Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Krev v moči nelze podceňovat

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 90618x )

Krev v moči (hematurie) může být prvotním příznakem závažného urologického onemocnění. Včasné odhalení příčiny hematurie zvyšuje pravděpodobnost následné úspěšné léčby.

shutterstock.com

Hematurie znamená přítomnost krve v moči. Za normálního stavu se červené krvinky (erytrocyty) v moči nevyskytují nebo jen zcela minimálně (1-2 červené krvinky v zorném poli při vyšetřování močového sedimentu).

Typy hematurie

 • Makroskopická - hematurie, kterou může zjistit pouhým zrakem - moč je zabarvena do červena nebo do hněda.
 • Mikroskopická - hematurie prokazatelná pouze na základě laboratorního vyšetření. Může být zjištěna i náhodně při vyšetření moče provedeném z jiných důvodů.

Je-li podezření na možnou příměs krve v moči u menstruujících žen či u žen po porodu, je vhodné zopakovat vyšetření po ukončení krvácení.

Čtěte také: Bílkovina v moči (proteinurie)

Příčiny výskytu krve v moči

Při pátrání po příčině je třeba si uvědomit, že spektrum příčin červeného zbarvení moči je poměrně široké a nemusí vždy souviset právě s přítomností krve v moči. Obdobné zabarvení způsobí i některé potraviny (např. červená řepa, ostružiny), potravinářská barviva, intoxikace (např. olovo, rtuť) nebo léky, které neovlivňují srážlivost krve (např. Pyrvinium - léčba infekce roupem dětským). V drtivé většině případů má přímý vliv na přítomnost červených krvinek v moči právě užívání antikoagulancií (např. Warfarin, Anopyrin).

Ke zvýšenému průniku červených krvinek do moče může dojít v kterékoli části močového traktu.

 • Červené krvinky v moči se mohou vyskytnout u různých onemocnění glomerulů (ledvinných klubíček, která filtrují dusíkaté či toxické látky do moče).
 • Pozitivní rodinná historie ledvinného onemocnění může přispět k diagnostice dědičného poškození ledvin či polycystické nemoci ledvin.
 • U starších pacientů se vyskytuje hematurie v souvislosti s nezhoubným či zhoubným onemocněním prostaty, bývá i prvotním příznakem zhoubných nádorů ledvin a močových cest.
 • Hematurie se může vyskytnout i po intenzivní fyzické zátěži nebo po úrazu močových cest.
 • Hematurie se může objevit jako důsledek antikoagulanční či antiagregační (protisrážlivé) léčby.
 • Příčinou krvácení z močové trubice je nejčastěji poranění, zaklíněný kámen, karunkula (slizniční výrůstek u zevního ústí močové trubice) u žen nebo vzácně nádor močové trubice.
 • Hematurie z ledviny nebo horních močových cest může být vyvolána nádorem ledviny, ledvinné pánvičky, kameny, zánětem ledviny. Zdrojem krvácení může být také úraz ledviny, vrozená hydronefróza (městnání moče v pánvičce) nebo vezikorenální reflux (návrat moče z močového měchýře do ledviny).
 • Zdrojem hematurie z dolních močových cest bývá nádor, zvětšená prostata, záněty dolních močových cest, kámen v měchýři, úraz nebo cizí těleso.
 • Účinek léků. Některé medikamenty, které člověk užívá proti srážlivosti krve (léky na ředení krve) mohou při jejich užívání způsobit přítomnost krve v moči. Někdy se tento jev může objevit i při užívání aspirinu, který působí na srážlivost krve. Tyto léky narušují působení krevních destiček (trombocytů). Tyto příznaky zpravidla odezní s vysazením léků. Umožňuje-li to stav pacienta, lékař může dávku léků snížit.
 • Močové kameny. Jestliže vzniklé močové kameny procházejí močovým ústrojím, mohou je mechanicky poranit. Následkem pak je krvácení, které se projeví jako krev v moči. Pacient většinou prožívá velmi krutou bolest, což je závislé na velikosti kamene. Tomu to stavu se obecně říká kolika.
 • Infekční onemocnění močových cest. Výskyt krve v moči obvykle provází i nepříjemné až bolestivé příznaky, jako je pálení, řezání a bolest.  Při tomto onemocnění má pacient obvykle i vyšší nebo i vysoké horečky.
 • Diabetes a vysoký krevní tlak (hypertenze) patří k nejčastějším příčinám poškození ledvin a mohou někdy vést k hematurii.

Čtěte také: Onemocnění ledvin u dětí nemusí provázet žádné typické příznaky

Diagnostika hematurie

Anamnéza

 • Osobní - praktický význam má údaj o prodělaných zánětlivých onemocněních (časté anginy, spála, chronické hnisavé procesy), užívání léků (analgetika, antikoagulační/antiagregační léčba etc.) a výskytu systémových onemocnění (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes) a metabolických chorob (dna, diabetes mellitus).
 • Rodinná - zjišťuje se výskyt arteriální hypertenze, polycystických ledvin, nádorů, urolitiázy, diabetu, dny, případně hereditárních glomerulárních a tubulárních metabolických poruch.

Vyšetření moče

Analýza moče je základním vyšetřením, které stanoví diagnózu hematurie. Kromě chemického vyšetření, které se v praxi provádí „indikátorovými papírky“ napuštěnými v proužcích chemikáliemi, které mění při styku s močí podle obsahu vyšetřovaných látek barvu, a vyšetření sedimentu je moč hodnocena fyzikálně. Již její makroskopický vzhled, sytost zabarvení a odstínu mohou napovědět zdroj krvácení. Hematurie z horních vývodných cest mívá tmavou hnědočervenavou barvu, z dolních vývodných cest bývá sytě červená. Můžeme též posoudit její kvantitu a zda se jedná o čerstvé krvácení, nebo vyprazdňování moče zbarvené krevními koaguly (starosangvinolentní moč). Kromě zbarvení moče je možno posoudit i její zápach.

Fyzikální vyšetření

Součástí je vyšetření kůže pohledem (šedavá kůže u pokročilé analgetické nefropatie, slámově žlutá u ledvinového selhání apod.), palpační vyšetření břicha, bimanuální vyšetření lumbálních krajin (bolest, rezistence) a oblasti močového měchýře, vyšetření per rectum a změření hodnot krevního tlaku.

Významné je i zhodnocení klinického obrazu - doby trvání hematurie, její intenzity a celkového stavu pacienta.

Zobrazovací metody :

 • sonografie ledvin a močového měchýře
 • rentgenové vyšetření (vylučovací urografie, případně počítačová tomografie)

 • uretrocystoskopie    s odběrem výplachové cytologie pro vyloučení tumoru močového měchýře
 • ureterorenoskopii k vyloučení malého tumoru v horních močových cestách.
 • spirální CT  x  vylučovací urografie (IVP)

Computerová tomografie (CT)

Technicky v současné době nejkomplexnější zobrazovací metoda, která poskytuje informace o celé vyšetřované oblasti s řadou měřitelných parametrů. Umožňuje počítačovou rekonstrukci obrazu v různých projekcích a po aplikaci kontrastní látky také angiografické zobrazení cév. Lze ji užít v diferenciální diagnostice většiny vyjmenovaných onemocnění.

Bioptické vyšetření

Histopatologické vyhodnocení odběrů z orgánů uropoetické soustavy slouží k diferenciální diagnostice zejména nádorů, ale i zánětu.

Čtěte také: První návštěva u urologa? Po 40. roce věku, i když nepociťujete potíže.

Ačkoli samotná přítomnost krve v moči je obvykle klinicky málo závažná, neměla by se nikdy přehlížet a vždy dokonale vyšetřit. Hematurie může být prvotním příznakem závažného ledvinného či urologického onemocnění a může tak přispět k jejímu včasnému odhalení i zvýšení pravděpodobnosti následné úspěšné léčby.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce