Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Trápí vás nadýmání?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13293x )

Špatně rozkousané jídlo, nedostatek tekutin a pohybu, psychické problémy a samozřejmě špatná volba potravin. Pokud jíte za chůze a v rychlosti, pak možná často řešíte delikátní problém: plynatost.

shutterstock.com

Nadýmání (plynatost) označuje zvýšenou tvorbu plynů ve střevě. Plyny vznikají při trávení ve střevě i normálně, pokud je jich ale víc, než by mělo být, dochází k nadýmání. Plyny pak často odchází ven, což obtěžuje jak nemocného, tak okolí. Kromě toho se vyskytují i bolesti břicha od lehkých až po velice nepříjemné křeče. Nadýmání často provází dlouhodobá zácpa.

Co nadýmání způsobuje?

Nadýmání je obvyklý následek nestřídmého jídla a pití. K nadměrné tvorbě plynů dochází při rychlé konzumaci jídel a nápojů, zvláště po vypití většího množství nápojů s obsahem kysličníku uhličitého, při vyšší spotřebě nadýmavých, nestravitelných nebo nevstřebatelných jídel a při velkém příjmu sacharidů, jejichž vstřebávání je omezené.

Stres a tlak jistě vašemu zdraví nijak neprospívá a v případě nadýmání to platí dvakrát. Pravděpodobnost, že se vyskytnou potíže s plynatostí či bolesti břicha se mnohonásobně zvyšují právě ve stresovém období.

Častou příčinou nadýmání u žen mohou být hormonální výkyvy během menstruačního cyklu. Mnohé ženy se před nadcházející periodou cítí velmi nafouklé, což je dáno zvýšenou hladinou progesteronu, zvýšená produkce progesteronu v období ovulace způsobuje "ochabování" svalů v oblasti břicha. V období před nástupem menopauzy pak bývají tyto stavy nejhorší. S povolenými břišními svaly jsou povolená i střeva. Také pracují pomaleji, což může mít za následek zácpu, která následně může zhoršovat i nadýmání.

Nadýmání trápí často i ženy v těhotenství, kdy je způsobeno změnou hormonálního uspořádání a zvětšující se dělohou, která tlačí na žaludek. V těhotenství je tak vhodné příjem stravy rozdělit na více částí po menších porcích, dopřát si dostatečný pohyb. Doporučuje se vyjmutí nevhodných potravin z jídelníčku a také je dobré nelehat si ihned po jídle.

Nadýmání může být součástí celého komplexu příznaků, který je označován jako porucha trávení, dyspepsie, která může být způsobena onemocněním trávicího traktu nebo provázet onemocnění jiných orgánů. Dalšími příčinami mohou být např. poruchy tolerance některých složek potravin (laktóza, fruktóza), celiakie (nesnášenlivost lepku obsaženého v obilninách), alergie na některé potraviny, vliv některých léků, nedostatek pohybu a další.

Silně nadýmavé potraviny, kterým je lépe se vyhnout:

 • cibule, pór
 • luštěniny (fazole, hrách, čočka)
 • brokolice, květák
 • kapusta, růžičková kapusta
 • kukuřice
 • ředkvičky, ředkev
 • syrové i kysané zelí
 • peckovité ovoce (např. meruňky)
 • pšeničné otruby, vločky (potraviny s vysokým obsahem vlákniny obecně)
 • mléko (při nesnášenlivosti laktózy)
 • sycené nápoje
 • sorbitol, umělá sladidla

Jak se zbavit nadýmání

Prvním krokem je úprava jídelníčku. Vyřaďte dobře známé nadýmavé potraviny. Omezte pití sycených nápojů. Vypozorujte, které potraviny vaše obtíže zhoršují, a těm se jednoduše vyhněte.

Při jídle nikam nespěchejte – jezte v klidu a pohodě, pomalu žvýkejte. Zabráníte zbytečnému polykání vzduchu a důkladným rozmělněním potravy v ústech usnadníte trávení v dalších částech trávicího systému. Jezte vícekrát za den (5-6x) v menších porcích a dodržujte pravidelný pitný režim.

Pro dobré trávení je zásadní také pravidelný pohyb, který působí nejen jako výborná prevence všech trávicích obtíží, ale krátká procházka vám uleví i v případě, že problém již nastal.

V případě, že vám změna stravy či dodržování pravidelného pitného režimu nepomohou, je vhodné navštívit odborníka, v tomto případě gastroenterologa, který vyloučí možný zdravotní problém.

K dlouhodobému zvládnutí opakujících se obtíží je nezbytná trvalá úprava životosprávy, pokud však potřebujete vyřešit akutní problém s nadýmáním, můžete se pro pomoc vydat do lékárny.

Přečtěte si také

Zánět močových cest pozná až polovina žen

Jak zahrádkařit, aby nebolela záda?

Desatero důvodů, proč nezanedbat ochranu před vnitřními parazity

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 219 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/vanocni-darky-pro-dedecka-a-babicku/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_prarodice

Mohlo by vás zajímat

Laparoskopie

Diagnostická laparoskopie je operační zákrok, který lékař provádí v případě, že z výsledků ostatních vyšetřovacích metod neurčí Vaše onemocnění břišních nebo pánevních orgánů. Laparoskopie se stala v posledních letech běžnou diagnostickou i léčebnou metodou.

Kmín kořenný

Pro kmín je charakteristický vysoký obsah silice. Dále nelze opomenout ani olej, bílkoviny a flavonoidy.

Jak poznáme celiakii?

Lepek způsobuje problémy především ve střevě a z toho vyplývají trávící problémy, které ale nejsou specifické.

Divertikulóza tlustého střeva

Je civilizační chorobou, její výskyt souvisí s moderním životním stylem a stravovacími návyky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce