Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Léto přináší o 25 % více infekcí močových cest

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4799x )

Výskyt uroinfekcí je v létě, v závislosti na změnách počasí, nejméně o 25 % vyšší než po zbytek roku. Sluneční paprsky mají blahodárný vliv na zdraví, ale dokáží být zrádné. Kladou nástrahy v podobě krátkých sukní, úsporných topů a sexy sandálků. Když pak přijdou mraky, déšť a vítr, prochlazení na sebe nenechá dlouho čekat.

shutterstock.com

Změny počasí v létě často přináší i bolesti v podbřišku, spojené se zánětem močových cest nebo pohlavního ústrojí a s výtoky. Řešení potíží postižení obvykle odkládají, protože si nechtějí kazit léto. Tím si zakládají na mnohem větší problémy. První pomoc představuje zvýšený příjem vhodných tekutin, mezi které patří voda, minerálky a slabé čaje.

Čtěte také: Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie

„Nejrizikovějším ročním obdobím pro vznik zánětu močových cest je léto. Lidé podceňují rychlé změny počasí v průběhu dne, tráví spoustu času venku, vysedávají na studených plochách, ale přitom se nedostatečně oblékají a snadno prochladnou. Stejně jako při koupání v chladných vodních tocích a bazénech, kdy především dlouho zůstávají v mokrých, studených plavkách. Letní oblečení si často žádá i výměnu spodního prádla. Jenže tanga oblíbená pro svou nenápadnost nejsou pro delší nošení zrovna nejvhodnější. Mechanicky dráždí intimní partie, které jsou pak náchylnější ke vzniku infekce, a také usnadňují přesun bakterií z oblasti konečníku a pochvy k močové trubici,“ vysvětluje prim. MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti.

„Léto je také období, které vybízí k větší sexuální aktivitě. Během pohlavního styku dochází ke kontaktu různých bakteriálních mikroprostředí a k mechanickému dráždění poševní sliznice. Tuto zátěž nemusí imunitní systém pochvy zvládnout. Důležitou roli proto hraje hygiena intimních partií, vlastních i partnera, před i po pohlavním styku, nesmí však být přehnaná. Vhodné jsou výplachy pochvy přípravky k tomu určenými, které jsou dostupné v lékárnách. Po sexu je prospěšné se nejen osprchovat, ale také vymočit. Obzvláště nebezpečná je sexuální turistika, zejména bez kondomu. Hormonální antikoncepce před přenosem pohlavních nemocí a infekcí neochrání, jak se bohužel stále mnozí domnívají,“ doplňuje MUDr. Zuzana Líbalová Čepická, předsedkyně Sekce infekčních nemocí České gynekologické a porodnické společnosti.   

Čtěte také: Lichořeřišnice - silné přírodní antibiotikum

 

Výskyt infekcí močových cest v reprodukčním věku výrazně převažuje u žen. Ve svém životě se s nimi setká každá druhá, ale jen necelá polovina z nich vyhledá lékaře. U 30 % postižených žen se onemocnění opakuje, v 15 % se vrací ve velmi krátkých intervalech. Vyvolávajícím momentem bývá například sexuální styk, u některých žen a dívek jen snížení příjmu tekutin. U mužů mladších 50 let jsou močové infekce méně časté. Po prochlazení se obvykle potýkají se zánětem močového měchýře, ale také nadvarlat nebo prostaty. Především záněty prostaty mají sklon k opakování a zhoršování obtíží. U mladších mužů může močová infekce signalizovat jiné onemocnění močových cest, například přítomnost kamenů, dosud nepoznaných vrozených vad nebo nádorů. Po 60. roce věku se incidence výskytu infekcí močových cest u obou pohlaví vyrovnává a uroinfekce se vyskytují u 10–30 % osob.

Zdrojem obtíží močových cest často bývá rezervoár bakterií vlastní střevní flory a příčinou snížená obranyschopnost sliznic močových cest. Uroinfekcí tak může onemocnět i jinak zdravý člověk, ale aktuálně oslabený třeba prochladnutím nebo běžným bakteriálním onemocněním, obvykle ve spojení s únavou a nedostatečným pitným režimem. Nástup obtíží bývá různě rychlý, někdy dokonce v řádu hodin. Patří mezi ně bolestivé močení, bolesti v podbřišku nebo červené zbarvení moče, způsobené přítomností krve.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

„Při obtížích hraje důležitou roli časté močení, protože pomáhá vyplavovat bakterie a omezovat jejich množení. K tomu je nezbytný zvýšený příjem vhodných tekutin, díky kterému se zároveň sníží koncentrace moči, a tím i dráždění močových cest. Správný příjem tekutin je takový, který umožní vymočit za 24 hodin 2 litry moče. Vhodné tekutiny jsou voda, minerálky a slabé čaje. Pokud jde o minerálky, díky obsahu minerálů prospívají zdraví celého organizmu včetně močových cest. Slabě a středně mineralizované vody by proto rozhodně měly být součástí každodenního pitného režimu dospělých i dětí,“ radí prim. Matoušková. Při přetrvávajících potížích je nezbytné vyhledat lékaře a onemocnění léčit, aby se nevyvinulo v chronickou formu. Základ léčby zánětu močových cest tvoří antimikrobiální léčba, která přinese během 24 hodin po zahájení úlevu od potíží. Během užívání většiny antibiotik se musí pacient vyhnout sluníčku, což není v létě úplně jednoduché. Existují i antibiotika, pro která tento zákaz neplatí, léčba s nimi však může trvat déle.

Čtěte také: Zánět močových cest pozná až polovina žen

„U žen bývají záněty močových cest často zaměňovány s gynekologickými infekcemi a naopak. Proto hovoříme o sdružených onemocněních. Pokud nejsou příznaky rozvinuté do extrémní formy, lze je rozpoznat až při pečlivém vyšetření lékařem. Ale ani pro lékaře není mnohdy jednoduché diagnostikovat, jaké onemocnění postiženou sužuje a jak ho nejlépe léčit,“ upozorňuje MUDr. Líbalová a dodává: „pacientky si až při opakovaných obtížích začnou uvědomovat, že mají problém, a obvykle běhají od lékaře k lékaři. I když důvod a podezření mají, nechtějí si připustit, že by mohly mít nějakou pohlavní chorobu (například chlamydie). Nesprávná léčba a maskovaná sexuálně přenosná onemocnění se však mohou podílet na vzniku jak zánětu močových cest, tak komplikovaných onemocnění vnitřního pohlavního ústrojí i s jeho nepříznivými důsledky (sterilita, chronická pánevní bolest, srůsty, abcesy). Tato onemocnění tedy vyžadují komplexní přístup a jednorázové podání antibiotik nestačí.“

Zdroj: www.cus.cz , www.aqualifeinstitute.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce