Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Lékařské fórum na téma chřipka: Úplné znění

( Redakce | přečteno: 6549x )

V Lékařském fóru na téma chřipka odpovídali MUDr. Jiří Šoukal, lékařský ředitel Moje ambulance a.s., doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc., Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové a MUDr. Jaromil Gillár, Kardiologie a interna, Liberec, internista MUDr. Lukáš Burda a Doc. MUDr.Jan Plzák, PhD., ORL,1.LF UK,FN v Praze-Motole. Uctivě jim děkujeme za spolupráci.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Poznají pacienti chřipku? S čím si ji nejčastěji pletou?

Jiří Šoukal: Pacienti chřipku nepoznají, ale jistí si nikdy nemůžou být ani lékaři. Většinou lékaři chřipku jen pravděpodobně určují podle typických příznaků a epidemiologické situace. Pro pacienty je chřipka většinou každá viróza. Každá chřipka je viróza (jde o virové onemocnění virem chřipky), ale ne každá viróza je chřipka.

Lubomír Opletal: Pacienti většinou chřipku poznají. Má specifický nástup a průběh, který většinou komentují sdělovací prostředky a tak jsou na ni připraveni. Pokud je však organismus oslaben a je chronicky nemocný, objevují se i příznaky mimochřipkové a potom mohou být zmateni.

Jaromil Gillár:  Většinou ji poznají, protože se klepou horečkou a nedolezou ani na záchod....

Lukáš Burda: Myslím si ,že většina pacientů chřipku nepozná, nejčastěji zaměňují chřipku za jiná virová onemocnění dýchacích cest.

Jan Plzák:Nepoznají. Pletou si ji s virovou faryngitidou.

Jaké příznaky chřipky jsou pro pacienty nejvíc obtěžující?

Jiří Šoukal: Nejvíce obtěžující bývá horečka, která je relativně vysoká (39-40 stupňů Celsia), ale která je na druhou stranu známkou dobré reakce organismu na prudkou infekci. Tělo takto velice účinně bojuje s infekcí. Bolest a rozlámanost těla nás nemocné má udržet v posteli, abychom se vymarodili a neroznášeli infekci po okolí. Nechutenství nám šetří energii na boj s infekcí, místo energie vynaložené na trávení jídla, kterým se normálně přecpáváme. Ospalost a apatie nás má zase udržet v posteli a opět nám má šetřit energii pro boj s infekcí. Všechny tyto pozitivní aspekty choroby (horečka, bolest, nechutenství, ospalost) se naše moderní civilizace, podpořená masivně reklamou na nejrůznější nesmyslné farmaceutické přípravky, naučila přebíjet těžkou chemií a znásilňovat infekcí vyčerpané tělo, aby se nebránilo a bylo předčasně vyhnáno z postele pracovat.

Lubomír Opletal: Teplota a zemdlenost.

Jaromil Gillár: Viz odpověď na předcházející otázku.

Lukáš Burda: Celková slabost, horečka, bolesti hlavy a svalů

Jan Plzák: Celková únava a bolest těla.

Jaké chyby dělají pacienti při léčbě chřipky?

Jiří Šoukal: Nechápeme nemoc jako takovou (včetně chřipky), jako výpověď našeho těla, které už má dost přepínání, stresu, neodpočinku a konzumace náhražek potravy a absence duchovna. Nemoc nás má zastavit, protože jsme svoje tělo dlouho ignorovali a ignorovali jsme jeho méně hlasité projevy. Ignorací chřipky jako relativně vážné choroby si přivoláváme choroby vážnějši.  Moderní člověk toto nechápe, věří , že nemůže být nemocný, i když už dávno je. Naláduje se léky proti bolesti, proti horečce, vypije energetický nápoj a do ucpaného nosu si šplíchne kapky. A jde pokračovat v nesmyslném tempu moderního konzumu.

Lubomír Opletal:  Vstávají z lůžka  dříve než je to žádoucí, nedodržují klid a terapeutický režim. Domnívají se, že chřipka je běžné, nezáludné onemocnění.

Jaromil Gillár: Největší chybou je, že se ji snaží přechodit.

Lukáš Burda: Neléčí se, respektive nezůstanou doma, chodí dále do práce, šíří infekci a své příznaky potlačí léky.

Jan Plzák: Nedostatečný fyzický klid.

Dá se podle Vás chřipka zvládnout bez návštěvy lékaře? Pokud ano, jak by se měl pacient léčit?

Jiří Šoukal: Jistěže se dá každá nemoc (včetně chřipky) zvládnout bez návštěvy lékaře, stejně jako se nezvládají mnohem lehčí nemoci za přispění lékaře. Je to o tom, kdo stoná, ne o tom, kdo léčí. Všichni v sobě máme téměř nekonečné samouzdravovací schopnosti, jen je rádi zabíjíme.

Lubomír Opletal:  Bez návštěvy lékaře lze zvládnout všechno. Je otázka, s jakým výsledkem.

Jaromil Gillár: Ano, doporučuji ležet, pít a doplňovat vitamíny.

Lukáš Burda: Dá se, nejednodušší je zůstat doma v posteli, vzít si antipyretika-analgetika, vitamín C.

Jan Plzák: Ano. Fyzický klid, příjem tekutin, vitamínů, analgetik, antipyretik.

V čem vidíte výhody multisymptomatických přípravků?

Jiří Šoukal: Jediná výhoda plyne výrobcům. Tyto přípravky nevyléčí. A tak vlastně vyrobí opakovaně nemocné a nemocné pacienty, kteří budou výrobcům těchto přípravků neustále přinášet nový a nový zisk.

Lukáš Burda: Jednoduché dávkování.

Jan Plzák: Jeden přípravek místo více přípravků.

Lubomír Opletal:  Snad v rychlém zevním účinku, jinak významné výhody nemají.

Jaromil Gillár: Pro pacienta žádné.

Řešíte s pacientem dávkování jednotlivých volně prodejných léků nebo to necháváte na lékárně?

Jiří Šoukal: S pacienty řešíme jak najít společnou cestu, jak podpořit samouzdravovací mechanismy těla, jak předcházet komplikacím, jak případné komplikace poznat a řešit. Dávkování toho, co tělo potřebuje, si najde každý sám, je to intuitivní záležitost. Ale i intuice se musí pěstovat a rozvíjet.

Lubomír Opletal: Rozhodně na lékárně.

Jaromil Gillár: Nechávám to na pacientovi.

Lukáš Burda: Řeším to s pacienty i v rámci financí- multipřípravky jsou často dražší.

Jan Plzák: Podle druhu přípravku.

V jakých dávkách doporučujete paracetamol pro dospělého člověka (70 kg)?

Jiří Šoukal: Pro ty, kteří jinak nemohou, říkám jednu tabletu 500mg, jednorázově. Varuji před užitím vyšší dávky než 3000mg denně a ne více než 1000mg jednorázově.

Lubomír Opletal:   Maximální denní dávka přípravku Paralen 500 je 8 tbl. Krátkodobě ji snese bez problému zdravý a vyspělý jedinec. Vezmeme-li v úvahu interakce a hlavně vedlejší účinky, které tento přípravek může navodit, měla by se mu vyvarovat nezanedbatelná část populace. 6 tbl. Denně je dávka v podstatě snesitelná.

Jaromil Gillár: 400-800 mg

Lukáš Burda: Záleží na zdravotním stavu pacienta, zejména na přítomnosti jaterních chorob, obecně u zdravého člověka je max. dávka 4g/den, ale tuto rozhodně nedoporučuji. Standardně 3x500 až 1000mg, spíše doporučuji nižší dávky s využitím jiných preparátů jako například ibuprofen 400 mg do kombinace nebo střídavě paracetamol a ibuprofen během dne a dle příznaků- sníží se tím celková dávka paracetamolu i ibuprofenu, samozřejmě s ohledem na přidružená onemocnění a ostatní medikaci (například warfarin, statiny apod.).

Jan Plzák: Jednorázová dávky 1g, maximální 4g/den

Jaké následky může mít přechozená chřipka?

Jiří Šoukal: Krátkodobě bývají zmiňované zápaly plic, ale dlouhodobě může přecházení nemocí (s mazáním jejich přirozených projevů a neléčbou) vést prakticky k jakémukoliv vážnému onemocnění. Je známo například, že pacienti s rakovinou neměli roky až desítky let horečku při banálních infektech.

Lubomír Opletal:   To je otázka pro internistu.

Jaromil Gillár: Pestré, včetně úmrtí

Lukáš Burda: Nemusí mít žádné, ale může skončit i poškozením srdce, nasedající bakteriální infekcí, například zápalem plic či jinou infekcí při oslabení organismu.

Jan Plzák: Záněty dýchacích cest, včetně pneumonie. Srdeční postižení.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 17 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce