovšem skrývají v obyčejných zvyklostech i jinak prospěšném pohybu.

Snadná, leč účinná opatření

V chladných dnech je lákavá horká koupel s příměsí parfémované pěny, soli či oleje. Ta však mění přirozenou mikroflóru i kyselost vaginálního prostředí a vysušuje poševní sliznici, což jsou spouštěcí mechanismy gynekologických potíží. Sprchování je proto pro ženy nejbezpečnější způsob každodenní hygieny. Genitálie si omývejte chladnější vodou a rozhodně nepoužívejte vlhké houby, žínky ani ručníky, neboť jsou semeništěm „bakteriálních vetřelců“. I pro teplejší, tudíž méně vzdušné oblečení, platí jisté zásady. Snažte se, aby se do přímého kontaktu s pokožkou dostalo jen bavlněné. A když módní kalhotky ze syntetických materiálů, tak jedině s klínem ze 100% bavlny. Moderní automatické pračky sice umožňují prát i bavlněné spodní prádlo při nízkých teplotách, jenže tím se škodlivé mikroorganismy, zejména kvasinky nezničí. Účinnou prevencí je vždy přežehlit klíny kalhotek horkou žehličkou.

Zrádné vlhko a teplo

K jízdě na kole, cvičení aerobiku apod. si obyčejně oblékáte přiléhavé dresy, v nichž je ale pohlavní ústrojí vystaveno permanentnímu vlhku i teplu, což je živná půda pro mikroorganismy způsobující záněty. Pamatujte i na to, že v krytých bazénech je chemicky upravená voda se značným obsahem chloru, která proniká do pochvy a v podstatě ji dezinfikuje; přitom zničí i část užitečných bakterií. Když si bez pravidelného pohybu nedokážete život představit, nezůstávejte v mokrých plavkách ani propoceném oblečení, a před převlečením si intimní partie pokaždé důkladně opláchněte, nejlépe pitnou vodou.

Skuteční pomocníci nové generace

Naštěstí už odeznělo zdraví ohrožujícím postupům, kdy se ženy snažily zbavit potíží tím, že si do pochvy vtíraly jogurt, zaváděly stroužek česneku nebo tampon namočený do olivového oleje. „Nejspolehlivější ochrana před vznikem a opakováním infekcí je zdravá, vyvážená bakteriální mikroflóra pochvy. V rámci prevence i léčby jsou proto perspektivní přípravky s obsahem speciálních prebiotik neboli látek, které napomáhají rychlé obnově osídlení poševní sliznice užitečnými laktobacily produkujícími peroxid vodíku. Ty zabraňují růstu a přemnožení škodlivých bakterií, zajišťují optimální pH a zároveň respektují přirozené vaginální prostředí, které je pro každou ženu individuální,“ shrnuje olomoucký gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 556 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Srůsty mohou způsobit neplodnost i chronické bolesti

Pooperační srůsty v oblasti malé pánve jsou jednou ze čtyř nejčastějších příčin neplodnosti, mohou minimálně za polovinu chronických bolestí v této oblasti a až v 75 % stojí za neprůchodností tenkého střeva. Vznikají nejčastěji během prvních tří až pěti dnů po operaci v dutině břišní. Jejich vzniku může zabránit operatér, ale i pacientka. Jak – to se dozvíte z rozhovoru s doc. MUDr. Michalem Márou, Csc., vedoucím pooperačního oddělení JIP Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví

Vaginální suchost je téma, o kterém ženy mluví nerady, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena. Postihuje nejen ženy v době menopauzy a po ní, ale vyskytuje se i u žen mladších. Suchost poševní sliznice je fyzicky nepříjemná, ale dopadá na ženu zejména emocionálně, protože jí přináší pocit nejistoty a rozpačitosti.

Myomy dělohy mohou zkomplikovat početí

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory děložní hladké svaloviny a podle odhadů postihují až 40 % žen mladších padesáti let. Typickým příznakem výskytu děložních myomů je velmi silné, či dlouhé menstruační krvácení a pocit plného podbřišku. „Gynekolog pojme podezření na myom na základě anamnézy pacientky a vyšetření a vše si ověří ultrazvukem. Samovyšetření u myomů možné není,“ vysvětluje MUDr. Michal Mára, který je uznávaným odborníkem na léčbu myomů v České republice.

Lída: Kvůli výtoku jsem manžela podezírala z nevěry

Jak se třiatřicetiletá Lída přesvědčila, příčiny vaginální infekce se někdy složitě odhalují. O svůj příběh se podělila v rámci projektu „Hledáme pro vás řešení“, který Ordinace.cz nově připravuje.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.