Inzerce

Léto a děti: Ochrana před sluncem

(prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc. | přečteno: 12412x )

Klasické opalování je pro děti tohoto věku naprosto nevhodné, lépe řečeno zakázané. Dítě by mělo být maximálně chráněno před přímým osluněním pomocí různých stínících prostředků.

shutterstock.com
Léto a děti – některé rady, které se vyplatí respektovat

Zejména děti, školáci, se na letní měsíce těší. Je to období prázdnin, volna, klidu, koupání, výletů či sportování. Na léto se však obvykle těší také většina dospělých – rodičů dětí, neboť i pro ně je to doba dovolených, spojených nezřídka s cestováním a odpočinkem různého druhu. Horké až tropické letní dny, jichž je v posledních letech více než tomu bylo v minulosti, však sebou přinášejí určitá zdravotní rizika, na která je zejména ve vztahu k dětem vhodné pamatovat. Poměrně snadným dodržováním některých opakovaně uváděných opatření lze většině s létem spojených rizik předcházet a vyvarovat se tak vážnějšímu poškození zdraví dítěte.

Ochrana před sluncem

Děti mladší 6 měsíců

Klasické opalování je pro děti tohoto věku naprosto nevhodné, lépe řečeno zakázané. Dítě by mělo být maximálně chráněno před přímým osluněním pomocí různých stínících prostředků (slunečník, stínící stany/pergoly, stromy, síť na kočárek). Vhodné je také dostatečně lehké a vzdušné oblečení, vč. lehké pokrývky hlavy. Vždy je výhodné ošetřit kůži dítěte (zejména obličej, ruce, záda) kvalitním opalovacím krémem s ochranným faktorem nejméně 15 (lépe však ještě vyšším); opalovací prostředek by vždy měl chránit proti záření UVA i UVB současně, většina výrobců tyto informace uvádí na obalech.

Pobyt na přímém slunci obvykle mezi 11.00 -15.00 hodinou není doporučován dospělým, natož dětem a to bez ohledu, zda trávíme dny volna u nás nebo v přímořských oblastech. V tomto směru je vhodné zmínit, že cestovat s malým dítětem k moři se nedoporučuji, je to značně riskantní. A to i přesto, že do většiny "mořských" destinací se lze vcelku pohodlně dopravit letadlem. Cesta v letadle je relativně pohodlná pro dospělého, je však zcela jinak vnímána malým dítětem. Podobně také zážitky z koupání ve slané vodě a pobytu na plážích spíše utkvějí v paměti dospělému než dítěti, které třeba ještě neumí mluvit či chodit a je plně odkázané na péči svého okolí.

Děti ve věku 6 měsíců - 3 roky

U těchto dětí opět dbáme na vzdušné, lehké oblečení jako je pokrývka hlavy (letní klobouček nebo čepička) je vhodná, podobně jako třeba již i sluneční brýle. Opalovací krém (ochranný faktor alespoň 15) použijeme již nejméně 20-30min před příchodem na slunce; nezapomeňte krém použít i když je oblačno a intenzita slunečního záření je zdánlivě nižší. Opakovaná aplikace opalovacího prostředku je nutná zejména při častém střídání pobytu ve vodě a na volném prostranství (pískoviště, břeh rybníka apod.). Nezapomeňme však, že sluneční paprsky se také odrážejí od vodní plochy a opakovaná ochrana kůže je proto i v takové situaci nezbytná. Delší pobyt na slunci, bez rozdílu zda jsme u vody či v horském prostředí a cílené opalování u dětí této věkové kategorie není vhodné, maximální délka pobytu na slunci by neměla přesáhnout 60minut, období mezi 11.00-15.00hod je bezpečné trávit ve stínu.

Starší děti

Přiměřená délka opalovaní je nutností, tzv. zdravé opalování neexistuje, naopak zdravý a racionální je pobyt ve stínu mezi 11.00 -15.00 hodinou. Zásady používání opalovacích prostředků jsou obdobné jak je uvedeno výše. Kvalitní brýle s UV filtrem by měly být samozřejmostí. Oděv by měl být vzdušný, lehký, spíše světlejších barev; lehká pokrývka hlavy (letní kšiltovka, slaměný klobouk) je výhodná. Obuv volíme s ohledem na vykonávanou činnost – lehká, vzdušná (sandály, ťapky) při pobytu u vody; kvalitní pevná obuv, vč. ponožek z dobře savého materiálu je nezbytná při sportování a zejména výletech v horských oblastech.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdenka

Já svým dětem nejraději kupuji panthenol od swisu, který se mi osvědčil. Pokaždé po namazání rychle zklidní jejich citlivou pokožku a zarudnutí do druhého dne zmizí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 427 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kojení

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit...

Cvičení s miminky

Přáním rodičů bývá nejen zdraví jejich potomka, ale i jeho dobré psychické a fyzické předpoklady pro plnohodnotný život. Málokdo ví, že ke splnění těchto předpokladů je důležitý tzv. „psychomotorický vývoj“. Jaké jsou základní milníky při motorickém vývoji dítěte a kdy je vhodné s miminkem navštívit fyzioterapeuta?

Baby masáže a jiné dobré věci nejen pro miminka

Přirozený porod je pro maminku i miminko náročnou zkušeností.

Může barva na vlasy ovlivnit zdraví mého budoucího dítěte?

Lékařská genetika patří v současné době k nejmladším a nejrychleji se rozvíjejícím oborům medicíny. MUDr. Vladimír Gregor, primář Oddělení lékařské genetiky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, odpovídal na aktuální dotazy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.