Zácpa, obstipace

(doc. MUDr. Václav Jirásek CSc. | přečteno: 10991x )

Zácpa je obtížné vyprazdňování tuhé stolice, případně až nemožnost spontánního vyprazdňování. Počet stolic v průběhu týdne není tolik rozhodující. Pro někoho jsou ještě normou 3 stolice týdně, pro jiného je to již zácpa. V tom, co lidé označují za zácpu, je tedy značná subjektivní složka.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
219 Kč

Zácpa je obtížné vyprazdňování tuhé stolice, případně až nemožnost spontánního vyprazdňování. Počet stolic v průběhu týdne není tolik rozhodující. Pro někoho jsou ještě normou 3 stolice týdně, pro jiného je to již zácpa. V tom, co lidé označují za zácpu, je tedy značná subjektivní složka.

Vyprazdňování stolice označujeme odborně jako defekaci (z latinského faeces - stolice). Při defekaci jsou z organismu odstraňovány nestrávené a nestravitelné složky potravy, střevní bakterie a odumřelé buňky střevní sliznice, odcházejí též střevní plyny.

Významnou složkou stolice, která rozhoduje o její konsistenci, je voda. Poměrně malé změny v obsahu vody zřetelně mění hutnost stolice. Tuhá, formovaná stolice obsahuje asi 75% vody, měkká stolice má asi 80% vody, kašovitá 85% a při obsahu vody 90% je již stolice velmi řídká, vodnatá. Větší přísun tekutin do organizmu konzistenci stolice většinou neovlivní. Voda se vstřebá v tenkém střevě a vyloučí se močí. Avšak při nedostatečném přísunu tekutin získává organizmus vodu zvýšeným vstřebáváním vody v tlustém střevě a stolice se tak zahušťuje.

Čtěte také: Za vaši zácpu může i třídní učitelka

Mnozí lidé mají mylnou představu, že stolice musí být denně, že střevní obsah může působit toxicky. U normálního střeva tomu tak není. Množství stolice nemusí odpovídat množství požité stravy. Množství stolice záleží na skladbě stravy,Příčiny zácpy: 1. Zácpa může být krátkodobou poruchou, např. při cestování, při změně stravovacích zvyklostí - akutní funkční zácpa. 2. V řadě případů může zácpa provázet jiné chorobné stavy a pak zácpu chápeme jako příznak. Nejzávažnější je organická zácpa při zúžení střeva nádorem nebo zánětem. 3. Zácpa může vznikat též jako příznak u chorob nepostihujících střevo. Jde o tzv. druhotnou, sekundární zácpu. Např. vředové chorobě je zácpa častá v době žaludečních obtíží nebo při užívání celé řady léků. 4. Zácpa jako samostatná nemoc. Nejčastější je zácpa návyková (habituální), která vzniká útlumem až vyhasnutím defekačního reflexu. Dochází k ní vědomým potlačováním spontánního nucení na stolici a též nevhodnou skladbou stravy. Jednou z forem onemocnění, které nazýváme dráždivý tračník, je tzv. spastická zácpa. Jde o poruchu nervové regulace funkce tlustého střeva, případně i jiných úseků trávicí trubice. V zásadě se jedná o tzv. orgánovou neurózu. Na rozdíl od prosté, návykové zácpy, u které nebývají významnější potíže, má tato forma zácpy bohatší paletu příznaků. Kromě obtížného a málo častého vyprazdňování stolice bývají konstantně v břiše bolesti křečovitého rázu. Stolice bývá kouskovaná, někdy ve formě pentlíce (stužkovitá stolice).

Existují však ještě jiné, mnohem méně časté příčiny zácpy, které spočívají v poruchách nervového zásobení stěny tlustého střeva, v křečích svaloviny pánevního dna a v dalších okolnostech.

Léčba zácpy:

a) v pravidelném režimu dne, zejména v jídle.
b) Dostatek tělesné aktivity.
c) Stravu obohatit dostatkem nestravitelné vlákniny (otruby !).
d) člověk trpící zácpou by měl pít nejméně 2 litry tekutiny denně, při horku a zvýšeném pocení ještě více.
e) Nácvik defekačního reflexu,
f) Projímadla jsou nevhodná, ba často přímo škodlivá. Nepomohou - li uvedená jednoduchá opatření, je vhodné konsultovat lékaře, dříve než se pacient rozhodne koupit si projímadlo.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 381 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Lékaři umožňuje odhalit jednotlivá onemocnění konečné části tlustého střeva.

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Vyprazdňujeme se všichni stejně?

Vyprazdňování je individuální. Někteří chodí na velkou třikrát denně, jiní jednou za dva dny.

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.