Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nesoustředěnost může vyvolat obyčejný hlad

( Markéta Grosmanová | přečteno: 12645x )

Z Prahy až do Dubrovníku. I tak dlouho jsou na cestě schopni vydržet někteří řidiči.

Z Prahy až do Dubrovníku. I tak dlouho jsou na cestě schopni vydržet někteří řidiči. Rozumné to není, ale když už se do něčeho takového pustíte, měli byste alespoň vědět, jak se udržet v co nejlepší kondici.

Dálnice

Při dlouhých cestách je nejdůležitější, aby jste neusnuli a aby se vaše pozornost pokud možno nesnížila. Mnoho lidí za nejlepší životabudič považuje kávu, kolu a energetické nápoje. Je to chyba, pokud totiž do sebe třeba během dopoledne doslova nalijete třeba litr těchto tekutin, v konečném důsledku vám bude hůře, než kdybyste pili jen vodu. Ta je koneckonců spolu s vyváženou svačinou tím nejlepším lékem proti únavě. Proč?

Kofein je užitečný, ale jeho pozitivní účinek je vyvážen negativy. Účinek se začíná projevovat asi 15 minut po jeho požití. V těle pak zůstává několik hodin. Stejně jako nikotin způsobuje prokrvení mozkových tkání a stimuluje systém, který v centrální nervové soustavě distribuuje signály. Zvyšuje i krevní tlak, zrychluje tepovou frekvenci, a oddalují tak únavu. Kofein také odvádí z těla vodu. Pokud si tedy dáte určité množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny - nejlépe obyčejnou vodu, dostaví se únava a budete ospalí.

Nespoléhejte ani na energetické nápoje, také ty odvádějí vodu z těla a jejich účinek není nikterak závratný. Naopak organismu prospějí vedle vody minerálek nápoje iontové, protož mají vodné složení minerálů. I iontové nápoje je dobré ředit nebo kombinovat s vodou.

Pitný režim, který je navíc třeba přizpůsobit teplotě a tedy množství tekutin spíše zvýšit, ale k dobré kondici nestačí. Je dobré přemýšlet i nad jídlem. Jistě je banální vysvětlovat, že pokud budete mít hlad, budete se cítit podráždění, slabí a možná i malátní. Pokud se naopak hodně najíte, bude se vám chtít spát. Tyto banální pravdy říkají, co se v těle v danou chvíli děje. Klesá a stoupá hladina krevního cukru. A ten rozhoduje, kolik energie budete mít.

Pokud si na cestu uděláte obligátní chleba s řízkem, lze říci, že nic nezkazíte. Chléb by ale měl být celozrnný a kromě řízku – lepší by byl přírodní – by svačina měla obsahovat také zeleninu. Stejně tak poslouží celozrnné pečivo s rostlinným máslem, šunkou, salámem či sýrem. Nevhodné je kořeněné jídlo, po kterém budete mít žízeň, stejně tak i brambůrky. Dobře vám naopak neudělá světlá bageta s majonézovým dresinkem.

<
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

43%
57%
Zatím hlasovalo 23 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dušnost, sípání i suchý kašel. Na vině může být astma.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, které se může objevit v jakémkoli věku a jeho projevy se liší svou intenzitou. Typickými příznaky jsou opakující se problémy s dýcháním – dušnost, suchý kašel, sípání nebo tlak na hrudi. Neléčené astma může vést až k vážným záchvatům, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Pozor na klíšťata. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní. V takovém případě se doporučuje: použití repelentu, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách a večer i ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Celiakie: Řada lidí o svém onemocnění neví, ale důsledky mohou být závažné

Na pátek 16. května letos připadá Mezinárodní den celiakie. Den je věnovaný více než 1 % světové populace, která žije s tímto autoimunitním onemocněním. Nicméně odborníci odhadují, že až 80 % případů zůstává neodhalených.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce