Inzerce

Zácpa

(MUDr. Zdenka Adamová | přečteno: 5047x )

Její příčinou může být psychické vypětí, nepravidelný denní režim včetně příjmu potravy, málo pohybu, málo tekutin, špatné složení stravy...

Její příčinou může být psychické vypětí, nepravidelný denní režim včetně příjmu potravy, málo pohybu, málo tekutin, špatné složení stravy.

Velmi malé děti stolici někdy zadržují, aby se vyhnuly nepopulárnímu sezení na nočníku. Pro rozvoj správného defekačního (kakacího) režimu proto doporučujeme, aby si děti zvykaly na nočník již v kojeneckém věku - mamince na klíně. Většinou lze vystihnout správnou denní dobu, to znamená dobu, kdy se dítě obvykle vyprazdňuje. V případě úspěchu okázalá pochvala povzbudí k dalším výkonům.

Velký význam pro pravidelnou stolici má pitný režim. Podle věku by děti měly vypít 1 až 2 litry tekutin denně. Vhodné jsou ovocné šťávy, ovocné čaje, minerální vody. Není vhodný silný černý čaj.

Nevhodná (nejen s ohledem na zácpu) je čokoláda, kakao, různé sladkosti, piškoty a větší množství bílého pečiva. Doporučujeme naopak potraviny s vysokým obsahem vlákniny - ovesné vločky, pohanku, kukuřici, celozrnné pečivo, rýži natural, neomezené množství syrové zeleniny a ovoce (švestky, hrušky, hrozny), ovocné kompoty.

Pokud uvedená doporučení nestačí, doporučujeme následující postup: ráno ihned po probuzení vypít nalačno 2 dl vlažné vody. Je možno ji ochutit trochou džusu nebo sirupem. Za 30 minut poté posnídat. Ihned po snídani zavést do konečníku glycerinový čípek. Za 15 minut poté se posadit na záchod (nočník). Břišní lis podpoříme podložkou pod nohama.

Glycerinové čípky jsou v lékárně k dostání bez receptu. Lze je použít (dělené nožem) od nejútlejšího věku. Regulax a čaj z listů senny je až pro starší školáky a dospělé. Od batolecího věku má příznivý účinek Nutridrink, který je k dostání v lékárnách. Také Actimel přispívá ke správnému trávení.

Kojenci živení výborně stravitelným mateřským mlékem mohou mít fyziologicky (normálně) stolici jen jedenkrát za týden, a o zácpu se nejedná. Tuhou stolici mívají spíše děti nekojené. U nich může být řešením mléko Omneo či Nutrillon Pepti. Pokud všechna tato doporučení selhávají, je na čase obrátit se na lékaře.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 467 lidí

Mohlo by vás zajímat

Nádory tlustého střeva

Zhoubný nádor vzniká rychlým nekontrolovaným množením abnormálních buněk. I ve střevě, stejně tak jako v jiných orgánech, se může jednat o zhoubný nebo nezhoubný nádor.

Vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Lékaři umožňuje odhalit jednotlivá onemocnění konečné části tlustého střeva.

Za vaši zácpu může i třídní učitelka

Také jste nebyli schopní jít ve škole na záchod – nebo vám to dokonce učitelé zakázali, když to na vás přišlo uprostřed vyučování? Právě to může být základ problémů, které máte v dospělosti se zácpou. Stačí totiž porušit navyklý režim vyprazdňování a následky můžete nést po celý život.

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.