Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

( | přečteno: 10701x )

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Trápí se pohledem na hubené modelky, štíhlejší kolegyně, připadají si méněcenné, málo krásné a nedokonalé. Takový společenský tlak muže při přemýšlení nad svým vzhledem v podstatě vůbec netrápí.

Většina mužů by chtěla mít svalnatou, středně velkou postavu s vyvinutými svaly na hrudi, ramennou a pažích, štíhlý pas a boky. Že ale takoví nejsou, to je na rozdíl od žen, které chtějí být spíše hubené, netrápí. Strach o vlastní zdraví - to je nejčastější důvod, proč muži začínají hubnout.

Pohled na hodnocení vlastního těla a s ním související potíže se většinou zkoumal jen u žen. V posledním desetiletí se psychologové a sociologové začali také více zajímat o spokojenost mužů s vlastním tělem. Většina mužů by chtěla mít svalnatou postavou. Této postavě dávají přednost před štíhlou. Svalnatá postava představuje ideál mužnosti, která ztělesňuje moc a sílu, aktivnost, bojovnost, smělost. Přestože přiměřená svalnatost je vysoce oceňována, mimořádně vyvinuté svaly, jako mají například kulturisté, nejsou společensky přijatelné. Kulturní ideál je štíhlý a přirozeně - nikoliv přehnaně - svalnatý. Nespokojenost se svým tělem je u mužů daleko v menší míře než u žen. Ale když už jsou nespokojeni, tak proto, že si připadají nejen tlustí, ale také příliš štíhlí.

Ukazuje se, že módní průmysl a většina médií představují mužské a ženské tělo odlišným způsobem. Prezentují muže průměrné tělesné hmotnosti, obvykle štíhlé a svalnaté, zatímco v případě žen jsou většinou prezentovány modelky, které mají podváhu. Při porovnání s ideály krásy mají zejména ženy horší pocit z vlastního těla.

Průměrný muž nemá dostatečnou motivaci k tomu, aby držel dietu nebo cvičil, a to ani v případě, že si uvědomuje rozdíl mezi svou skutečnou postavou a ideálem. Zdravotní rizika muže začínají trápit až, když je nejhůře. Přitom rozložení tuku je u většiny mužů daleko nebezpečnější než u žen. Při obezitě mužského typu dochází k hromadění tuku zejména na břiše (androidní obezita), což s sebou nese vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací. I proto mají muži v civilizovaných zemích daleko kratší průměrný život než ženy. Nejsou hormonálně chráněni před nemocemi, jako jsou cukrovka, mozkové příhody a infarkty. Tato onemocnění u žen vznikají obvykle až po přechodu, u mužů často již po čtyřicítce.

Stejně jako u žen je hlavním rizikovým faktorem při vzniku obezity u mužů dědičnost. V druhé řadě je to pak životní styl - tedy složení jídelníčku a pohyb. Muži "zajídají" stres sladkostmi méně často než ženy. Je pro ně však typický jiný druh stresu, a sice časový, který je typický například pro obézní podnikatele a manažery. Nedokážou si čas zorganizovat tak, aby se pravidelně stravovali a pravidelně vykonávali nějaký pohyb.

Muži přijímají více živočišných tuků v podobě uzenin - salámy, tlačenky a klobásy, které jsou velmi kalorické. Navíc přijímají hodně kalorií v podobě piva, které nepokládají za potravinu. Rizikem je i tvrdý alkohol.

Pro obě pohlaví je důležité, aby poměr živin byl vyvážený. Muži samozřejmě obvykle mohou mít vyšší energetický příjem, protože jsou vyšší a mají více svalové hmoty. Z těchto důvodů mají mít v jídelníčku také více bílkovin s nízkým obsahem tuku. Muži se často na počátku hubnutí obávají toho, že právě maso jim bude zakazováno a velmi se jim uleví, když zjistí, že tomu tak není. To ale neplatí pro uzeniny. Před začátkem hubnutí téměř žádný z mužů nekonzumuje kysané mléčné výrobky, pokud to ale při hubnutí zkusí, zjistí, že mu to velmi vyhovuje. V jídelníčku nesmí chybět zdroje kvalitních sacharidů (celozrnné pečivo, zelenina, ovoce) a tuků (nejlépe olivový olej), dostatek zeleniny. Muži také často zapomínají na pitný režim.  Vzhledem k vyššímu výskytu kardiovaskulárních chorob je u mužů extrémně důležité dbát na častou konzumaci ryb.

A jak vypadají normy?

BMI (Body Mass Index)

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

< 20,7

< 19,1

podváha

mírné

20,7 – 26,4

19,1 – 25,8

fittnes norma

žádné

26,4 – 27,8

25,8 – 27,3

norma 

minimální

27,8 – 31,1

27,3 – 32,3 

nadváha

vyšší

31,1 – 45,4

32,3 – 44,8

obezita

velmi vysoké

> 45,4

> 44,8

extrémní obezita

maximální


OBVOD PASU

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

>  94  cm

> 80 cm

nadváha

vyšší

> 102 cm

> 88 cm

obezita

velmi vysoké

U zdravého jedince by hodnoty měly být:

  1. Body mass index pod 25 kg/m2 (váha v kg/výška v m2)
  2. Obvod pasu u mužů pod 102 centimetrů, u žen pod 88 cm
  3. Celkový cholesterol pod 4,0 - 5,0 mmol/l
  4. Triglyceridy pod 2,0 mmol/l
  5. HDL cholesterol nad 1,0 mmol/l
  6. Krevní tlak pod 130 - 140 / 80 - 90 mm Hg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jitka
1x

jak z hubnouti

Můžu doporučit

hodně mi pomohl slimax !


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce