Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Lékařské fórum na téma chřipka: Úplné znění

( Redakce | přečteno: 6707x )

V Lékařském fóru na téma chřipka odpovídali MUDr. Jiří Šoukal, lékařský ředitel Moje ambulance a.s., doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc., Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové a MUDr. Jaromil Gillár, Kardiologie a interna, Liberec, internista MUDr. Lukáš Burda a Doc. MUDr.Jan Plzák, PhD., ORL,1.LF UK,FN v Praze-Motole. Uctivě jim děkujeme za spolupráci.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Poznají pacienti chřipku? S čím si ji nejčastěji pletou?

Jiří Šoukal: Pacienti chřipku nepoznají, ale jistí si nikdy nemůžou být ani lékaři. Většinou lékaři chřipku jen pravděpodobně určují podle typických příznaků a epidemiologické situace. Pro pacienty je chřipka většinou každá viróza. Každá chřipka je viróza (jde o virové onemocnění virem chřipky), ale ne každá viróza je chřipka.

Lubomír Opletal: Pacienti většinou chřipku poznají. Má specifický nástup a průběh, který většinou komentují sdělovací prostředky a tak jsou na ni připraveni. Pokud je však organismus oslaben a je chronicky nemocný, objevují se i příznaky mimochřipkové a potom mohou být zmateni.

Jaromil Gillár:  Většinou ji poznají, protože se klepou horečkou a nedolezou ani na záchod....

Lukáš Burda: Myslím si ,že většina pacientů chřipku nepozná, nejčastěji zaměňují chřipku za jiná virová onemocnění dýchacích cest.

Jan Plzák:Nepoznají. Pletou si ji s virovou faryngitidou.

Jaké příznaky chřipky jsou pro pacienty nejvíc obtěžující?

Jiří Šoukal: Nejvíce obtěžující bývá horečka, která je relativně vysoká (39-40 stupňů Celsia), ale která je na druhou stranu známkou dobré reakce organismu na prudkou infekci. Tělo takto velice účinně bojuje s infekcí. Bolest a rozlámanost těla nás nemocné má udržet v posteli, abychom se vymarodili a neroznášeli infekci po okolí. Nechutenství nám šetří energii na boj s infekcí, místo energie vynaložené na trávení jídla, kterým se normálně přecpáváme. Ospalost a apatie nás má zase udržet v posteli a opět nám má šetřit energii pro boj s infekcí. Všechny tyto pozitivní aspekty choroby (horečka, bolest, nechutenství, ospalost) se naše moderní civilizace, podpořená masivně reklamou na nejrůznější nesmyslné farmaceutické přípravky, naučila přebíjet těžkou chemií a znásilňovat infekcí vyčerpané tělo, aby se nebránilo a bylo předčasně vyhnáno z postele pracovat.

Lubomír Opletal: Teplota a zemdlenost.

Jaromil Gillár: Viz odpověď na předcházející otázku.

Lukáš Burda: Celková slabost, horečka, bolesti hlavy a svalů

Jan Plzák: Celková únava a bolest těla.

Jaké chyby dělají pacienti při léčbě chřipky?

Jiří Šoukal: Nechápeme nemoc jako takovou (včetně chřipky), jako výpověď našeho těla, které už má dost přepínání, stresu, neodpočinku a konzumace náhražek potravy a absence duchovna. Nemoc nás má zastavit, protože jsme svoje tělo dlouho ignorovali a ignorovali jsme jeho méně hlasité projevy. Ignorací chřipky jako relativně vážné choroby si přivoláváme choroby vážnějši.  Moderní člověk toto nechápe, věří , že nemůže být nemocný, i když už dávno je. Naláduje se léky proti bolesti, proti horečce, vypije energetický nápoj a do ucpaného nosu si šplíchne kapky. A jde pokračovat v nesmyslném tempu moderního konzumu.

Lubomír Opletal:  Vstávají z lůžka  dříve než je to žádoucí, nedodržují klid a terapeutický režim. Domnívají se, že chřipka je běžné, nezáludné onemocnění.

Jaromil Gillár: Největší chybou je, že se ji snaží přechodit.

Lukáš Burda: Neléčí se, respektive nezůstanou doma, chodí dále do práce, šíří infekci a své příznaky potlačí léky.

Jan Plzák: Nedostatečný fyzický klid.

Dá se podle Vás chřipka zvládnout bez návštěvy lékaře? Pokud ano, jak by se měl pacient léčit?

Jiří Šoukal: Jistěže se dá každá nemoc (včetně chřipky) zvládnout bez návštěvy lékaře, stejně jako se nezvládají mnohem lehčí nemoci za přispění lékaře. Je to o tom, kdo stoná, ne o tom, kdo léčí. Všichni v sobě máme téměř nekonečné samouzdravovací schopnosti, jen je rádi zabíjíme.

Lubomír Opletal:  Bez návštěvy lékaře lze zvládnout všechno. Je otázka, s jakým výsledkem.

Jaromil Gillár: Ano, doporučuji ležet, pít a doplňovat vitamíny.

Lukáš Burda: Dá se, nejednodušší je zůstat doma v posteli, vzít si antipyretika-analgetika, vitamín C.

Jan Plzák: Ano. Fyzický klid, příjem tekutin, vitamínů, analgetik, antipyretik.

V čem vidíte výhody multisymptomatických přípravků?

Jiří Šoukal: Jediná výhoda plyne výrobcům. Tyto přípravky nevyléčí. A tak vlastně vyrobí opakovaně nemocné a nemocné pacienty, kteří budou výrobcům těchto přípravků neustále přinášet nový a nový zisk.

Lukáš Burda: Jednoduché dávkování.

Jan Plzák: Jeden přípravek místo více přípravků.

Lubomír Opletal:  Snad v rychlém zevním účinku, jinak významné výhody nemají.

Jaromil Gillár: Pro pacienta žádné.

Řešíte s pacientem dávkování jednotlivých volně prodejných léků nebo to necháváte na lékárně?

Jiří Šoukal: S pacienty řešíme jak najít společnou cestu, jak podpořit samouzdravovací mechanismy těla, jak předcházet komplikacím, jak případné komplikace poznat a řešit. Dávkování toho, co tělo potřebuje, si najde každý sám, je to intuitivní záležitost. Ale i intuice se musí pěstovat a rozvíjet.

Lubomír Opletal: Rozhodně na lékárně.

Jaromil Gillár: Nechávám to na pacientovi.

Lukáš Burda: Řeším to s pacienty i v rámci financí- multipřípravky jsou často dražší.

Jan Plzák: Podle druhu přípravku.

V jakých dávkách doporučujete paracetamol pro dospělého člověka (70 kg)?

Jiří Šoukal: Pro ty, kteří jinak nemohou, říkám jednu tabletu 500mg, jednorázově. Varuji před užitím vyšší dávky než 3000mg denně a ne více než 1000mg jednorázově.

Lubomír Opletal:   Maximální denní dávka přípravku Paralen 500 je 8 tbl. Krátkodobě ji snese bez problému zdravý a vyspělý jedinec. Vezmeme-li v úvahu interakce a hlavně vedlejší účinky, které tento přípravek může navodit, měla by se mu vyvarovat nezanedbatelná část populace. 6 tbl. Denně je dávka v podstatě snesitelná.

Jaromil Gillár: 400-800 mg

Lukáš Burda: Záleží na zdravotním stavu pacienta, zejména na přítomnosti jaterních chorob, obecně u zdravého člověka je max. dávka 4g/den, ale tuto rozhodně nedoporučuji. Standardně 3x500 až 1000mg, spíše doporučuji nižší dávky s využitím jiných preparátů jako například ibuprofen 400 mg do kombinace nebo střídavě paracetamol a ibuprofen během dne a dle příznaků- sníží se tím celková dávka paracetamolu i ibuprofenu, samozřejmě s ohledem na přidružená onemocnění a ostatní medikaci (například warfarin, statiny apod.).

Jan Plzák: Jednorázová dávky 1g, maximální 4g/den

Jaké následky může mít přechozená chřipka?

Jiří Šoukal: Krátkodobě bývají zmiňované zápaly plic, ale dlouhodobě může přecházení nemocí (s mazáním jejich přirozených projevů a neléčbou) vést prakticky k jakémukoliv vážnému onemocnění. Je známo například, že pacienti s rakovinou neměli roky až desítky let horečku při banálních infektech.

Lubomír Opletal:   To je otázka pro internistu.

Jaromil Gillár: Pestré, včetně úmrtí

Lukáš Burda: Nemusí mít žádné, ale může skončit i poškozením srdce, nasedající bakteriální infekcí, například zápalem plic či jinou infekcí při oslabení organismu.

Jan Plzák: Záněty dýchacích cest, včetně pneumonie. Srdeční postižení.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce