Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Letní migrény: Jak si užít sezónu s menší bolestí

( aktualizováno 21. srpna 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1581x )

Pro mnoho migreniků může být léto velmi nepříjemným a bolestivým obdobím roku. To, co by mělo být časem venkovní zábavy, může ve skutečnosti sloužit jako spouštěč migrény, protože výzkumy naznačují, že teplo má dopad i na jedince náchylné k migréně.

shutterstock.com

Migréna je onemocnění charakterizované opakovanými záchvaty bolesti hlavy s typickými doprovodnými příznaky: nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky, zápachy atd. Má několik stádií, přičemž ve fázi záchvatu se projevuje krutou a zpravidla jednostrannou bolestí hlavy, která může trvat několik hodin, ale i mnohem déle. Migrénou trpí častěji ženy než muži a věk migreniků je nejběžněji mezi 30. a 40. rokem. Mnoho lidí uvádí, že horké a vlhké letní počasí u nich často vyvolává letní záchvaty migrény. 

Co je příčinou migrény

Předpokládá se, že za migrénou stojí kombinace genetických a vnějších faktorů. Genetické faktory činí člověka náchylným k rozvoji této neurologické poruchy, zatímco vnější faktory ovlivňují její výskyt. Mezi nejčastěji uváděné spouštěče záchvatů migrény patří stres, hormonální změny, vynechání jídla, změny počasí, nedostatek spánku, přílišné světlo, užití alkoholu, přílišné teplo, některé potraviny a další.

Průzkum provedený Národní nadací pro bolesti hlavy identifikoval sedm spouštěčů migrenózních záchvatů souvisejících s počasím:

  • Změny teploty
  • Vysoká vlhkost vzduchu
  • Silný vítr
  • Bouřky
  • Extrémně suché podmínky
  • Jasná světla a oslnění sluncem
  • Změny barometrického tlaku

Zatímco vyhýbání se některým spouštěčům může pomoci snížit četnost záchvatů migrény, jiné - například změny počasí - ovlivnit nelze. Proto je důležité pochopit, jak změny počasí vyvolávají záchvaty migrény, abychom věděli, jak předcházet těm záchvatům, které narušují naše letní plány.

Proč se objevují letní záchvaty migrény

Ačkoli na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, vědci mají tři teorie, které mohou přispívat k  častému výskytu záchvatů migrény v létě.

1. Zvýšená intenzita slunečního světla snižuje hladinu melatoninu a může vyvolat záchvat migrény

Několik studií došlo k závěru, že se četnost záchvatů migrény zvyšuje v letních měsících ve srovnání s ostatními ročními obdobími. Stojí za tím právě zvýšená intenzita slunečního záření v letním období. Lidé s migrénou vykazují tzv. fotosenzitivitu, tedy zvýšenou citlivost na světlo. To může být důsledkem poruchy funkce té části lidského mozku, která je zodpovědná za uvolňování melatoninu. Vystavení světlu potlačuje hladinu melatoninu u lidí s migrénou více než u běžné populace. To může vysvětlovat, proč jsou lidé s migrénou citlivější na světlo.

2. Letní záchvaty migrény vyvolávají kyvy barometrického tlaku  

Změna počasí může být u některých lidí spouštěčem záchvatů záchvatů. Mnoho pacientů se ve skutečnosti popisuje jako ‚lidský barometr', protože dokážou říct, kdy se počasí mění na základě skutečnosti, že v důsledku toho budou mít záchvaty migrény.

Většina záchvatů vyvolaných počasím je pravděpodobně způsobena změnami barometrického tlaku, i když se na nich mohou podílet i změny teploty nebo vlhkosti. Rozhodujícím slovem je 'změna', protože právě v období přechodných změn počasí se zdá, že jsou lidé vystaveni zvýšenému riziku záchvatu.

Atmosférický tlak může ovlivnit nástup migrény, protože má vliv na krevní cévy v mozku a kolem něj, což způsobuje jejich rozšíření nebo otoky. Když bouřka způsobí změnu barometrického tlaku, pacienti s migrénou často hlásí, že zažívají typickou auru nebo se objeví varovné signály.

3. Vysoké teplo a vlhkost zvyšují dehydrataci a mohou vyvolat letní záchvaty migrény

Bolesti hlavy jsou často způsobeny nedostatkem minerálů. Obzvlášť v létě, kdy se hodně potíme, je velké horko a změny tlaku je dobré zvýšit jejich příjem. Pitím minerálních vod nebo pravidelným doplňováním vhodný minerálním suplementem. Jedním z nejdůležitějších minerálů chránících před bolestmi hlavy je hořčík. Vybírejte doplňky stravy s hořčíkem, který se dobře vstřebává a je účinný v mozku. Takovým je hořčík glycinát nebo bisglycinát. Jeho pravidelným užíváním se sníží kontrakce mozkových cév, které jsou častou příčinou počínající bolesti hlavy. Hořčík lze do těla dodávat také koupelemi v epsomské soli.

Záchvat může být vyvolán nebo zhoršen také cvičením, zejména u lidí s chronickou migrénou. Celkově však může důsledné cvičení sloužit jako preventivní léčba migrény. Je důležité probrat tuto problematiku s vaším lékařem, abyste zjistili, jaký typ, frekvence a intenzita cvičení vaši migrénu spíše zlepšují.

Jakmile pochopíte, co může být spouštěčem vašich letních migrenózních záchvatů, můžete realizovat kroky, které vám umožní užít si léto, dle vašich představ.

Tipy, jak si užít letní sezónu s menším počtem migrenózních záchvatů

1. Sledujte předpověď počasí

Pokud víte, že se blíží bouřka, můžete tomu přizpůsobit své aktivity. Proto doporučujeme používat digitální barometr nebo aplikaci pro předpověď počasí, která vás varuje před počasím nepříznivým pro migrénu. Pokud budete vědět, že se bouřka blíží, naplánujte si například klidnější den nebo se vyhněte jiným spouštěčům (čokoláda, alkohol atd).

2. Vyhněte se přílišnému pobytu na slunci

Ostré slunce jakožto jeden z častých spouštěčů migrény je v létě těžké eliminovat. Nezapomínejte tak na vhodnou pokrývku hlavy a sluneční brýle a vyhněte se pobytu na slunci v poledních hodinách.

3. Chraňte své oči

Jako by jasná obloha nebyla dostatečným spouštěčem záchvatů migrény, odlesky vody v bazénu nebo moři mohou být pro vaše oči rovněž příliš silné. Oslnění je ještě umocněno, když se slunce například během jízdy autem mihotá mezi stromy. Proto je vhodné pořídit si kvalitní sluneční brýle.

4. Pravidelný pitný režim

Pitný režim je důležitý v každé situaci, ale v létě je na něj kladen ještě větší důraz. Málokdo z nás si uvědomuje, jak teplo a vlhko v létě snižují hladinu naší hydratace. Je proto důležité tekutiny pravidelně doplňovat. Pomáhá i konzumace ovoce a zeleniny. Naopak se vyhněte nápojům s kofeinem a alkoholu, protože mají tendenci způsobovat dehydrataci. Držte se obyčejné vody. Konzumace slané svačiny s vodou pomáhá při rychlé rehydrataci.

5. Vyhněte se námaze v horku

Plážový volejbal, venkovní tenis a odpolední túra mohou vést k dehydrataci a stresu. Přesuňte tyto aktivity na časné ráno nebo do večerních hodin, případně se přesuňte dovnitř.

6. Letní zábavu vybírejte pečlivě

Možná vás láká připojit se k přátelům a vyrazit za letní zábavou jako je letní kino, tenisový zápas nebo jízda na horské dráze. Tyto aktivity však mohou pro lidi s migrénou znamenat potíže. Pokud jste citliví na světlo, teplo a stres, zvolte raději jiný než 3D film, jinou než náročnou atrakci a jiné než venkovní sportovní utkání. A pokud jdete například do zábavního parku, střídejte venkovní atrakce, jídlo a představení s atrakcemi v interiéru.

7. Vybírejte pečlivě piknikové potraviny 

Grilovaná pálivá klobása s plísňovým sýrem nemusí být tou nejlepší volbou, pokud jsou tyto potraviny vašimi spouštěči záchvatů migrény. Stejně tak letní vinné střiky. Zvolte raději grilovaného lososa, salát a zázvorové pivo. Tyto potraviny mohou posílit obranný systém těla proti záchvatům migrény tím, že zvýší příjem zázvoru, omega-3 mastných kyselin, hořčíku a vitaminu B2. Přidat do stravy bychom měli i vápník, koenzym Q10 a vitamíny D,C,E.

8. Obměňte své doplňky stravy

Pokud vystavení světlu potlačuje melatonin, můžete mít problémy se spánkem. Jenže důsledný spánek je pro prevenci záchvatů migrény klíčový. Zvažte přidání nízké dávky melatoninu k doplňkům stravy, abyste si v případě potřeby dobře odpočinuli.

Pokud bolest hlavy přichází je vedle hořčíku dobré hned užít také vyšší dávku vitamínu C, který mnohdy také bolest hlavy pomůže rozehnat.

Pozitivní zkušenosti má pak mnoho pacientů s kopretinou řimbabou, andělikou, majoránkou, guaranou, pupalkou, rozmarýnem, levandulí, kozlíkem lékařským či ginkgem bilobou

9. Cestujte se zvýšenou opatrností

Léto pro mnohé z nás znamená dovolenou a cestování, v jehož důsledku se často objevují záchvaty migrény. Jak tomu zabránit?

1. Dělejte si přestávky: V průběhu cesty si dělejte pravidelné přestávky: protáhněte se, zdřímněte si, prostě si odpočiňte od všeho hluku či spěchajících cestujících. Můžete také provést krátkou meditaci či dýchací cvičení, což může být úplným balzámem proti stresu, častému spouštěči záchvatů. Pravidelné přestávky pomáhají předejít záchvatům migrény.

2. Dodržujte spánkový režim i při cestování: Přibalte si sebou do auta či do letadla cestovní polštářek, který poskytuje podporu krku při krátkém "šlofíku", a také špunty do uší a masku na oči, které omezují hluk a světlo. Jakmile dorazíte na místo určení, navažte co nejdříve na váš spánkový režim. Nemůžete-li usnout, zkuste relaxační cvičení.

Lékárna.cz nabízí špunty do uší různých velikostí, barev i druhů.

3. Zabalte s sebou "záchrannou soupravu": Než se vydáte na cestu, ujistěte se, že s sebou máte základní náležitosti, které potřebujete k tomu, abyste se vyrovnali se záchvatem migrény. Zabalte všechny potřebné léky, a to přímo do příručního zavazadla, nikoliv do zavazadla v zavazadlovém prostoru. Přibalte také například esenciální oleje z levandule či máty, které můžete pravidelně inhalovat pro zmírnění migrenózních příznaků, a také malé občerstvení, abyste předešli hladu, častému spouštěči záchvatů.

Přípravky na bolest hlavy a migrénu zakoupíte na Lékárna.cz.

4. Používejte sluneční brýle: U osob s migrénou je běžná citlivost na světlo. Při cestování dopravními prostředky si proto zvolte místo s menším množstvím oken nebo se pokuste vytvořit stín pomocí závěsů. Pro eliminaci ostrých slunečních paprsků nebo jasného umělého světla v interiérech se vám mohou také hodit sluneční brýle.

Pokud se migréna ozve, je nutné včas podat antimigrenózní léčivo. Při záchvatu také pomohou studené či teplé obklady na šíji, studený obklad na oči, chladivá mast na spánky. Osvědčené jsou chladivé eterické oleje typu eukalyptus, levandule a nebo jejich směsi na migrénu. Odeberte se do klidné, temné místnosti a pokuste se o spánek.

Zdroj: migraineagain.com

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Komerční sdělení
2022_Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti hlavy.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Dotaz na migrénu

Mám žaludeční neurózu spojenou s migrénou a potící se nohy. Poraďte! Vendula

Nadměrné pocení v oblasti hlavy

Syn se poslední dobou nadměrně potí.Nejvíce ale v oblasti hlavy. I když je chladné počasí, potí se tak,že má úplně mokré vlasy.Trápí ho to a společensky velmi znemožňuje.Je mu 19let,180/90,nepije,nekouří.Doporučeno mu bylo magnesium,ale žádný efekt nenastal.Děkuji předem za odpověď a radu,kam se obrátit a co může být příčinou.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce