Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Nechte si před létem zkontrolovat znaménka

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 391x )

Letní počasí přímo vybízí k opalování a dalším aktivitám venku. Bohužel mnozí lidé stále podceňují ochranu před UV zářením, počet nových případů zákeřné rakoviny kůže v Česku tak neustále narůstá. Odborníci tak apelují na všechny, aby ochranu před sluncem nepodceňovali a kromě péče o pokožku si také pravidelně nechali zkontrolovat svá pigmentová znaménka. Kromě ochrany je totiž ze všeho nejdůležitější přijít k lékaři včas.

Dobrá rada
shutterstock.com

Melanom je nejagresivnější formou rakoviny kůže

Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Svou roli zde ale sehrává i genetika. Jedná se o velmi agresivní nádor, který má tendence velmi rychle metastázovat.

Nejčastěji se nachází na kůži, ale nejsou vzácností případy, kdy se objeví v oku, nehtu či na sliznici.

Až polovina ze všech melanomů vzniká na podkladu pigmentového znaménka. Proto je tak důležité pravidelně kontrolovat kůži celého těla a sledovat veškeré změny svých znamének. Mnozí lidé si myslí, že riziková jsou pouze taková znaménka, která svědí, krvácejí nebo mokvají. Ve skutečnosti se jedná již o pozdní příznaky zhoubného melanomu a k lékaři je zapotřebí přijít dříve.

Někdy se melanom může začít tvořit i na zdravé pokožce bez znamének. Barevná skvrna se pozvolně zvětší a začne i přibývat na tloušťce.

Pokud není melanom včas odstraněn, může začít prorůstat hlouběji a zakládat metastázy v jiných orgánech. Nejčastěji se jedná o dceřiná ložiska v kůži, lymfatických uzlinách, ale také v mozku, střevech a plicích.

Vždy je tedy lepší neotálet a včas vyhledat dermatologa

Preventivní prohlídka nebolí a je lépe 100x vyšetřit zbytečně než jednou pozdě. Už při tloušťce 1 mm melanom zakládá dceřiná ložiska jinde po těle (metastázy) a v té době je již zpravidla nevyléčitelný. Zatímco do tloušťky 1 mm stačí k úplnému vyléčení znaménko prostě jen vyříznout. Pravidelnou kontrolu znamének dermatologem by měl každý absolvovat minimálně jednou ročně.

Jak rozeznat podezřelé znaménko od neškodného?

Podezřelá znaménka mají z 50 % hnědou barvu, mají rozpité okraje, průměr větší než půl centimetru nebo jsou vystouplá nad povrch kůže. Zbylé nádory mohou být ve tvaru uzlíku a jejich barva může být i růžová, modrá, černá či kombinace těchto barev. Často jsou proto nádory zaměňovány za bradavici nebo modřinu. U mužů se tyto nádory nejčastěji nacházejí na trupu, zátylku či skrytě v oblasti vlasů, u žen na nohou.

Dermatologové doporučují orientovat se podle tzv. ABCDE testu, který odpovídá anglickému označení jednotlivých kritérií. Pravděpodobně neškodné znaménko je symetrické, ohraničené, má jednotnou barvu, v čase se příliš nemění a jeho průměr je zhruba do půl centimetru.

Asymetrie (asymmetry) – právě nesymetrický tvar znaménka může být ukazatelem, že něco není v pořádku. Pokud jsou tedy vaše pihy či znaménka kulatá nebo oválná a navzájem si velmi podobná, pak jsou s největší pravděpodobností neškodná.

Ohraničení (border) – ideálně by mělo být všude stejné a ostré. Může se ale stát, že ohraničení znaménka bude rozpité nebo z něj budou vystupovat výběžky. V takovém případě je dobré obrátit se na odborníka nechat si kůži zkontrolovat.

Barva (color) – běžná znaménka mívají jednotnou barvu. To je ještě o něco důležitější, než jaký odstín mají – mohou se pohybovat ve všech odstínech hnědé. Pokud je však jedno znaménko vícebarevné, raději si ho nechte zkontrolovat.

Průměr (diameter) – malé pihy do průměru pěti milimetrů vás mohou nechávat v klidu. Větší péči si zaslouží ta znaménka a pihy, které tento rozměr přesahují.

Vývoj v čase (evolving) – všímejte si u svých znamének toho, zda jsou stále stejná. Pokud se v čase mění – například získávají jiný odstín, zvětšují se nebo se stanou plastickými, měli byste zpozornět.

Dalším z příznaků, že s některým z vašich znamének nemusí být vše v pořádku, je to, pokud se výrazně liší od všech zbývajících. Můžeme hovořit o tzv. příznaku ošklivého káčátka. I v tomto případě je ideální vyhledat lékařskou konzultaci.

Nechte si znaménka zkontrolovat odborníkem

Vývoj podezřelého znaménka v čase bývá velmi obtížný pro domácí sledování. Dermatolog si ho ale může pomocí digitálního dermatoskopu vyfotit při každé návštěvě. Fotky následně přístroj porovná a během pár sekund vyhodnotí, zda se znaménko mění, či nikoli.

Pokud se nechcete objednávat ke svému dermatologovi, můžete využít i bezplatné akce, jako Stan proti melanomu, kde vám znaménka zkontrolují odborníci z vinohradské nemocnice v Praze.

Stan proti melanomu

  • 17. května 2022 v Praze na Václavském náměstí (10-18 hodin)
  • 23. května Brno, Nám. Svobody (10-18 hodin)
  • 24. května Ostrava Shopping Park Avion (10-18 hodin)

Navštívit stan by měly osoby

  • se světlou kůží a přítomností pih s měnícím se pigmentovým znaménkem
  • s větším množstvím mateřských znamének (> 50)
  • v jejichž rodině se melanom vyskytl
  • které se v dětství spálily
  • pravidelně trávící dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku
  • s nově vzniklým pigmentovým znaménkem po 35. roce věku

Co vás čeká?

  • bezplatné vyšetřování pigmentových znamének
  • tým specialistů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech a FN Ostrava
  • speciální analýza digitálním dermatoskopem
  • nejnovější videodermatoskop se stonásobným zvětšením, se dvěma monitory a Full-HD rozlišením
  • výsledek vyšetření ihned
  • distribuce informačních letáčků k této problematice, edukace, poradenství
  • prezentace problematiky fotoprotekce a melanomu ve veřejných sdělovacích prostředcích

Rakovina kůže není jen melanom  

  • Basaliom

Nejčastější typ kožního nádoru, který ve velké většině případů nemetastazuje a setkáváme se s ním nejčastěji u starších osob, okolo 70–80 let věku, v místech, která jsou nejčastěji exponována slunci. Nicméně není výjimkou ani u mladších jedinců.

Basaliom ohrožuje pacienty převážně svým místním růstem, metastázuje ale extrémně vzácně. Je u něj doporučována včasná terapie – u menších ložisek kryalizace, často však chirurgické odstranění s následnými periodickými preventivními kontrolami.

Může se stát, že basaliom recidivuje v místě jizvy po původní excizi nebo vznikají nová ložiska jinde na těle.

  • Aktinická keratóza

Tyto projevy jsou prekancerózami (předstupeň nádoru), v 10–15 % případů z nich vzniká spinaliom. Proto by měly být aktinické keratózy léčeny, abychom se vyvarovali přechodu ve spinaliom. Aktinické keratózy postihují zejména osoby středního a staršího věku na místech exponovaných slunečnímu záření – obličej, krk, ušní boltce, hřbety rukou a kštice. Aktinická keratóza se projevuje jako načervenalé, šupící se ložisko s drsným povrchem.

  • Spinaliom

Spinaliom je druhý nejčastější kožní nádor. V malém procentu případů, zhruba 2–3 %, může metastázovat, a tím zhoršovat následnou prognózu nádoru. Metastázy zakládá nejčastěji v místech příslušných uzlin.

Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, hlavě, ušních boltcích a dalších místech, která jsou hojně exponována slunci. Nicméně u žen vyššího věku hrozí také riziko vzniku spinaliomu na ženských pohlavních vnějších orgánech.

Ani basaliom, ani spinaliom nejsou při včasné diagnostice a terapii nebezpečné. Ve většině případů nemetastazují, proto nejsou tolik nebezpečné jako maligní melanom. V případě neléčení však mohou rozsáhle prorůstat do okolních tkání, spinaliom pak někdy může vytvářet metastázy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

%
100%
Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Ortopedické vložky do bot. Kdy je hradí pojišťovna?

Dělá vám dlouhá chůze bolestivé problémy, máte po celém dni na nohu pocit, že vám chodidla upadnou a nebo vás prostě jen často bolí nohy? Tak to možná potřebujete ortopedické vložky.

Užívání vitamínu B12

Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?

Pomůcky proti chrápání

Existují nějaké pomůcky proti chrápání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce