Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Některé oční vady jsou léčitelné pouze v dětství. Speciální vyšetření je dokáže zachytit včas

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 382x )

Odhalit oční vady v dětském věku může být naprosto klíčové pro další léčbu a celkový vývoj zraku. Některé z nich, jako je například tupozrakost, lze totiž léčit pouze v dětství. Aby byly vady okaco nejdříve odhaleny, měl by být zrak dítěte změřen mezi 6. a 12. měsícem věku. Pro měření zraku takto malých dětí je určen speciální přístroj Plusoptix, s jehož pomocí lze odhalit poruchy zraku jednoduše a rychle.

shutterstock.com

Přístroj Plusoptix je určený k preventivnímu screeningovému vyšetření, záchytu refrakčních vad u dětí v rizikovém období, tj. ve věku od 6 měsíců do 3 let.

Měření Plusoptixem je:

  • Rychlé (cca 1 vteřina).
  • Binokulární (měří obě oči zároveň).
  • Neinvazivní – není potřeba aplikovat oční kapky.
  • Bezkontaktní – dítě uvolněně sedí na klíně jednoho z rodičů a měření je prováděno ze vzdálenosti 1 m.
  • Zvukové a světelné efekty přístroje upoutají dětskou pozornost.

Od letošního roku je tento screening hrazen z veřejného zdravotního pojištění, pokud jej doporučí pediatr. Měření zraku přístrojem PlusOptix probíhá i ve většině mateřských škol, poskytují jej také některé optiky a zrakoví terapeuti – v těchto případech se za něj ovšem již platí.

Bez doporučení od pediatra je úhrada screeningového testu přístrojem Plusoptix zařazena do preventivních programů Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Nejčastější oční vady u dětí

Zrak dětí po narození není dokonalý. V prvních letech života postupně dozrává a jeho vývoj je završen až kolem osmého roku. V tomto období se mohou také objevit různé oční vady. Ty se dají většinou dobře léčit. Nedojde-li ovšem k jejich včasnému odhalení, hrozí riziko trvalého poškození zraku. Kojenec či batole samozřejmě nedokážou říct, že špatně vidí, proto je důležité, aby si především rodiče všímali, jak jejich dítě reaguje na různé podněty. Na první pohled může být patrné šilhání. Další časté vady jako krátkozrakost, dalekozrakost či tupozrakost může někdy prozradit nezvyklé chování – dítě například naklání hlavu, přivírá jedno oko nebo se jej častěji dotýká. Může ho vyčerpávat kreslení či prohlížení obrázků. Obzvlášť pozorní by v tomto ohledu měli být rodiče, již sami trpí oční vadou, případně se s nějakou v dětství léčili. Mnohé vady nicméně dokáže zachytit jen vyšetření očí.

Většinu očních vad lze odstranit pomocí brýlové korekce, v případě tupozrakosti ale nastává boj s časem a je nutné ji léčit dříve, než se zcela vyvinou zrakové funkce mezi mozkem a okem. Při absenci léčby totiž mozek slabší oko „vypne“ a rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Důležité je proto tupozrakost rozpoznat včas, ideálně do věku 5 let. Pokud se léčba zanedbá, může být dítě v pozdějším věku značně handicapované – ztratí prostorové vidění, může mít problémy se čtením i psaním. V dospělosti pak tato zraková vada omezuje člověka nejen ve schopnosti řídit auto, ale například také při výběru povolání.

Zdroj: http://plusoptix.zrak.cz/

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce