aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Mnohočetný myelom

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 121380x )

Ročně u nás onemocní asi čtyři sta lidí mnohočetným myelomem, nádorovým onemocněním krevních buněk.

shutterstock.com

Jak se myelom léčí?

Myelomové buňky jsou citlivé na léčbu. Ta je však dlouhodobá a má řadu nepříjemných vedlejších účinků. K úspěchu je nutná dobrá a trvalá spolupráce pacienta a lékaře. Léčba má dvě souběžné linie:

1. Léčba snižující počet myelomových buněk
odstraňuje příznaky nemoci. S klesajícím množstvím myelomových buněk se zmenšuje odbourávání kosti, obnovuje se novotvorba kosti a tím se zmírňují bolesti. Zlepšuje se i tvorba krvinek a schopnost organizmu bránit se infekcím. Pro redukci množství nádorových buněk se používají rozličné postupy.

Při chemoterapii se používají léky, které ničí nádorové buňky (cytostatika). Zároveň však poškozují i některé normální buňky, které se rychle množí (např. krvinky, střevní buňky). Běžným nežádoucím účinkem chemoterapie je pokles počtu bílých krvinek a krevních destiček, nevolnost až zvracení, únavnost, slabost, padání vlasů a některé další. Řadě vedlejších účinků můžeme zabránit nebo je vhodnou léčbou snížit nebo zcela odstranit.

Další možností je transplantace kostní dřeně. U některých nemocných se podává po léčbě velmi vysokými dávkami cytostatik, které sice zničí naráz převážnou většinu myelomových buněk, ale i ostatních krvetvorných buněk. Proto se pacientovi musí nejdříve odebrat dostatečné množství zárodečných krvetvorných buněk, které se po podání cytostatik dodají do těla zpět formou transfuze.

Radioterapie ničí nádorové buňky podobně jako chemoterapie, používá se jako její doplnění. Obvykle se zaměřuje na malé ozařovací pole, ve kterém jsou zlikvidovány myelomové buňky, aniž by radioterapie poškodila celý organizmus. Výrazně snižuje kostní bolesti.

2. Podpůrná léčba
nezmenšuje množství myelomových buněk, ale odstraňuje potíže, které nemoc způsobuje. Důležité jsou léky odstraňující bolest (analgetika). Bolest snižuje chuť k jídlu, oslabuje celé tělo, a proto ji je nutno co nejdříve odstranit. Není dobré snažit se ji přemáhat a vyhýbat se lékům! Na silné bolesti jsou podávána i velmi účinná analgetika podobná morfinu.

Cílem podpůrné léčby je i zpevnění kostí. Velmi účinné jsou bisfosfonáty a hormon kalcitonin. Velmi důležitá je rehabilitace, jakékoliv znehybnění nemocného je velikým rizikem zhoršení kostních příznaků nemoci.

Je také třeba předejít infekčním komplikacím. Pacienti se musí vyhýbat se zdrojům infekce. Při vzniklé infekci se podávají antibiotika dříve a silnější než u jinak zdravých lidí, často se kombinuje více ATB, používají se i léky proti plísňovým zánětům a virovým infekcím, ve zvláštních případech i infúze protilátek od dárců krve. V rámci prevence poškození ledvin lze provádět plazmaferézu, což je obdoba dialýzy, při které je z krve odstraňován škodlivý paraprotein.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
janka
18x

mojemu otcovy prave pred tyzdnom diagnozovali myelom bolestamy noch uz trpy 9 mesiacov,ako dlho bude zit moj otec?a nepiste my prosim ze to je invidualne.ze u kazdeho je to inak.

Marie
1x

Manželovi tuto diagnozu stanovili v březnu 2013 a bohužel jeho zdr.stav se velmi rychle zhoršoval.Vsrpnu zemřel.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Karcinom tlustého střeva

Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.

Přeceňujeme riziko pasivního kouření pro vznik rakoviny plic?

Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...

Hodgkinova choroba

Jde o relativně časté nádorové onemocnění, které postihuje mladé lidi mezi 25 - 35 lety a pak lidi po 55 roce. Naštěstí ho lze ve vysokém procentu zcela vyléčit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce