Inzerce

Legionella - původce legionářské nemoci a pontické horečky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6661x )

Legionella je malá pohyblivá bakterie tyčinkovitého tvaru, která se vyskytuje v přírodních vodních zdrojích, ve vodách odpadních nebo ve vodě klimatizačních a vodovodních zařízení. Existuje přes 50 druhů legionel, z nichž může být téměř polovina nebezpečná pro člověka. Nejvýznamnějším druhem je Legionella pneumophila, původce legionářské nemoci a pontické horečky.

shutterstock.com

K nákaze dochází především vzduchem a sice po vdechnutí vodního aerosolu, který obsahuje legionelly.  Může k tomu dojít ve sprše, v sauně, páře, v prostorách s nedostatečně udržovanou klimatizací apod. Zaznamenány byly však také případy přenosu pitím vody, při výplachu žaludku či střev anebo také z hadic dýchacích přístrojů. Přenos z člověka na člověka zatím popsán nebyl.  Co přispívá k možnosti výskytu a množení legionelly? Především je to špatná údržba a hygiena rozvodů, jejich stáří, rozvody s obtížně udržovatelnými místy, kde voda „drží“, svou roli také může sehrát nízký tlak vody.  Ideálním místem pro výskyt legionelly jsou tedy zásobníky teplé vody či potrubí, odkud se voda neodebírá příliš často a nedochází k proudění vody.

Legionářská nemoc a pontická horečka

Zdrojem nákazy je kontaminovaná voda nebo půda. V přenosu a šíření se uplatňují klimatizační a vzduchotechnická zařízení, vodovodní sítě, chladící věže a nebulizátory. Člověk se nakazí vdechnutím infikovaných kapiček vody (aerosolu), vodní tříště vzniklé z teplé vody obsahující legionely. Nejčastěji v okolí vířivek a vodotrysků, v klimatizovaných místnostech, v místech se zvlhčovači vzduchu nebo při sprchování. K mezilidskému šíření infekce nedochází.

K legionelovým infekcím jsou náchylnější staří lidé, kuřáci, alkoholici, osoby s chronickým onemocněním nebo poruchou imunity, protože mají zhoršené plicní funkce či porušenou buněčnou imunitu. Sníženou imunitu mají i pacienti po transplantacích, s nádorovým onemocněním, osoby užívající léky potlačující imunitní pochody a osoby s AIDS.

Příznaky legionářské nemoci a pontické horečky

Příznaky onemocnění se liší podle toho, jakou formou pacient trpí. Může jít o lehčí pontickou horečku anebo závažnou legionářskou nemoc.

U pontické horečky dochází k rozvoji prvních příznaků onemocnění do 48 hodin od nákazy. Projevy mohou být zaměněny za chřipkové onemocnění. Jsou jimi třesavka, zimnice, teplota, celková slabost a únava. Onemocnění trvá krátce, 2 – 5 dní.

Závažnější formou je legionářská nemoc, která propukne po několika dnech od proniknutí bakterie do organismu. Zdroje uvádějí časový odstup 2 – 10 dny od nákazy. Základním projevem je zápal plic – pneumonie, který provází horečky, třesavka, slabost, bolest na hrudi a suchý neproduktivní kašel. Typičtější jsou však trávicí potíže – zvracení nebo průjem, které patří mezi počáteční příznaky, mnohdy předchází plicnímu postižení.

Komplikace legionářské nemoci

Legionářská nemoc je multiorgánovým onemocněním, kromě plic a trávicího systému postihuje také centrální nervový systém a ledviny.

Za 1 – 2 dny po rozvoji zápalu plic se objevují neurologické obtíže jako zmatenost, porucha orientace a halucinace, které připomínají abstinenční syndrom, nebo i těžší porucha vědomí. Dále se může objevit žluté zabarvení kůže a očních sklér, porucha funkce ledvin, zánět osrdečníku a srdečního svalu, kosterního svalstva a kožní projevy. Záněty svalové tkáně se projeví tmavě červeným zbarvením moči, která je způsobená rozpadem svalového barviva a jeho vylučováním močí.

Nejzávažnějším důsledkem legionářské nemoci je nedostatečné zásobení tkání kyslíkem a akutní respirační selhání.

Léčba legionářské nemoci a pontické horečky

Pontická horečka odezní bez terapie.

Legionářskou nemoc lze cíleně léčit antibiotiky. Podávají se nitrožilně, zpravidla se volí vyšší dávky než u běžných infekcí. Antibiotická léčba musí být dlouhá 2 – 4 týdny.

Příznaky nemoci se zmírňují symptomatickou léčbou. Ke snížení bolesti se podávají analgetika, teplota se snižuje antipyretiky. Těžší případy, kdy jsou ohroženy orgány a základní životní funkce, vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče, někdy i umělou plicní ventilaci.

Prevence nemoci

Riziko vzniku  nemoci můžete snížit, když se budete udržovat v dobré tělesné kondici – sportovat, dostatečně spát, pravidelně a zdravě jíst, pokud možno se vyhýbat  stresu. Jestliže kouříte, kouření omezte nebo nejlépe úplně přestaňte.

Mnoho jiných faktorů totiž ovlivnit nemůžeme. Prevence je spíše na provozovatelích vodovodních a klimatizačních vedení: pravidelný odběr vzorků, kontroly, čistota. Nám může pomoci tedy v jistém směru obezřetnost a pečlivý výběr míst, kde pobýváme.

Je důležité nic nenechat náhodě a nepodcenit. Pokud se u nás objeví výše uvedené potíže a jsme si vědomi toho, že jsme pobývali v místech, kde nákaza mohla hrozit, je třeba vyhledat lékaře a na tuto možnost jej také upozornit. U každé nemoci totiž platí: čím dříve se začne léčit, tím lépe. A legionelóza patří k těm chorobám, u kterých to platí dvojnásob.

Přečtěte si také

Ehrlichióza – další nemoc přenášená klíšťaty

Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

Netuberkulózní nemoci plic jsou problémem víc jak 600 tisíc lidí

Astma, chronická obstrukční nemoc, záněty a rakovina. To jsou nejčastější důvody návštěvy pacientu v ambulancích pneumologie a ftizeologie. Jen vloni prošlo jejich péčí 611 893 pacientů s netuberkulózními nemocemi plic. Dalších skoro 200 tisíc lidí přišlo preventivně – například proto, že byli vystaveni působení rakovinotvorných látek na pracovišti, přišli do styku s tuberkulózou nebo byli silnými kuřáky. Mnohým z nich odkrylo příčinu obtíží jednoduché vyšetření – spirometrie.

Léčivé rostliny používané při zánětech dýchacích cest - 5. část R-S

Černý rybíz je u nás dosti oblíbeným "drobným ovocem". Setkáváme se s ním v našich zahradách i zahrádkách. Je to nápadný rozložitý keř až 1,5 metru vysoký s laločnatými listy.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.