Všeobecné preventivní prohlídky a vyšetření u dětí jsou důležitou součástí primární péče a obsahem se liší od pravidelných prohlídek pro dospělé. Praktický lékař pro děti a dorost při těchto prohlídkách sleduje zdravý vývoj dítěte od narození během celého dětství a dospívání až do doby předání adolescenta do péče všeobecného praktického lékaře. Součástí jsou také vyšetření, která jsou navázaná na konkrétní věk dítěte.
Z Prahy až do Dubrovníku. I tak dlouho jsou na cestě schopni vydržet někteří řidiči. Rozumné to není, ale když už se do něčeho takového pustíte, měli byste alespoň vědět, jak se udržet v co nejlepší kondici.
Při dlouhých cestách je nejdůležitější, aby jste neusnuli a aby se vaše pozornost pokud možno nesnížila. Mnoho lidí za nejlepší životabudič považuje kávu, kolu a energetické nápoje. Je to chyba, pokud totiž do sebe třeba během dopoledne doslova nalijete třeba litr těchto tekutin, v konečném důsledku vám bude hůře, než kdybyste pili jen vodu. Ta je koneckonců spolu s vyváženou svačinou tím nejlepším lékem proti únavě. Proč?
Kofein je užitečný, ale jeho pozitivní účinek je vyvážen negativy. Účinek se začíná projevovat asi 15 minut po jeho požití. V těle pak zůstává několik hodin. Stejně jako nikotin způsobuje prokrvení mozkových tkání a stimuluje systém, který v centrální nervové soustavě distribuuje signály. Zvyšuje i krevní tlak, zrychluje tepovou frekvenci, a oddalují tak únavu. Kofein také odvádí z těla vodu. Pokud si tedy dáte určité množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny - nejlépe obyčejnou vodu, dostaví se únava a budete ospalí.
Nespoléhejte ani na energetické nápoje, také ty odvádějí vodu z těla a jejich účinek není nikterak závratný. Naopak organismu prospějí vedle vody minerálek nápoje iontové, protož mají vodné složení minerálů. I iontové nápoje je dobré ředit nebo kombinovat s vodou.
Pitný režim, který je navíc třeba přizpůsobit teplotě a tedy množství tekutin spíše zvýšit, ale k dobré kondici nestačí. Je dobré přemýšlet i nad jídlem. Jistě je banální vysvětlovat, že pokud budete mít hlad, budete se cítit podráždění, slabí a možná i malátní. Pokud se naopak hodně najíte, bude se vám chtít spát. Tyto banální pravdy říkají, co se v těle v danou chvíli děje. Klesá a stoupá hladina krevního cukru. A ten rozhoduje, kolik energie budete mít.
Pokud si na cestu uděláte obligátní chleba s řízkem, lze říci, že nic nezkazíte. Chléb by ale měl být celozrnný a kromě řízku – lepší by byl přírodní – by svačina měla obsahovat také zeleninu. Stejně tak poslouží celozrnné pečivo s rostlinným máslem, šunkou, salámem či sýrem. Nevhodné je kořeněné jídlo, po kterém budete mít žízeň, stejně tak i brambůrky. Dobře vám naopak neudělá světlá bageta s majonézovým dresinkem.
<
Přidat nový komentář