Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Nejnovější léčba - pokročilé stádium šedého zákalu řeší laser

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3307x )

Katarakta neboli šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Je přirozenou součástí stárnutí a postihuje každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Šedý zákal nelze léčit jinak než operací. Díky moderním technologiím je však zákrok rychlý a bezbolestný.

NeoVize

Přestože se jedná o dnes již rutinní zákrok, kvůli zbytečnému strachu lidé operaci šedého zákalu často odkládají a tím se připravují o plnohodnotný život. Čím déle se šedý zákal nechává zrát, tím více je oční čočka zkalená a tvrdá. Postižený člověk nejen čím dál hůře vidí, ale i operace pak může být více náročná.
„Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes ale ne. Operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská z brněnské Oční kliniky NeoVize.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Operace za 15 minut

Chirurgické odstranění šedého zákalu se provádí ambulantně, a to buď manuálně, anebo s pomocí femtosekundového laseru LenSx.

laserová operace očíOční chirurg během několika minut provede bezbolestnou výměnu zkalené oční čočky pacienta za čočku umělou. Pokud pacient zvolí laserem asistovanou operaci, precizní laserový paprsek vytvoří potřebné mikrořezy, které se při manuální operaci dělají skalpelem. Laser dále provede šetrnou fragmentaci zkalené oční čočky a otevře pouzdro, ve kterém je čočka uložena. Poté lékař přirozenou oční čočku z oka odstraní a do prázdného pouzdra vloží čočku umělou. Tím je operace hotova a po krátkém odpočinku odchází pacient domů. Operace druhého oka se běžně provádí s odstupem 3 až 7 dnů.

Laser pomáhá

Femtosekundový laser LenSx, používaný po celém světě, také umožňuje úspěšně operovat šedý zákal v pokročilém stádiu.
„Pacienti, kteří přicházejí na naši brněnskou kliniku NeoVize, jsou v průměru starší a vyšší procento jich přichází s opravdu přezrálým šedým zákalem, než je tomu na jiných našich klinikách. Čísla tento fakt jasně dokumentují: z celkového počtu operací šedého zákalu v roce 2018 mělo v brněnské NeoVizi 8,5% pacientů pokročilý šedý zákal, zatímco na naší pražské pobočce bylo pacientů s pokročilým zákalem jen 0,7%. Právě těmto nemocným nejvíce doporučujeme operaci provedenou laserem LenSx, protože příliš zkalenou oční čočku je obtížné z oka odstranit. A právě laser LenSx nám v tomto velmi pomáhá. Na rozmělnění tvrdé oční čočky bychom při manuálním zákroku museli použít hodně ultrazvukové energie. LenSx jí potřebuje až o 66 % méně. O to je zákrok šetrnější. Pro pacienta je zásadní přínos v tom, že po operaci s laserem LenSx je nižší výskyt otoku rohovky a snazší hojení,“ vyjmenovává výhody laserového zákroku primářka Skorkovská.

Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

Navrací chuť do života

Mnozí pacienti s pokročilým šedým zákalem byli před operací téměř nevidomí, prakticky rozeznávali jen světlo a tmu. Báli se vycházet z domu a často byli závislí na své okolí či rodině. Odstranění šedého zákalu jim ale vrátilo chuť do života. Podle odborníků funguje odstranění šedého zákalu u straších lidí rovněž jako prevence proti životní letargii, osamělosti i stařecké demenci zapříčiněné nedostatkem vizuálních podnětů způsobujících atrofii mozku.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Ostrý zrak jednou provždy

Rozšířeným omylem je, že umělou čočku je nutné po určité době vyměnit. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba měnit. Po operaci rovněž není nutné nosit brýle, jelikož nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky. Volbou vhodného typu čočky tedy lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Po implantaci monofokální čočky lze po zákroku odložit buď brýle do dálky, anebo na čtení. Existují však i čočky multifokální, trifokální nebo torické, používané v závislosti na dioptrické vadě. Multifokální či trifokální oční čočky zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky. Torické čočky korigují astigmatismus a asférické nitrooční čočky zase zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 545 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce