Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Léto a děti: Ochrana před sluncem

(prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc. | přečteno: 12975x )

Klasické opalování je pro děti tohoto věku naprosto nevhodné, lépe řečeno zakázané. Dítě by mělo být maximálně chráněno před přímým osluněním pomocí různých stínících prostředků.

shutterstock.com
Léto a děti – některé rady, které se vyplatí respektovat

Zejména děti, školáci, se na letní měsíce těší. Je to období prázdnin, volna, klidu, koupání, výletů či sportování. Na léto se však obvykle těší také většina dospělých – rodičů dětí, neboť i pro ně je to doba dovolených, spojených nezřídka s cestováním a odpočinkem různého druhu. Horké až tropické letní dny, jichž je v posledních letech více než tomu bylo v minulosti, však sebou přinášejí určitá zdravotní rizika, na která je zejména ve vztahu k dětem vhodné pamatovat. Poměrně snadným dodržováním některých opakovaně uváděných opatření lze většině s létem spojených rizik předcházet a vyvarovat se tak vážnějšímu poškození zdraví dítěte.

Ochrana před sluncem

Děti mladší 6 měsíců

Klasické opalování je pro děti tohoto věku naprosto nevhodné, lépe řečeno zakázané. Dítě by mělo být maximálně chráněno před přímým osluněním pomocí různých stínících prostředků (slunečník, stínící stany/pergoly, stromy, síť na kočárek). Vhodné je také dostatečně lehké a vzdušné oblečení, vč. lehké pokrývky hlavy. Vždy je výhodné ošetřit kůži dítěte (zejména obličej, ruce, záda) kvalitním opalovacím krémem s ochranným faktorem nejméně 15 (lépe však ještě vyšším); opalovací prostředek by vždy měl chránit proti záření UVA i UVB současně, většina výrobců tyto informace uvádí na obalech.

Pobyt na přímém slunci obvykle mezi 11.00 -15.00 hodinou není doporučován dospělým, natož dětem a to bez ohledu, zda trávíme dny volna u nás nebo v přímořských oblastech. V tomto směru je vhodné zmínit, že cestovat s malým dítětem k moři se nedoporučuji, je to značně riskantní. A to i přesto, že do většiny "mořských" destinací se lze vcelku pohodlně dopravit letadlem. Cesta v letadle je relativně pohodlná pro dospělého, je však zcela jinak vnímána malým dítětem. Podobně také zážitky z koupání ve slané vodě a pobytu na plážích spíše utkvějí v paměti dospělému než dítěti, které třeba ještě neumí mluvit či chodit a je plně odkázané na péči svého okolí.

Děti ve věku 6 měsíců - 3 roky

U těchto dětí opět dbáme na vzdušné, lehké oblečení jako je pokrývka hlavy (letní klobouček nebo čepička) je vhodná, podobně jako třeba již i sluneční brýle. Opalovací krém (ochranný faktor alespoň 15) použijeme již nejméně 20-30min před příchodem na slunce; nezapomeňte krém použít i když je oblačno a intenzita slunečního záření je zdánlivě nižší. Opakovaná aplikace opalovacího prostředku je nutná zejména při častém střídání pobytu ve vodě a na volném prostranství (pískoviště, břeh rybníka apod.). Nezapomeňme však, že sluneční paprsky se také odrážejí od vodní plochy a opakovaná ochrana kůže je proto i v takové situaci nezbytná. Delší pobyt na slunci, bez rozdílu zda jsme u vody či v horském prostředí a cílené opalování u dětí této věkové kategorie není vhodné, maximální délka pobytu na slunci by neměla přesáhnout 60minut, období mezi 11.00-15.00hod je bezpečné trávit ve stínu.

Starší děti

Přiměřená délka opalovaní je nutností, tzv. zdravé opalování neexistuje, naopak zdravý a racionální je pobyt ve stínu mezi 11.00 -15.00 hodinou. Zásady používání opalovacích prostředků jsou obdobné jak je uvedeno výše. Kvalitní brýle s UV filtrem by měly být samozřejmostí. Oděv by měl být vzdušný, lehký, spíše světlejších barev; lehká pokrývka hlavy (letní kšiltovka, slaměný klobouk) je výhodná. Obuv volíme s ohledem na vykonávanou činnost – lehká, vzdušná (sandály, ťapky) při pobytu u vody; kvalitní pevná obuv, vč. ponožek z dobře savého materiálu je nezbytná při sportování a zejména výletech v horských oblastech.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdenka

Já svým dětem nejraději kupuji panthenol od swisu, který se mi osvědčil. Pokaždé po namazání rychle zklidní jejich citlivou pokožku a zarudnutí do druhého dne zmizí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce