Nebojte se vyšetření prostaty

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10077x )

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným onkologickým onemocněním u českých mužů, pomineme-li méně závažné kožní nádory. Nemoc přitom nemá v počátcích žádné znatelné příznaky a odhalit ji může pouze vyšetření. Je potřeba, aby se jej muži nebáli podstoupit. A to i přesto, že plošný screening rakoviny prostaty, tedy plošné vyšetřování populace za účelem detekce nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, zdravotní pojišťovny v České republice neproplácí.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Plošný screening rakoviny prostaty v ČR neexistuje, proto by si měl nechat každý muž po dosažení padesáti let pravidelně vyšetřit prostatu a udělat krevní test. „Naštěstí máme k dispozici jednoduchý test, kterým umíme s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu odhalit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a můžeme ji zcela vyléčit. Jedná se o testování hladiny takzvaného prostatického specifického antigenu, zkráceně PSA, v krvi. U pacientů s rakovinou prostaty je hladina PSA zvýšená,“ uvádí MUDr. Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice VFN a 1. LF UK v Praze.

Včasné zachycení nemoci zlepšuje pacientovu šanci na přežití

U rakoviny prostaty v současnosti neexistuje žádná primární prevence nebo doporučení, jak nádoru předejít. Zbývá prevence sekundární, čili včasné zachycení. Padesátiletí a starší muži mají při preventivní prohlídce u praktického lékaře jednou za dva roky na vyšetření prostaty nárok. Pokud potíže nemají, vyjde je zákrok zhruba na 200 Kč. Má-li muž již diagnostikované potíže, hradí vyšetření pojišťovna. Mimo nebezpečí však nejsou ani mladší ročníky. Pokud se muži mezi přímými příbuznými rakovina prostaty objevila, měl by se nechat jednou ročně vyšetřit již od čtyřiceti let. Hlavním přínosem screeningových testů je zlepšení prognózy onemocnění a v indikovaných případech také možnost provedení včasné a velmi účinné radikální léčby.
„Je pravdou, že kolem padesátky roste riziko zhoubného onemocnění. Pro muže je ale výhodnější, aby si nechali první vyšetření udělat už ve čtyřiceti letech,“ radí MUDr. Otakar Čapoun a dodává: „Pokud se ukáže zvýšená hladina PSA, je nutné pravidelné sledování už od tohoto věku. Další vyšetření je nutné, pokud se při následných měřeních potvrdí rychlý nárůst PSA. Dvě stě korun může někomu připadat jako vysoká částka, ale v porovnání s cenou lidského života je zanedbatelná. Vyšetření rakoviny prostaty přitom může snížit počet úmrtí až o 20 % a je důležité, aby se ho muži přestali bát podstoupit.“

Zvýšená hladina PSA však sama o sobě rakovinu prostaty neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě. Proto tento test definitivně nepotvrzuje skutečné zhoubné bujení.
„Pacientům s vyšší hodnotou PSA provádíme obvykle biopsii – odběr malého vzorku tkáně, který následně vyšetříme pod mikroskopem, abychom odhalili případné změny buněk. Teprve biopsie diagnózu potvrdí, nebo vyvrátí. Bez primárního vyšetření ale k tomuto kroku nedojde,“ uzavírá MUDr. Otakar Čapoun.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 572 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf?

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a její výskyt každým rokem vzrůstá. Ve věkové kategorii 20–55 let je nejčastější příčinou úmrtí žen. Nejúčinnější zbraní v boji s touto zákeřnou nemocí je prevence, neboť jen včas odhalený malý nádor může být úspěšně léčen.

Riziko vzniku rakoviny prsu se dá mnohými způsoby snížit

Kromě správné životosprávy moderní medicína umožňuje například genetické testování, které odhalí predispozice k rakovině prsu včas a díky němu můžou lékaři zahájit vhodná preventivní opatření.

Nádory močového měchýře a mužská inkontinence - včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu

Nepodceňujte prevenci v urologii – včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu nádorů močového měchýře i mužské inkontinence.

Více než 50 % případů rakoviny močového měchýře je způsobeno kouřením

Rakovina močového měchýře má jen minimální souvislost s dědičností, naopak kouření je původcem více než 50 % všech případů tohoto onemocnění. Rakovina močového měchýře je tak po rakovině plic druhou rakovinou nejvíce související s kouřením. Při zanechání kouření pak riziko onemocnění klesne o 40 % už po 4 letech.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.