Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Dráždivý tračník a zácpa

( Zuzana Burianová | přečteno: 110639x )

Klinický gastroenterelog se u svých pacientů velmi často setkává s funkční střevní střevní dyspepsií. Typická je nepravidelná stolice, střídání zácpy a průjmů, nadýmání a bolesti břicha.

Útroby

Klinický gastroenterelog se u svých pacientů velmi často setkává s funkční střevní dyspepsií.Pro tuto diagnózu je typická nepravidelná stolice, střídání zácpy a průjmů, nadýmání a bolesti břicha. Předpokládá se, že tyto potíže sužují zhruba 10 až 15 procent obyvatel západní Evropy a Spojených států, častější výskyt je u žen. Nejdůležitější klinickou jednotkou je bezesporu dráždivý tračník

.

Co znamená dráždivý tračník?

Diagnóza dráždivého tračníku představuje širokou škálu potíží spojených s poruchou hybnosti tlustého střeva . Pacient má problém s vyprazdňováním stolice. Provází je například bolest břicha, nadýmání, nucení na stolici, zácpa nebo průjmy. Samotná definice dráždivého tračníku je založena pouze na symptomech, protože chybí jakýkoliv biologický / biochemický či endoskopický ukazatel této nemoci. Skupina expertů vyslovila v roce 1999 několik kritérií pro diagnostiku dráždivého tračníku. U pacienta se musí minimálně tři měsíce v posledním roce objevovat nejméně dva ze tří uvedených znaků:
úleva po vyprázdnění
začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování
začátek bolestí spojených se změnou tvaru konsistence stolice

Infekce a stres

Jednou z příčin porušení hybnosti tlustého střeva je prodělaná střevní infekce , která mění citlivost stěny tlustého střeva. Nejčastěji je způsobena kmenem Campylobacterem jejuni, Salmonela enteritidis a Yersinia enterocolitica. Tyto infekce mají těžší průběh a pacient bývá hospitalizován v nemocnici. Dalším důležitým faktorem je déle trvající psychický stres v zaměstnání nebo v rodinném životě, stejně tak přítomnost neurózy v anamnéze. Větší dispozice pro vznik dráždivého tračníku mají také lidé, kteří jsou často vystavováni stresu a těžko ho snášejí.

Rychlé nebo líné střevo?

Změna citlivosti tračníku snižuje nebo naopak zvyšuje hybnost střevní stěny. Dráždivý tračník se proto projevuje širokým spektrem obtíží. Pacienta nejčastěji obtěžují nutkavé opakované ranní stolice (tzv. ranní debakly), průjmy po jídle (typicky do půl hodiny), bolesti v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud střevo reaguje méně ochotně, trpí pacient zácpou s obtížným vyprazdňováním a kolikovitými bolestmi břicha. Oba stavy, tedy průjmy a zácpa, se také mohou střídat.

Průjmovitá forma dráždivého tračníku

• křečovité bolesti v dolní polovině břicha
• po vyprázdnění nastává úleva
• stolice se objevuje v ranních hodinách, typicky ihned po snídani, někdy po probuzení
• stolice jsou málo objemné

Zácpovitá forma dráždivého tračníku

• obtížné a nepravidelné vyprazdňování stolice, která je tuhá
• bolesti břicha, pocit nadmutí, zvýšená plynatost, stále nutkání na stolici bez úspěchu
• příměs hlenu

Smíšená forma dráždivého tračníku

• pocit nadýmání, plynatost
• velmi často bývá stolice denně, je však nepravidelná, v některých dnech řidší a opakovaná, v jiných dnech v závislosti na dietě a psychickém stresu není stolice vůbec

Lékařská diagnostika

Koloskopieumožňuje prohlédnout celé tlusté střevo, které musí být dokonale vyčištěno projímadly. Vyšetření se provádí při vědomí, po lehčím obluzení. Do konečníku se zavádí dlouhý kabel opatřený kamerou a zdrojem světla. Pro lepší přehlednost se pomocí kabelu plní tlusté střevo vzduchem, což může způsobovat mimovolný odchod plynů. V jedné ze studií byl zaznamenán vysoký výskyt celiakieu pacientů s dráždivým tračníkem, kolem 5 procent. Zatímco výskyt tohoto onemocnění v kontrolní populaci byl méně než jedno procento. V zemích s vysokým výskytem celiakie, kam patří nepochybně také Česká republika, je podle docenta Lukáše vhodné provádět u všech nemocných s klinickými projevy dráždivého tračníku, screeningové vyšetření na celiakii.

Co můžete sami …

Pokud jsou obtíže vázány na určité psychické stavy, můžete zasáhnout předcházením jejich vzniku. Také význam vhodné diety byl již opakovaně prokázán. Vhodná je zejména úprava stravy – dostatek vlákniny, nejlépe ve formě ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva – a úprava každodenních zvyklostí s pravidelným vyprazdňováním. Při průjmech byste se měli vyhýbat dráždivým pokrmům a jídlům, která příliš nesnášíte.

Terapie

U některých nemocných je samotnou terapií konzultace s odborníkem, který pacientovi vysvětlí podstatu choroby a důsledky na jeho zdravotní stav. Konzultace s rozborem obtíží a hlavně uklidnění nemocného, má u řady pacientů blahodárný účinek. Nutný je i podrobný rozbor dietních návyků včetně omezení konzumace alkoholických nápojů, kávy a kouření cigaret. Nesmí se zapomínat i na možný negativní podíl některých umělých sladidel jako je sorbitol nebo fruktóza /žvýkací gumy/. Terapie pacientů trpících dráždivým tračníkem je komplexní a v každém případě vyžaduje velkou trpělivost a čas ze strany lékaře a pacienta. Úprava diety, omezení příjmu tuků a dráždivých látek jako je alkohol, černá káva a kouření je nutnou součástí terapie dráždivého tračníku. Stejně tak je vhodné zajistit v jídelníčku dostatek vlákniny, nejlépe ve formě ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. U nemocných s nesnášenlivostí určitých potravin, například mléka, je také nezbytná dieta. U většiny pacientů však toto řešení nepostačí, je třeba použít i medikamentózní léčbu.

Projímadla a změkčovadla

Jedná se o látky nebo potraviny s vysokou koncentrací nevstřebatelných polysacharidů a pektinů, jako jsou pšeničné otruby, psylium, kukuřičné lupínky, luštěniny a mnohé jiné. Jejich použitím se zvětší a změkčí objem střevního obsahu. Takové látky jsou vhodným doplňkem u nemocných s převažující složkou spastické zácpy. Výhodnější je používat rozpustnou formu vlákniny, jako například psylium, u které nedochází v takovém míře ke zvětšení produkce plynu. Právě nadýmání, plynatost a bolesti břicha mohou být nepříjemným průvodním jevem této terapie. V kontrolovaných klinických zkouškách s placebem však jednoznačný efekt vlákniny v terapii dráždivého tračníku nebyl nikdy potvrzen. Jako změkčovadla stolice a šetrná projímadla vhodná k dlouhodobému užití jsou například lactulosa nebo lactitol.

Další farmakologická léčba

K léčbě dráždivého tračníku se dále používají další léky ze skupiny antidiarhoik. Stejně tak se používají antidepresiva a neruoleptika. Jsou –li v popředí klinických potíží bolesti břicha , lze použít spasmolytika. Celkové zhodnocení léčby těmito přípravky je příznivé, protože u 56procent nemocných léčených spasmolytiky, se stav zlepšil stav oproti 38 procent nemocných ze skupiny léčených placebem.

Behaviorální terapie

U 18 až 20 procent nemocných trpících funkční střevní dyspepsií se vyskytují psychologické poruchy. Tito lidé častěji trpí úzkostí a depresí oproti zbytku populace. Behaviorální léčba zahrnuje psychoterapii, hypnoterapii, relaxační léčbu a další metody. I když v kontrolovaných zkouškách nebyla potvrzena účinnost této léčby na snížení potíží dráždivého tračníku, v individuálních případech má tato terapie rozhodující vliv na ústup psychických problémů.

• existuje více druhů zácpy, některé postihují mladší ženy, jiné děti, dalšími trpí staří lidé nebo ti, kteří jsou upoutání na lůžko
• každodenní vyprazdňování není nutné. Někdo chodí na toaletu dvakrát v týdnu a nemá nepříjemný pocit a ti, kteří chodí dvakrát denně mohou mít pocit, že trpí zácpou. Zácpa je založena na subjektivním pocitu nedokonalého nebo obtížného vyprazdňování, ke kterému je nutné použít projímadla
• největší objem stolice tvoří nestravitelné zbytky, bakterie a velká příměs žlučových barviv, trávicích sekretů a hlenu.
• plný obsah střev nezpůsobuje intoxikaci organizmu. Pacient pouze vnímá nepříjemné pocity až bolesti břicha, plynatost někdy i pocit na zvracení
• zácpa může způsobovat hemoroidy, bolestivé řitní trhliny, podílí se na vzniku divertiklů tlustého střeva. Zácpa však nezpůsobuje rakovinu tlustého střeva
• činnost trávicí trubice do jisté míry ovlivňuje psychika a emoce. Zácpa je pravidelnou součástí depresivního syndromu

Kterak na zácpu?

Po ránu je trávicí trakt nejdráždivější. Sklenka studené vody podpoří mohutnou peristaltiku a dosažení stolice. Ze začátku je vhodné i zavedení glycerinového čípku do konečníku. Podmínkou úspěchu je provádět tento postup pravidelně každé ráno. Po celý den se doporučuje dostatek tekutin, nejméně tři litry. Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství dietní vlákniny. Správnému vyprazdňování velmi prospívá pohyb.

Setkání Média pro zdraví, Praha, 12. dubna 2005

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
sobilka
11x

Dobrý den, já měla potíže s trávením od dětství. Chronická zácpa se střídala s průjmy, bolestivými křečemi ihned po probuzení. Prošla jsem pár vyšetřeními, vyzkoušela suš. švestky, vlákninu, probiotika, lněnné semínko a já nevím co ještě. Nic moc valné výsledky nemělo a hlavně záněty se neprokázaly. Diagnóza byla právě dráždivý tračník. Nakonec jsem se dostala k českým bylinkám, už po týdnu užívání mi bylo o hodně lépe a od té doby OPRAVDU NEVÍM CO TO JSOU ZÁCPA, KŘEČE ČI BOLESTIVÉ PRŮJMY. Trávení se neuvěřitelně srovnalo, už jsem po těch letech vůbec nedoufala, že mi něco pomůže a přeci. A co je skvělé - ulevilo se mi také psychicky, už se nebojím probudit...:-) Jestli vás trápí něco podobného napište: [email protected]

Věra
1x

Po kolonoskopii/už 3x,mám to 4 roky ty problémy mě lékař řekl,že mám obrácenou kličku nad konečníkem,že mě jde obsah napřed dovnitř,potom ven.Je to velmi bolestivé,mám chronickou zácpu a tvrdá stolice dře do stěn střev a mám velké bolesti na omdlení.Každý den dělám svoje procedůry,Psylium,pšeničné otruby,sušené švestky,Minerálku Zaječická hořká,teplou vodu,nejím bílé pečivo a už opravdu nevím co dělat.Nemohu ten obsah ze sebe dostat a u toho kruté bolesti.Někdy to ani zácpa není po těch procedůrách co si dělám.Je to měkké a nejde to ven.Hlavně v noci prosedím na WC,a nic,nemohu ležet ani spát při bolestech.Když se vyprázdním,jsem o 10 let mladší a cítím se dobře,ale je denně.Někdy se nevyprázdním každý den a tlačí mě to až do zad,točí se mě hlava a jsem ten den k ničemu,únava!Kdo mě poradí?Děkuji předem.

Pavel
1x

Dobrý den chtěl jsem se zeptat , jestli je normální že manželka vykonává stolici jednou za 3az5dni. Děkuji za odpověď


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Plynatost, meteorismus

Nahromadění plynu v trávicím traktu. Nahromadění plynu v žaludku se odborně označuje jako aerogastrie.

Zácpa, obstipace

Zácpa je obtížné vyprazdňování tuhé stolice, případně až nemožnost spontánního vyprazdňování. Počet stolic v průběhu týdne není tolik rozhodující. Pro někoho jsou ještě normou 3 stolice týdně, pro jiného je to již zácpa. V tom, co lidé označují za zácpu, je tedy značná subjektivní složka.

Zácpa

Její příčinou může být psychické vypětí, nepravidelný denní režim včetně příjmu potravy, málo pohybu, málo tekutin, špatné složení stravy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce