Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nevzhledné metličky vymeťte co nejrychleji

( Renata Vyšínová | přečteno: 18713x )

Metličky, metličkovité křečové žíly nebo také mikrovarixy trápí každou druhou ženu. Mnohé z nich je vnímají jen jako estetický nedostatek a neuvědomují si, že se jedná o závažnější problém. Jsou totiž důkazem, že žilní stěny ztrácí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

shutterstock.com

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Objevují se i na obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 – 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod. Výskyt metliček je až z osmdesáti procent podmíněn genetickou dispozicí, ale na jejich vznik i zhoršení mohou i další zevní vlivy:

  • nadváha
  • nedostatek pohybu
  • časté a dlouhodobé sezení či stání
  • hormonální nerovnováha - především v těhotenství
  • hormonální antikoncepce s estrogeny
  • kouření

„Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky. Podle něj metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Víc jimi trpí i ženy, které se rády opalují. "Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení." vysvětluje lékař.

Pokud chcete předejít tvorbě metliček nebo nedovolit jejich rozvoj, pak byste měli sportovat. Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni, jež může zhoršovat větší křečové žíly.

Léčba metliček: sklerotizace a laser

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. "V každém případě by žena měla nejprve podstoupit důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami," upozorňuje MUDr. Ota Schütz.

Sklerotizace – kosmetická injekční téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok speciální jehličkou, který zničí vnitřní žilní výstelku. Při současné kompresi takto ošetřené žilky v ní přestane následně proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají. Po samotném zákroku se proto na ošetřenou končetinu aplikuje na 1 až 2 týdny kvalitní elastická zdravotní punčocha II. kompresní třídy, dříve trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Výhodou této metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena.

Ošetření pomocí laserů - laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam se následně světelná energie přeměňuje v krevním barvivu hemoglobinu v tepelnou a tím se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře. Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“, není nutná následná komprese. „Je však třeba počítat s vyšší cenou a skutečností, že žádná ze zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě nepodílí,“ upozorňuje primář MUDr. Ota Schütz.

Trápí vás také metličky. Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
dvorak153@seznam.cz
4x

Dobrý den, již 1x jsem po operaci a 2x po sklerotizace křečových žil. Před 2lety jsem opět navštívila lékaře pro častou bolest a únavu nohou. Pan doktor mě po vyšetření chtěl okamžitě žíly sklerotizovat, ale po zjištění, že trpím ulcerozní kolitidou a beru lék Asacol od záměru upustil. Křečové žíly i metličky mne trápí, dostala jsem pouze Detralex, ale moc to nepomáhá. Užívám ho již druhý rok 2tbl. denně ráno po snídani. Můžete mi prosím sdělit, proč je pro mne další operace, či sklerotizace nevhodná. Děkuji Miluš


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

43%
57%
Zatím hlasovalo 23 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dušnost, sípání i suchý kašel. Na vině může být astma.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, které se může objevit v jakémkoli věku a jeho projevy se liší svou intenzitou. Typickými příznaky jsou opakující se problémy s dýcháním – dušnost, suchý kašel, sípání nebo tlak na hrudi. Neléčené astma může vést až k vážným záchvatům, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Pozor na klíšťata. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní. V takovém případě se doporučuje: použití repelentu, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách a večer i ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Celiakie: Řada lidí o svém onemocnění neví, ale důsledky mohou být závažné

Na pátek 16. května letos připadá Mezinárodní den celiakie. Den je věnovaný více než 1 % světové populace, která žije s tímto autoimunitním onemocněním. Nicméně odborníci odhadují, že až 80 % případů zůstává neodhalených.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce