Inzerce

Liposukce

4. května 2007, MUDr. Aleš Fibír   |   přečteno: 5964x

Jedná se o kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje přebytečná tuková tkáň.

foto: shutterstock.com

Jedná se o kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje přebytečná tuková tkáň. Při liposukci přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstraňujeme přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle. Nejčastějšími lokalizacemi však jsou boky, stehna, hýždě, břicho, podbradek, vnitřní partie kolen, dále paže, tváře, kotníky a bérce. Výhodou je, že efekt operace je ve většině případů trvalý.

Kdy je možné operaci provést?

Ideálním kandidátem na liposukci je pacient s místním (nikoli celkovým) tukovým nadbytkem při alespoň částečně zachovalé elasticitě kůže. U těchto pacientů je pooperační estetický efekt nejvýraznější. Pacienti obézní, s povšechným přebytkem tukové tkáně po celém těle, nemohou očekávat uspokojivý kosmetický efekt.

Jaké jsou kontraindikace?

Operaci nelze provést u pacientů se závažnějšími systémovými chorobami, obzvláště kardiovaskulárními, u pacientů s poruchami krevní srážlivosti a je také nutné, aby lékař včas odhalil pacienty s psychiatrickým onemocněním (bulimie, mentální anorexie apod.). Obecně nelze samozřejmě provést operaci u pacientů, kteří nemohou podstoupit celkovou anestezii.

Jak se provádí?

Liposukce se provádí většinou v celkové anestezii, ale lze ho v některých případech při méně rozsáhlém výkonu provést i v místním znecitlivění. Před operací se na těle pacienta vyznačí partie, ze kterých se bude tuk odsávat. Operace se potom provádí speciální liposukční kanylou.Je to podlouhlá kovová trubička různých průměrů, na jednom konci připojená k odsávačce a na druhém konci zakončená tupě, s bočním otvorem s ostrými okraji. Z jednoho nebo více krátkých většinou cca 5-15mm řezů (v závislosti na velikosti partie) se kanyla zasouvá do podkoží a postupně odsává tukovou tkáň.Poté, co se odsaje plánované množství, řezy se zašijí a pacientovi se oblékne kompresívní oblek, který přitlačí v operovaných partiích kůži k podkoží. Kompresívní oblek je nutno stále nosit několik týdnů. Pooperační období, pokud není operace provedena ambulantně, vyžaduje krátkodobou hospitalizaci, kdy se hradí ztráta tekutin a tiší se pooperační bolest. V pozdějším pooperačním období je potřeba počítat s dočasnými podlitinami, jejichž vzhled není příliš estetický, ale časem dojde k jejich vstřebání.

Jaké jsou komplikace?

Jako u jiných kosmetických operací a obecně u jakékoliv operace hrozí komplikace i u liposukce. Vyskytují se sice minimálně, ale přesto je potřeba na ně upozornit. Jsou jimi komplikace jednak v důsledku celkové anestezie a jednak v důsledku vlastního operačního výkonu (např. krvácení či infekce operační rány). O možných komplikacích by Vás vždy měl poučit Váš operatér.

autor: MUDr. Aleš Fibír

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 33 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.