Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

( | přečteno: 10109x )

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Trápí se pohledem na hubené modelky, štíhlejší kolegyně, připadají si méněcenné, málo krásné a nedokonalé. Takový společenský tlak muže při přemýšlení nad svým vzhledem v podstatě vůbec netrápí.

Většina mužů by chtěla mít svalnatou, středně velkou postavu s vyvinutými svaly na hrudi, ramennou a pažích, štíhlý pas a boky. Že ale takoví nejsou, to je na rozdíl od žen, které chtějí být spíše hubené, netrápí. Strach o vlastní zdraví - to je nejčastější důvod, proč muži začínají hubnout.

Pohled na hodnocení vlastního těla a s ním související potíže se většinou zkoumal jen u žen. V posledním desetiletí se psychologové a sociologové začali také více zajímat o spokojenost mužů s vlastním tělem. Většina mužů by chtěla mít svalnatou postavou. Této postavě dávají přednost před štíhlou. Svalnatá postava představuje ideál mužnosti, která ztělesňuje moc a sílu, aktivnost, bojovnost, smělost. Přestože přiměřená svalnatost je vysoce oceňována, mimořádně vyvinuté svaly, jako mají například kulturisté, nejsou společensky přijatelné. Kulturní ideál je štíhlý a přirozeně - nikoliv přehnaně - svalnatý. Nespokojenost se svým tělem je u mužů daleko v menší míře než u žen. Ale když už jsou nespokojeni, tak proto, že si připadají nejen tlustí, ale také příliš štíhlí.

Ukazuje se, že módní průmysl a většina médií představují mužské a ženské tělo odlišným způsobem. Prezentují muže průměrné tělesné hmotnosti, obvykle štíhlé a svalnaté, zatímco v případě žen jsou většinou prezentovány modelky, které mají podváhu. Při porovnání s ideály krásy mají zejména ženy horší pocit z vlastního těla.

Průměrný muž nemá dostatečnou motivaci k tomu, aby držel dietu nebo cvičil, a to ani v případě, že si uvědomuje rozdíl mezi svou skutečnou postavou a ideálem. Zdravotní rizika muže začínají trápit až, když je nejhůře. Přitom rozložení tuku je u většiny mužů daleko nebezpečnější než u žen. Při obezitě mužského typu dochází k hromadění tuku zejména na břiše (androidní obezita), což s sebou nese vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací. I proto mají muži v civilizovaných zemích daleko kratší průměrný život než ženy. Nejsou hormonálně chráněni před nemocemi, jako jsou cukrovka, mozkové příhody a infarkty. Tato onemocnění u žen vznikají obvykle až po přechodu, u mužů často již po čtyřicítce.

Stejně jako u žen je hlavním rizikovým faktorem při vzniku obezity u mužů dědičnost. V druhé řadě je to pak životní styl - tedy složení jídelníčku a pohyb. Muži "zajídají" stres sladkostmi méně často než ženy. Je pro ně však typický jiný druh stresu, a sice časový, který je typický například pro obézní podnikatele a manažery. Nedokážou si čas zorganizovat tak, aby se pravidelně stravovali a pravidelně vykonávali nějaký pohyb.

Muži přijímají více živočišných tuků v podobě uzenin - salámy, tlačenky a klobásy, které jsou velmi kalorické. Navíc přijímají hodně kalorií v podobě piva, které nepokládají za potravinu. Rizikem je i tvrdý alkohol.

Pro obě pohlaví je důležité, aby poměr živin byl vyvážený. Muži samozřejmě obvykle mohou mít vyšší energetický příjem, protože jsou vyšší a mají více svalové hmoty. Z těchto důvodů mají mít v jídelníčku také více bílkovin s nízkým obsahem tuku. Muži se často na počátku hubnutí obávají toho, že právě maso jim bude zakazováno a velmi se jim uleví, když zjistí, že tomu tak není. To ale neplatí pro uzeniny. Před začátkem hubnutí téměř žádný z mužů nekonzumuje kysané mléčné výrobky, pokud to ale při hubnutí zkusí, zjistí, že mu to velmi vyhovuje. V jídelníčku nesmí chybět zdroje kvalitních sacharidů (celozrnné pečivo, zelenina, ovoce) a tuků (nejlépe olivový olej), dostatek zeleniny. Muži také často zapomínají na pitný režim.  Vzhledem k vyššímu výskytu kardiovaskulárních chorob je u mužů extrémně důležité dbát na častou konzumaci ryb.

A jak vypadají normy?

BMI (Body Mass Index)

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

< 20,7

< 19,1

podváha

mírné

20,7 – 26,4

19,1 – 25,8

fittnes norma

žádné

26,4 – 27,8

25,8 – 27,3

norma 

minimální

27,8 – 31,1

27,3 – 32,3 

nadváha

vyšší

31,1 – 45,4

32,3 – 44,8

obezita

velmi vysoké

> 45,4

> 44,8

extrémní obezita

maximální


OBVOD PASU

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

>  94  cm

> 80 cm

nadváha

vyšší

> 102 cm

> 88 cm

obezita

velmi vysoké

U zdravého jedince by hodnoty měly být:

  1. Body mass index pod 25 kg/m2 (váha v kg/výška v m2)
  2. Obvod pasu u mužů pod 102 centimetrů, u žen pod 88 cm
  3. Celkový cholesterol pod 4,0 - 5,0 mmol/l
  4. Triglyceridy pod 2,0 mmol/l
  5. HDL cholesterol nad 1,0 mmol/l
  6. Krevní tlak pod 130 - 140 / 80 - 90 mm Hg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
jitka
1x

jak z hubnouti

Můžu doporučit

hodně mi pomohl slimax !


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 355 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Když hubnout, tak jedině s odborníky

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.