Inzerce

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

18. července 2008,   |   přečteno: 9708x

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Trápí se pohledem na hubené modelky, štíhlejší kolegyně, připadají si méněcenné, málo krásné a nedokonalé. Takový společenský tlak muže při přemýšlení nad svým vzhledem v podstatě vůbec netrápí.

Většina mužů by chtěla mít svalnatou, středně velkou postavu s vyvinutými svaly na hrudi, ramennou a pažích, štíhlý pas a boky. Že ale takoví nejsou, to je na rozdíl od žen, které chtějí být spíše hubené, netrápí. Strach o vlastní zdraví - to je nejčastější důvod, proč muži začínají hubnout.

Pohled na hodnocení vlastního těla a s ním související potíže se většinou zkoumal jen u žen. V posledním desetiletí se psychologové a sociologové začali také více zajímat o spokojenost mužů s vlastním tělem. Většina mužů by chtěla mít svalnatou postavou. Této postavě dávají přednost před štíhlou. Svalnatá postava představuje ideál mužnosti, která ztělesňuje moc a sílu, aktivnost, bojovnost, smělost. Přestože přiměřená svalnatost je vysoce oceňována, mimořádně vyvinuté svaly, jako mají například kulturisté, nejsou společensky přijatelné. Kulturní ideál je štíhlý a přirozeně - nikoliv přehnaně - svalnatý. Nespokojenost se svým tělem je u mužů daleko v menší míře než u žen. Ale když už jsou nespokojeni, tak proto, že si připadají nejen tlustí, ale také příliš štíhlí.

Ukazuje se, že módní průmysl a většina médií představují mužské a ženské tělo odlišným způsobem. Prezentují muže průměrné tělesné hmotnosti, obvykle štíhlé a svalnaté, zatímco v případě žen jsou většinou prezentovány modelky, které mají podváhu. Při porovnání s ideály krásy mají zejména ženy horší pocit z vlastního těla.

Průměrný muž nemá dostatečnou motivaci k tomu, aby držel dietu nebo cvičil, a to ani v případě, že si uvědomuje rozdíl mezi svou skutečnou postavou a ideálem. Zdravotní rizika muže začínají trápit až, když je nejhůře. Přitom rozložení tuku je u většiny mužů daleko nebezpečnější než u žen. Při obezitě mužského typu dochází k hromadění tuku zejména na břiše (androidní obezita), což s sebou nese vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací. I proto mají muži v civilizovaných zemích daleko kratší průměrný život než ženy. Nejsou hormonálně chráněni před nemocemi, jako jsou cukrovka, mozkové příhody a infarkty. Tato onemocnění u žen vznikají obvykle až po přechodu, u mužů často již po čtyřicítce.

Stejně jako u žen je hlavním rizikovým faktorem při vzniku obezity u mužů dědičnost. V druhé řadě je to pak životní styl - tedy složení jídelníčku a pohyb. Muži "zajídají" stres sladkostmi méně často než ženy. Je pro ně však typický jiný druh stresu, a sice časový, který je typický například pro obézní podnikatele a manažery. Nedokážou si čas zorganizovat tak, aby se pravidelně stravovali a pravidelně vykonávali nějaký pohyb.

Muži přijímají více živočišných tuků v podobě uzenin - salámy, tlačenky a klobásy, které jsou velmi kalorické. Navíc přijímají hodně kalorií v podobě piva, které nepokládají za potravinu. Rizikem je i tvrdý alkohol.

Pro obě pohlaví je důležité, aby poměr živin byl vyvážený. Muži samozřejmě obvykle mohou mít vyšší energetický příjem, protože jsou vyšší a mají více svalové hmoty. Z těchto důvodů mají mít v jídelníčku také více bílkovin s nízkým obsahem tuku. Muži se často na počátku hubnutí obávají toho, že právě maso jim bude zakazováno a velmi se jim uleví, když zjistí, že tomu tak není. To ale neplatí pro uzeniny. Před začátkem hubnutí téměř žádný z mužů nekonzumuje kysané mléčné výrobky, pokud to ale při hubnutí zkusí, zjistí, že mu to velmi vyhovuje. V jídelníčku nesmí chybět zdroje kvalitních sacharidů (celozrnné pečivo, zelenina, ovoce) a tuků (nejlépe olivový olej), dostatek zeleniny. Muži také často zapomínají na pitný režim.  Vzhledem k vyššímu výskytu kardiovaskulárních chorob je u mužů extrémně důležité dbát na častou konzumaci ryb.

A jak vypadají normy?

BMI (Body Mass Index)

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

< 20,7

< 19,1

podváha

mírné

20,7 – 26,4

19,1 – 25,8

fittnes norma

žádné

26,4 – 27,8

25,8 – 27,3

norma 

minimální

27,8 – 31,1

27,3 – 32,3 

nadváha

vyšší

31,1 – 45,4

32,3 – 44,8

obezita

velmi vysoké

> 45,4

> 44,8

extrémní obezita

maximální


OBVOD PASU

Muži

 Ženy  

 Hodnocení 

Riziko

 

 

 

 

>  94  cm

> 80 cm

nadváha

vyšší

> 102 cm

> 88 cm

obezita

velmi vysoké

U zdravého jedince by hodnoty měly být:

 1. Body mass index pod 25 kg/m2 (váha v kg/výška v m2)
 2. Obvod pasu u mužů pod 102 centimetrů, u žen pod 88 cm
 3. Celkový cholesterol pod 4,0 - 5,0 mmol/l
 4. Triglyceridy pod 2,0 mmol/l
 5. HDL cholesterol nad 1,0 mmol/l
 6. Krevní tlak pod 130 - 140 / 80 - 90 mm Hg

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
jitka1 poděkování

jak z hubnouti

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. dubna 2013, 18:16:24

Můžu doporučit

hodně mi pomohl slimax !

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. května 2016, 11:23:33


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

  My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

 • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

  Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

 • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

  Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.