Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Liposukce

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 6915x )

Jedná se o kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje přebytečná tuková tkáň.

shutterstock.com

Jedná se o kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje přebytečná tuková tkáň. Při liposukci přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstraňujeme přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle. Nejčastějšími lokalizacemi však jsou boky, stehna, hýždě, břicho, podbradek, vnitřní partie kolen, dále paže, tváře, kotníky a bérce. Výhodou je, že efekt operace je ve většině případů trvalý.

Kdy je možné operaci provést?

Ideálním kandidátem na liposukci je pacient s místním (nikoli celkovým) tukovým nadbytkem při alespoň částečně zachovalé elasticitě kůže. U těchto pacientů je pooperační estetický efekt nejvýraznější. Pacienti obézní, s povšechným přebytkem tukové tkáně po celém těle, nemohou očekávat uspokojivý kosmetický efekt.

Jaké jsou kontraindikace?

Operaci nelze provést u pacientů se závažnějšími systémovými chorobami, obzvláště kardiovaskulárními, u pacientů s poruchami krevní srážlivosti a je také nutné, aby lékař včas odhalil pacienty s psychiatrickým onemocněním (bulimie, mentální anorexie apod.). Obecně nelze samozřejmě provést operaci u pacientů, kteří nemohou podstoupit celkovou anestezii.

Jak se provádí?

Liposukce se provádí většinou v celkové anestezii, ale lze ho v některých případech při méně rozsáhlém výkonu provést i v místním znecitlivění. Před operací se na těle pacienta vyznačí partie, ze kterých se bude tuk odsávat. Operace se potom provádí speciální liposukční kanylou.Je to podlouhlá kovová trubička různých průměrů, na jednom konci připojená k odsávačce a na druhém konci zakončená tupě, s bočním otvorem s ostrými okraji. Z jednoho nebo více krátkých většinou cca 5-15mm řezů (v závislosti na velikosti partie) se kanyla zasouvá do podkoží a postupně odsává tukovou tkáň.Poté, co se odsaje plánované množství, řezy se zašijí a pacientovi se oblékne kompresívní oblek, který přitlačí v operovaných partiích kůži k podkoží. Kompresívní oblek je nutno stále nosit několik týdnů. Pooperační období, pokud není operace provedena ambulantně, vyžaduje krátkodobou hospitalizaci, kdy se hradí ztráta tekutin a tiší se pooperační bolest. V pozdějším pooperačním období je potřeba počítat s dočasnými podlitinami, jejichž vzhled není příliš estetický, ale časem dojde k jejich vstřebání.

Jaké jsou komplikace?

Jako u jiných kosmetických operací a obecně u jakékoliv operace hrozí komplikace i u liposukce. Vyskytují se sice minimálně, ale přesto je potřeba na ně upozornit. Jsou jimi komplikace jednak v důsledku celkové anestezie a jednak v důsledku vlastního operačního výkonu (např. krvácení či infekce operační rány). O možných komplikacích by Vás vždy měl poučit Váš operatér.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Proč zrovna já mám celulitidu?

Celulitida se stala téměř noční můrou mnoha dívek a žen. Je to problém, který vůbec nesouvisí s nadváhou, jak se často mylně uvádí. Mnohdy se jí nevyhnou ani ženy, které jsou celý život štíhlé a sportující.

Proč zrovna já mám celulitidu? - pokračování

Minule jsme si něco řekli o tom, jak a proč vzniká celulitida. V boji proti ní a s ní jsem začali stravou acvičením a dnes budeme pokračovat masážemi, zábaly a koupelemi. Nakonec se zmíním o některých speciálních metodách v péči o celulitidu...

Liposukce

Jedná se o kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje přebytečná tuková tkáň.

Liposukce

Liposukce je kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje nadbytečná tuková tkáň. Při liposukci lze přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstranit přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce