Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Lupénka na vzestupu: Léčbu podpoří klid a vhodná životospráva

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 948x )

S lupénkou neboli psoriázou bojuje v České republice téměř čtvrt milionu lidí, jejich počet ale stále narůstá. Lupénka je chronickým neinfekčním onemocněním, které nelze zcela vyléčit. Její příčina tkví v genetice a imunitě, na její propuknutí má vliv i životní styl. Nejčastěji se projevuje červenými ložisky se šupinkami na kůži. Její projevy lze zmírnit kombinací vhodné léčby, životosprávy a klidu.

www.mamlupenku.cz

Lupénka je jedním z autoimunitních onemocnění, řadí se tak po bok chorob jako jsou roztroušená skleróza, celiakie nebo alergie. Tělo v podstatě bojuje samo proti sobě a ničí své vlastní buňky. Autoimunitní choroby jsou mnohdy doprovázeny dalšími chronickými projevy, například bolestí kloubů. Lupénka se může vyskytovat na kterékoliv části kůže včetně nehtů a kštice. Kromě kůže ale může lupénka postihovat také klouby v rámci tzv. psoriatické artritidy a při delším trvání onemocnění se mohou projevit i další zdravotní komplikace lupénky (tzv. přidružená onemocnění) – vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru a tuku v krvi, obezita, deprese. Lupénka navíc může výrazně zhoršovat kvalitu života a psychický stav nemocných, kteří se kvůli vzhledu své kůže často potýkají s negativními reakcemi okolí. Stres přitom samotnou nemoc jen zhoršuje. 

Co lupénku spouští?

Propuknutí psoriázy závisí na jejích spouštěčích. Mezi ně patří nevhodné stravování, životní styl či nežádoucí chemické látky, může se však objevit i při poškození kůže, ať už při injekčním vpichu, kousnutí, škrábnutí, anebo po operaci.
Jakmile je gen zodpovědný za lupénku aktivovaný, existují tři cesty jejího propuknutí. Buď na kůži, nehtech, anebo se projeví artritidou. Jedná se proto o velmi oslabující onemocnění, které významně ovlivňuje kvalitu života,“ vysvětluje australský dermatolog a biochemik Michael Tirant, který se léčbě kožních onemocnění věnuje již několik desetiletí.

První projevy se většinou objevují do 22. roku života, ale mohou se objevit v jakémkoli věku, např. až kolem 50 nebo 60 let.

Příznaky lupénky

Typické jsou červené fleky s bílými šupinami na povrchu. Tyto projevy mohou svědit, pálit či bolet, ale mohou být také zcela asymptomatické. Nejčastější lokalitou postiženou lupénkou bývá kštice, kolena a lokty. Méně časté, ale ne neobvyklé, je postižení dlaní a chodidel. U 40 až 80 procent pacientů je pozorována lupénka nehtů, které mohou mít nepravidelný, zvrásněný povrch, mohou se snáze třepit a na nehtech se objevují žluté či hnědé (tzv. olejové) skvrny.

Správnou diagnózu určí kožní lékař. Pokud jsou projevy méně obvyklé, tak diagnózu může pomoci upřesnit odebrání vzorku kůže s následným histologickým vyšetřením.

Strach z nákazy je zbytečný

Pacienti s lupénkou se často potýkají s obavou jiných lidí z dotyku. Psoriáza však není nakažlivé onemocnění, při fyzickém kontaktu přenos nemoci nehrozí. Stres a zhoršující se psychický stav přitom působí jako katalyzátor pro další rozvoj nemoci. Součástí léčby je proto nutné hledat i způsoby, jak stres minimalizovat. Z tohoto pohledu je výhodná lázeňská terapie, která jednak zaručuje omezení působení stresového faktoru a také nabízí možnost sdílení svých problémů s pacienty, kteří trpí stejným onemocněním.

Mezi další možnosti patří například cvičení, které pomáhá spalovat stresové hormony. Vhodná je také jóga či poslech uklidňující hudby, zkrátka relaxace. Pomoci ale může i smích a dobrá nálada.

Možnosti léčby lupénky

U mírnějších forem se používá lokální léčba v podobě krémů, mastí, roztoků a pěn obsahujících kortikoidy, případně kombinované preparáty obsahující kortikoidy a deriváty vitamínu D. Pokud tato léčba nezabírá, přistupuje se k fototerapii (léčba pomocí UV záření) nebo balneoterapii (lázeňská terapie). Pacientům se závažnějším typem lupénky se doporučuje celková (systémová) léčba, která je ve formě tablet, infuzí nebo podkožních injekcí, jimiž se léčivá látka dostává do celého organismu. Nejmodernější celkovou léčbou je léčba biologická.

Biologické přípravky v podobě infuzí nebo injekcí cílí na úzce specifikované oblasti imunitního systému, kde blokují vybrané komunikační signály, které hrají klíčovou roli u psoriázy či psoriatické artritidy. Biologická léčba je hrazená zdravotní pojišťovnou u pacientů s těžší formou lupénky (minimálně 10 procent povrchu těla postiženého lupénkou), kteří již absolvovali alespoň dvě metody tzv. standardní (konvenční) systémové léčby, a žádná z nich nebyla účinná.

Z takzvaných přírodních metod máme velmi dobré zkušenosti s přípravky Dr. Michaels. Jedná se o přírodní kosmetiku, která obsahuje především ovocné kyseliny a esenciální oleje. Na základě klinických studií, které byly provedeny v několika fakultních nemocnicích v České republice, přesahuje úspěšnost těchto přípravků v léčbě lupénky 80 procent jak u dospělých, tak i dětských pacientů,“ říká dermatoložka MUDr. Anna Jiráková, Ph.D. z pražské Nemocnice na Bulovce.

Psoriáza je nevyléčitelným onemocněním, ale díky moderním metodám léčby psoriázy je onemocněním velmi dobře léčitelným, kdy jsou lékaři schopni projevy onemocnění velmi výrazně a dlouhodobě potlačit.

Životospráva jako první krok

Značný vliv na projevy lupénky má i vhodný stravovací režim, ačkoliv není jediným z důležitých faktorů. Psoriatici by se měli vyvarovat pálivých pokrmů, cukru a soli. Platí to také pro alkohol, kávu, ale i histamin, který se vyskytuje například v rajčatech, lilku nebo špenátu a hraje velkou roli při svědění. I přes všechny pokroky v dnešní medicíně se vzhledem k zhoršeným životním podmínkám lupénka objevuje stále častěji. Jedním z možných řešení, jak proti ní bojovat, může být právě celostní přístup kombinující správnou životosprávu s péčí o psychické zdraví.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce