Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Labioplastika - plastická operace intimních ženských partií

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11148x )

Za posledních pět let několikanásobně vzrostl zájem o plastické operace ženského genitálu - tzv. labioplastiku. Zatímco poptávka po ostatních zákrocích estetické medicíny zůstává více méně stejná a nezaznamenává žádné radikální výkyvy, labioplastiku vyhledává rok od roku vyšší procento žen všech věkových kategorií. Co se změnilo? Jedná se o nový trend?

shutterstock.com

Češky se díky internetu přestávají stydět

Ačkoliv se o problematice vzhledu ženských intimních partií veřejně téměř vůbec nemluví, zaznamenala naše společnost výrazný posun. Díky dostupnosti informací na internetu a možnosti anonymní diskuze se bourají tabu. Žena, která se stydí zeptat svého doktora a nesvěří se ani svým kamarádkám, má dnes tu výhodu, že si může sama dohledat na internetu potřebné informace. Zároveň na různých anonymních diskuzích zjistí, že podobný problém řeší i další ženy a její obavy zmizí. Zatímco v zahraničí, například ve Spojených státech, je labioplastika běžná, u nás je vývoj pomalejší. Přesto se začínáme blížit světovým standardům. Za posledních pět let se počet operací intimních ženských partií v ČR zvýšil rapidně. Například v Ústavu estetické medicíny v Praze Emauzích se počet provedených labioplastik od roku 2009 zvýšil až desetinásobně. Ostatních estetických operací se při tom podobný nárůst netýká.

Čtěte také: Rekonstrukce prsu vrací ženství

Stoupá zájem o plastické operace intimních ženských partií 

Důvody, proč se ženy rozhodnou řešit vzhled svých intimních partií jsou různé – vrozené anomálie, změny po porodu či přibývající věk. Mladým dívkám zpravidla vadí zvětšené malé nebo velké stydké pysky. Maminky po porodu zas řeší zpevnění poševního vchodu a korekci jizev. Starší ženy podstupují především omlazení vzhledu. Estetické zákroky intimních partií se zpravidla neprovádějí za účelem zvýšení sexuálního libida, i když občas jako takový vedlejší efekt můžou přispět k zintenzivnění sexuálních prožitků. Nejčastějším důvodem jsou právě zvětšené stydké pysky. Tento problém pro ženu může znamenat omezení v běžných aktivitách a při sportu, jako je například jízda na koni či na kole. Následkem může být i psychický blok - obléci se do plavek nebo se svléknout ve společné šatně. Vliv má mimo jiné samozřejmě také popularita epilace, která odhaluje intimní partie.

Jedna anonymní pisatelka se v internetové diskuzi zaměřené na zdraví svěřila:
„Tenhle problém mě trápí v podstatě od puberty, kdy jsem si začala uvědomovat, že jsem tam dole jiná než ostatní. Měla jsem trauma z prvního sexu, z návštěvy gynekologa atd…“
.

Právě psychika hraje v tomto případě nejdůležitější roli. Úpravy nosu, prsou, hýždí, botoxové injekce, face-lift, to vše jsou dnes běžné zákroky. Ale o ženských intimních partiích se nejen nemluví, neexistuje pro ně ani žádný standard krásy. Pro každou ženu je pak zjištění jisté míry odlišnosti velice složitý proces.

MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny uvádí:
„Mezi naše pacienty patří nejčastěji ženy, které k tomu opravdu mají důvod, protože je jejich stav omezuje v běžném životě. Nebo si alespoň myslí, že je pro ně omezením. Ještě jsem se nesetkal s případem, kdy by k nám přišla žena pouze z rozmaru a já jí proto zákrok rozmluvil. Labioplastika není nijak složitý zákrok, ale odhodlání se k jejímu podstoupení je pro ženy často obtížné. Mělo by se o této problematice více veřejně hovořit, aby se o těchto věcech ženy nebály otevřeně mluvit.“

Čtěte také: Celulitida postihuje ženy už od puberty. Pomáhají masáže, lasery anebo extrémní chlad

Labioplsastika, vaginoplastika a neinvazivním terapie. Jaký je v nich rozdíl?

Neinvazivní terapie spojující radiofrekvenci a ultrazvuk je ideální v případě, že se pacientka bojí operace. Často ale nedokáže poskytnout takový výsledek jako chirurgický zákrok plastického lékaře. Radiofrakvence při neinvazivním zákroku například nedokáže dosáhnout výrazného zmenšení daných partií ani korekce nevzhledných jizev po porodu. Po porodu proto často bývá vyhledávaným zákrokem právě vaginoplastika, při které dochází k úpravě poševního vchodu a celkovému zúžení pochvy. Vaginoplastika řeší nevzhledné jizvy i povolené svalstvo, které může nepříjemně narušovat sexuální život rodičky. Oproti tomu labioplastika je spíše estetická úprava malých a velkých stydkých pysků.

Pokud se jedná o vrozené anomálie, doporučuje se labioplastika po osmnáctém roce věku. Jedná–li se o povolení labií po porodech, obvykle se čeká po posledním porodu, aby se nemusela operace opakovat. Jinak je v tomto případě operační zátěž pro pacientku malá, takže se může operovat při stabilizovaném zdravotním stavu kdykoli. Labioplastika se provádí v celkové anestezii na operačním stole v gynekologické poloze. Samotný zákrok trvá zhruba 20 - 40 minut dle rozsahu operace. Do běžného režimu se pacientka může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 5 - 7 dnech po zákroku. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 2 - 3 týdnech dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Orientační cena zákroku se pohybuje od 9 000 do 11 000 Kč. Na tuto operaci nelze vystavit neschopenku a nepřispívá na ni zdravotní pojišťovna.

Čtěte také: Když se z dívky stává žena – dospívají dnes dívky jinak?

Jak již bylo řečeno, neexistuje žádný ideál ženské krásy. Většinou záleží především na psychice a životním postoji každého. Nejtěžší je překonat již období puberty a naučit se s jistou odlišností žít. Pokud se ale žena rozhodne, že chce daný problém řešit, má dnes k dispozici řadu kvalitních odborníků, na které se může obrátit a daný problém řešit. Zajímavé jistě je, že téměř nikdy nepřicházejí klientky na kliniky proto, že by je tam poslal partner. Ten často v mírné odchylce od standardu nevidí problém. Krása je subjektivní a každá žena by měla být především šťastná a spokojená sama se sebou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poporodní změny na děložním hrdle

porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.

Příprava na porod psychicky i fyzicky

Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...

Porod: doba před porodem

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Fyziologický porod

Porod je děj, při kterém je plod vypuzen z mateřského organizmu a oddělí se od matky. Začátek porodu se počítá od doby, kdy se děloha začne pravidelně stahovat a začnou se otevírat porodní cesty. Za konec porodu se považuje vypuzení placenty. Pro rodičku bývají obvykle známkou začínajícího porodu pravidelné stahy dělohy, někdy začíná porod odtokem zkrvavělého hlenu nebo odtokem plodové vody. Zda porod již opravdu začal je možné stanovit pouze vyšetřením.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce