Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Menstruace bez chemie: Řešením je biobavlna nebo mořská houba. Ulevit může mateří kašička

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2640x )

Šestnáct tisíc. Tolik vložek a tamponů v průměru spotřebuje každá žena během plodného období svého života. Odpad tvořený použitými jednorázovými vložkami a tampony představuje významnou ekologickou zátěž, neboť obsahuje řadu chemických látek, které se v přírodě rozkládají i několik stovek let. Naštěstí jsou dnes na trhu k dispozici i k přírodě šetrnější alternativy menstruačních pomůcek. Kromě přírody lze během menstruace šetřit i vlastní tělo, a to využitím síly bylin či třeba mateří kašičky k tlumení menstruačních bolestí.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Menstruační vložky na jedno použití se na trhu objevily v průběhu 60. let 20. století. Jejich zavedení ženám hygienu v době menstruačního cyklu velice zjednodušilo, jsou tedy nesporně kladným přínosem. Není to ale zadarmo. Odhaduje se, že žena během svého života průměrně spotřebuje asi 16 tisíc vložek či tamponů, což odpovídá množství až kolem 130 kilogramů. Běžná jednorázová vložka je vyráběna z buničiny, papíru, bavlny, umělé hmoty a také různých chemických látek od bělidel (například chlóru) a parfémů až po absorpční gely. Některé tyto látky se přitom v přírodě rozkládají až několik stovek let.

Použité chemikálie mohou navíc ženám s citlivou pokožkou způsobovat i zdravotní komplikace od nepříjemného zapaření až po vaginální mykózu či zánět močového měchýře,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Není tedy divu, že se na trhu začínají objevovat zdravější a ekologičtější formy pomůcek pro intimní hygienu při menstruaci.

Ekologické alternativy z látky či mořské houby

Klasickým jednorázovým vložkám jsou svým vzhledem a používáním nejblíže organické, rozložitelné jednorázové vložky. Bývají vyráběny ze 100% biobavlny a neobsahují žádné ftaláty ani umělé hmoty, nejsou běleny chlórem, ale obvykle kyslíkem, a nejsou parfémované. Jsou z až 95 % rozložitelné, lze je dokonce i kompostovat a díky absenci chemických látek nedráždí pokožku. Bývají však bohužel podstatně dražší než konvenční varianty intimních pomůcek. Z biobavlny či obyčejné bavlny se rovněž vyrábějí i látkové vložky na vícero použití. Tyto vložky je nutné prát, jsou však dokonale prodyšné a mohou svým majitelkám sloužit mnoho let. Dámy, které dávají před vložkami přednost tamponům, mají k dispozici rovněž organickou verzi z biobavlny, případně mohou využít další 100% přírodní alternativu – tampony z mořské houby. Tento materiál se v hygieně používá již staletí, dnes například i jako mycí houba či houbička na odličování. Tampony z mořské houby jsou měkké, snadno se čistí (stačí opláchnout pod proudem vody), vydrží několik měsíců a jsou plně rozložitelné. Kromě ekologických hledisek jsou tampony z biobavlny a mořské houby přínosné i tím, že nezpůsobují vysychání pochvy.

Menstruační kalíšky jsou ekonomické, nejsou ale pro panny

Mezi fanynkami alternativních menstruačních pomůcek si v posledních letech značnou oblibu vysloužily také menstruační kalíšky. Ty se vyrábějí například ze silikonu a zavádějí se podobně jako tampony přímo do pochvy. Krev však neabsorbují, místo toho ji jednoduše zadržují jako nádoba. Vyrábějí se nejčastěji z lékařského silikonu, někdy z latexu, u kterého však hrozí alergie, a v poslední době také z termoplastu (TPE). Tyto materiály na rozdíl od klasických vložek a tamponů nepodporují množení bakterií, kalíšky také nezapáchají a lze je bez starostí využívat i do vody. Kalíšek stačí vyjmout, obsah vylít a opláchnout, poté se může opětovně použít. Při správném používání vydrží až deset let, jedná se tedy o značnou ekonomickou úsporu.
U menstruačních kalíšků je však třeba dávat si pozor na jejich přetečení. Hrozí totiž zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní, a v důsledku toho vznik endometriózy, která může způsobit i neplodnost. Nejsou též vhodné pro panny, které mohou mít s jejich zavedením problémy,“ dodává MUDr. Pavel Turčan.

Speciální kalhotky pro diskrétní periodu

Poměrně nedávnou novinkou mezi menstruačními hygienickými pomůckami jsou pak menstruační kalhotky. Jde o spodní prádlo speciálně upravené pro období menstruace.

Je jich několik typů:

  • Jde například o kalhotky, které jsou opatřeny speciální kapsou pro umístění vložky. Intimní pomůcku dokonale skryjí (aby kupříkladu nebyla vidět přesahující křidélka), navíc nehrozí její posunování či deformace.
  • Druhým typem jsou pak kalhotky opatřené nepropustnou vrstvou, která zabrání protečení krve na oblečení. I u nich se počítá s tím, že použijete vložku či jinou intimní pomůcku, slouží totiž především jako sekundární ochrana oděvu při silném krvácení nebo protečení primární ochrany.
  • Třetí typ kalhotek obsahuje jak vrstvu nepropustnou, tak i vrstvu savou, lze je tedy používat samostatně.

Míra savosti se ale u jednotlivých značek i produktů může lišit, je tedy potřeba zapátrat a najít pro sebe ty nejvhodnější.

Výhodou menstruačních kalhotek je pohodlí, absence chemikálií a opakovaná použitelnost.

Nevýhodou může být nutnost prát je a také fakt, že si při jejich výměně žena musí svléknout kalhoty a případně i punčochy, což někdy nemusí být příliš praktické. Pokud navíc nemůžete hned použité kalhotky opláchnout a dát je prát, musíte s sebou mít něco na jejich dočasné hygienické uskladnění.

Bolestivá menstruace? Jde to i bez chemie

Pro mnoho žen znamená období menstruace kromě určitého nepohodlí spojeného s nutností používat menstruační pomůcky také čas bolestí břicha, hlavy, zad či svalů a dalších nepříjemných projevů. I v tomto ohledu však není třeba spoléhat jen na konvenční chemická léčiva – pomocnou ruku může podat sama příroda.
V boji s menstruačními bolestmi pomáhají vitamíny skupiny B, které jsou bohatě obsaženy kupříkladu v mateří kašičce a sóji. Mateří kašička navíc napomáhá vyrovnat hladiny hormonů a obsahuje kyselinu nukleovou, jež podporuje regeneraci buněk,“ uvádí gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Úlevu pro organismus je možné podpořit také pitím bylinkových čajů, které obsahují většinou směsi třezalky, měsíčku, řebříčku nebo třeba skořice.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Premenstruační syndrom

Před 3měsíci jsem ukončila kojení - kojila jsem 14měsíců.Teď mám pocit,že se děje něco s mými hormony. Pociťuji tlak v prsou, a to už 14 dní před menstruací,mám neustále na "krajíčku" a ke všemu mi zhoustlo ochlupení na dolních končetinách.Existuje nějaký přírodní prostředek na urovnání hormonální hladiny?Je naděje,že se ochlupení dolních končetin vrátí do "normálu"? Je mi 29let, jsem matkou 2dětí a nechci užívat žádnou hormonální antikoncepci.

Menstruace

mam dve otazky.Dostanu menstruaci u more,je nebezpecne koupat se bez tamponu?Myslim kvuli infekcim? Muzou dlouhodobe uzivana antibiotikaoddalit menstruaci a zpusobit mykozu?Predem dekuji za odpoved

Oddálení menstruace zbytky stejně účinných léků

Dobrý den, prosím Vás, potřebuji nutně vědět, zda mohu k oddálení menstruace asi o 11 dní brát pár dní tabletky Orgametril, mám jich málo, nevyzbudou mi na celou dobu, tak bych je dobrala zbytkem tabl.Norethisteron, a potom také zbytkem tabl. Utrogestan. Je to možné takto zkombinovat, když jsou léky na stejné bázi a na stejný účel? Doufám že ano, protože bych ráda tyto zbytky zužitkovala a nevyhazovala, nové léky jsou drahé. Pokud mi nehrozí vyloženě gynekologické problémy, ráda bych to tak učinila,co mi radíte? Děkuji moc za odpověď.

Předmenstruační problémy

Zdravím - moje dcera /28/ má nepříjemné předmenstruační problémy /nafouklé břicho,tlak v žílách na nohou,napětí v prsou...atd.../užívá pupalku dvouletou - to problémy trochu zmírnilo - prosím o radu,co jiného lze ještě udělat /či užívat/,aby se tyto problémy snížily na minimum....předem moc děkuji Charvátová Květoslava

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce