Inzerce

Nevolnost na cestách

aktualizováno 2. července 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5526x

Jednou z nepříjemností, která nás a naše děti při cestování často potkává, je kinetóza, neboli cestovní nevolnost.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Svou roli při kinetóze sehrávají zrakové informace a jejich zpracování mozkem. V průběhu jízdy dopravním prostředkem totiž přicházejí do mozku dvě protichůdné informace o tom, co se děje s tělem. Oči, které se dívají ven, vidí jen nepatrný pohyb. Naopak tělo pravidelným pohybem nahoru a dolů či do stran dostává jasné signály o tom, že je v pohybu. Mozek tedy dostává zmatené signály, které špatně vyhodnocuje, což se projevuje podrážděním nervů, klesáním tlaku a pocitu na zvracení nebo zvracením.

Čtěte také: Cestovní lékárnička

Projevy kinetózy

 • nevolnost
 • pocit na zvracení
 • zvracení
 • zívání
 • bledost
 • pocení
 • úzkost
 • únava či ospalost
 • nízký krevní tlak 

Situaci zhoršuje plný žaludek, příliš těsné oblečení, teplo, ale také příliš dlouhá jízda bez přestávek, hlavně v nerovném nebo klikatém terénu a s většími výškovými rozdíly.

Jak nevolnosti předejít

 1. Jeďte ohleduplně. Řidič by neměl jet příliš rychle a prudce zatáčet. Prudká změna rychlosti a směru jízdy může vyvolat intenzivnější rozpor mezi vjemy mozkových receptorů a samotného těla dítěte.
 2. Poměrně účinným způsobem je často cestovat, protože tělo si na tuto situaci zvykne a přestane na ni reagovat.
 3. Není dobré cestovat nalačno, ale také přecpaný žaludek nám situaci neusnadní. Je dobré nějaké lehké jídlo a na cestu si přibalit chladnou vodu a slané sušenky.
 4. V dopravním prostředku je důležitý vhodný výběr místa. Téměř nikdy není špatně řidiči, proto je dobré vybírat místa ve předu, po směru jízdy, jednak jsou v těchto místech menší otřesy. Pokud cestujeme autobusem, máme jistotu, že stačíme včas požádat o zastavení v případě nevolnosti. 
 5. Během jízdy autem je dobré dělat přestávky, kdy máme možnost nadýchat se čerstvého vzduchu.
 6. Je vhodné mít připravený igelitový sáček pro případné zvracení, dále také mokré kapesníky pro možnost otření a u dětí náhradní oblečení pro případ potřísnění.
 7. Hlava by měla být v klidu, opřená o opěrku, sledujte horizont.
 8. Vhodné je odvedení pozornosti, např. povídáním, poslechem hudby ve sluchátkách se zavřenýma očima. 
 9. Rozvoj nevolnosti hodně souvisí s psychickým stavem dětí. Nestrašte potomka předem, že mu bude určitě špatně. Raději pro něj připravte různorodé aktivity, kterými se zabaví. S dítětem si hodně povídejte, hrajte slovní fotbal, zpívejte. Když už se mu špatně udělá, uklidněte ho. S dětmi je dobré cestovat na noc nebo v době odpoledního spánku. Vaše dítě bude pravděpodobně unavené a nevolnost zaspí.
 10. Přizpůsobte vnější vlivy. Dráždit mohou dráždit různé pachy nebo naopak vůně, proto je odstraňte a častěji větrejte. Problémy mohou působit i sluneční paprsky, eliminovat je můžete použitím ztmavujících fólií na okna.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Pomocníci z lékárny

Kinedryl

Přípravek je nutné použít vždy před cestou, doporučuje se 1/4; hodiny až 30 minut. Pokud je cestování delší, je možné dávku zopakovat. Stejně tak se doporučuje rozkousat další tabletu léku v okamžiku, kdy se nám zdá, že se příznaky cestovní nevolnosti nezadržitelně blíží.

TRAVEL-GUM 10 žvýkací tablety

TRAVEL-GUM 20 žvýkací tablety - dospělí a děti nad 15 let

Obvykle se užívá (žvýká jako žvýkačka asi 10 minut) 15-30 minut před začátkem cesty 1 žvýkací dražé. Dostaví-li se přesto nevolnost, pak při prvních příznacích žvýkejte druhé dražé. Pokud neužijete léčivý přípravek před cestou, učiňte tak při prvních náznacích nevolnosti. Účinek přetrvává 1-3 hodiny. Nepřekračujte užití 6-7 žvýkacích tablet za den.

Nepožívejte souběžně alkoholické nápoje, dochází k výraznému zvýšení ospalosti a útlumu. Žvýkací dražé Travel-gum není vhodné polykat, mohlo by se zesílit nucení ke zvracení. Náhodné spolknutí není nebezpečné.

Autíčka pro pohodové cestování - pomoc při nevolnosti s obsahem zázvorové silice. Autíčka doplněk stravy, nabízejí pomoc pro vaše děti při nevolnosti za jízdy dopravními prostředky.

TravelPop - roksová lízátka, určená při nevolnosti z cestování, obohacená o vitamin C, zázvor, kozlík lékařský, chmel otáčivý a meduňku lékařskou.

Ginger - zázvor zabraňuje a potlačuje vznik žaludečních nevolností způsobených cestováním.

Kinetózu zvládnete za pomoci homeopatie

 • Cesta letadlem může být problémem pro všechny, kteří špatně snášejí výšky a rychle změny polohy. Tito lidé by měli mít po ruce homeopatický přípravek Borax 9 CH, který začnou užívat již den před odletem, pak ráno před letem a také během něj – a to po pěti granulích. Jestliže trpíte klasickou mořskou nemocí při naklánění nahoru a dolů, pak byste měli užívat pět granulí každé dvě hodiny.
 • Pokud máte z létání hrůzu, tak raději zvolte přípravek Argentum nitricum 15 CH – v dávkování jako v předešlém případě. Tento přípravek se používá i v případě nervů například před zkouškou nebo jinou stresovou událostí.
 • Lidem, kterým se kinetóza projevuje prudkými závratěmi a zhoršením vidění a zhoršuje se v teple nebo chladu, můžete vyzkoušet Cocculus indicus 9 CH. Dávkování je v tom případě pět granulí po dvou hodinách.  
 • Člověk, jehož příznakem je při kinetóze hlavně nevolnost, bušení srdce a bledost, stejně jako hodně slin v ústech – tyto příznaky se vylepší na čerstvém vzduchu. Takový cestující by mohl vyzkoušet Tabacum 9 CH – také po dvou hodinách pět granulí.  
 • Nejuniverzálnějším pomocníkem na cesty jsou homeopatické tablety Cocculine. Pokrývají větší množství příznaků cestovních nevolností. Užijte dvě tablety na noc před odjezdem a pak tabletu před cestou a během ní.
Čtěte také: Zázvor je pomocník nejen v boji s chřipkou
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.