Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Nová metoda může děti s mozkovou obrnou postavit na nohy

( Renata Vyšínová | přečteno: 9646x )

Ještě před čtrnácti dny sama nezvedla ruce nad hlavu, neotočila dlaně, nepokrčila nohu. Kvůli dětské mozkové obrně se jí špatně mluvilo, neovládala své tělo. Všechno se ale změnilo díky operaci, při které jí neurochirurgové pod svaly na břiše umístili speciální pumpu.

FN Motol

Tato desetiletá dívka je jednou ze šesti dětí s baclofenovou pumpou, která umožňuje kontinuálně dodávat lék do míchy. Výhodou tohoto způsobu podávání baclefenu je to, že lékaři mohou dávku upravovat speciálně pro potřeby pacienta. Také to, že když ji dodají přímo do možkomíšního moku, může být dávka až tisíckrát menší, než při podání ústy. Pumpu si můžete představit jako kovový zásobník, ze kterého je veden tenoučký katatr páteřním kanálem do mozkomíšního moku. Zásobník se může přes kůži několikrát ročně doplňovat. Na obrázku ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak vypadá i jak je v těle usazen. "Pumpu mohou dostat i malé děti a hodně hubení pacienti. Dáváme ji nikoli do kožní kapsy, ale až pod svaly, aby nepřekážela při pohybu a tudíž nehrozilo, že dojde k jejímu poškození," vysvětluje neurochirurg MUDr. Petr Libý.

Dětskou mozkovou obrnou dnes trpí dvě až tři procenta z tisíce narozených dětí. Způsobuje poruchy hybnosti, řeči, pacienti neudrží rovnováhu, mají narušené volní pohyby a naopak u nich vznikají pohyby mimovolní.

Dětská mozková obrna se léčí mnoha metodami. Konzervativní spoléhá na léky a injekce. Chirurgická pak přeruší některé nervové svazky. Následky choroby pak řeší ortopedické korekční výkony. Samozřejmostí a nutností je rehabilitace a fyzioterapeutická léčba.

Čtěte také: 20 zajímavostí o mozku

Terapie baclofenovou pumpou podle lékařů přináší pacientům největší úlevu. „Pomocí systému baclofenové pumpy a jejího katetru je lék v programovaných mikrodávkách cíleně dopraven přímo do páteřního kanálu, kde působí v povrchových vrstvách míchy. Výsledkem je uvolnění bolestivého zvýšeného svalového napětí - spasticity, která je průvodním příznakem dětské mozkové obrny,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Tichý, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

"Na první pohled je tato terapie nákladná. Proto se snažíme, abychom se stali specializovaným centrem pro operační léčbu dětské mozkové obrny s financováním mimo paušální rozpočet. Pojišťovnu operace přijde na půl milionu korun, další řádově tisíce korun ročně stojí doplňování léčivé látky. Nejde ale vidět jen peníze. Díky operaci se však výrazně zlepší kvalita života nejen pacienta, ale i celé rodiny. Dítě se může rozvíjet a například nastoupit do školy. Rodiče, kteří se dosud o nemocného starali, se mohou vrátit do práce. Později může pracovat i samotný pacient. Podle zahraničních studií zlepšení kvality života pacienta a jeho rodiny jednoznačně ospravedlňuje náklady na léčbu při srovnání s konzervativním postupem,“ uvádí přednosta neurochirurgické kliniky.

Cesta k baclofenové pumpě začíná u dětského lékaře. Pokud ten u dítěte odhalí příznaky dětské mozkové obrny a neurolog zjistí, že pozitivně reaguje na léčivou látku baclofen, dostane se pacient na další vyšetření do FN Motol. Je to jediné pracoviště v ČR, kde děti tímto způsobem léčí. V Motole probíhá další testování, které sleduje neurolog, neurochirurg, fyzioterapeut a rodiče dítěte. Pokud jsou všichni přesvědčeni o tom, že by právě tato metoda byla nejlepší, nastává jednání se zdravotní pojišťovnou o schválení zákroku a nákladů na něj. Pak teprve může být pacient operován. Vhodným pacientem pro tneto zákrok je přitom takové dítě, jehož postižení v důsledku mozkové obrny je vratné.

Celý proces dnes může trvat až rok, přitom se dá zvládnout za tři až šest měsíců. Čím dříve se přitom dětská mozková obrna začne vhodně léčit, tím lépe. Velká část dětí, které jsou v raném věku pohybliví, ale léčí se konzervativními postupy, končí později v sociálních ústavech s těžkým pokroucením těla. „Včasným zahájením intratekální baclofenové léčby lze předejít vývoji deformit, nebo alespoň významně zpomalit jejich vývoj. Pumpa také zbaví pacienta se závažnou spasticitou bolestivých křečí,“ uzavírá doc. Tichý.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Abdominoplastika

Tento termín označuje estetickou operační metodu upravující vzhled a napětí břišní stěny. Upravuje se nadbytek tukové tkáně a kůže u převislého a ochablého břicha, případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.

Abdominoplastika (plastika stěny břišní)

Abdominoplastika je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna nadbytečná kůže a tukové tkáně převislého břicha. Lze upravit i napětí a případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.

Blefaroplastika (operace očních víček)

Blefaroplastika představuje operační výkon prováděný téměř vždy z kosmetických důvodů, kdy se odstraňují esteticky nevzhledné přebytky tkáně horních nebo dolních víček. Výsledkem je "omlazení" vzhledu této, z estetického hlediska, velmi důležité krajiny...

Operace pokleslého víčka

Dobrý den, mám dotaz: mám pokleslé levé oční víčko, již jednou jsem na operaci byl je tomu 7 let a víčko mi začíná opět padat, má smysl operaci podstupovat znova, když mi pokles víčka zatím nekomplikuje vidění? Děkuji Mgr. R. Kučera

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce