Inzerce

Nová metoda může děti s mozkovou obrnou postavit na nohy

25. října 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 8199x

Ještě před čtrnácti dny sama nezvedla ruce nad hlavu, neotočila dlaně, nepokrčila nohu. Kvůli dětské mozkové obrně se jí špatně mluvilo, neovládala své tělo. Všechno se ale změnilo díky operaci, při které jí neurochirurgové pod svaly na břiše umístili speciální pumpu.

foto: FN Motol
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Tato desetiletá dívka je jednou ze šesti dětí s baclofenovou pumpou, která umožňuje kontinuálně dodávat lék do míchy. Výhodou tohoto způsobu podávání baclefenu je to, že lékaři mohou dávku upravovat speciálně pro potřeby pacienta. Také to, že když ji dodají přímo do možkomíšního moku, může být dávka až tisíckrát menší, než při podání ústy. Pumpu si můžete představit jako kovový zásobník, ze kterého je veden tenoučký katatr páteřním kanálem do mozkomíšního moku. Zásobník se může přes kůži několikrát ročně doplňovat. Na obrázku ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak vypadá i jak je v těle usazen. "Pumpu mohou dostat i malé děti a hodně hubení pacienti. Dáváme ji nikoli do kožní kapsy, ale až pod svaly, aby nepřekážela při pohybu a tudíž nehrozilo, že dojde k jejímu poškození," vysvětluje neurochirurg MUDr. Petr Libý.

Dětskou mozkovou obrnou dnes trpí dvě až tři procenta z tisíce narozených dětí. Způsobuje poruchy hybnosti, řeči, pacienti neudrží rovnováhu, mají narušené volní pohyby a naopak u nich vznikají pohyby mimovolní.

Dětská mozková obrna se léčí mnoha metodami. Konzervativní spoléhá na léky a injekce. Chirurgická pak přeruší některé nervové svazky. Následky choroby pak řeší ortopedické korekční výkony. Samozřejmostí a nutností je rehabilitace a fyzioterapeutická léčba.

Čtěte také: 20 zajímavostí o mozku

Terapie baclofenovou pumpou podle lékařů přináší pacientům největší úlevu. „Pomocí systému baclofenové pumpy a jejího katetru je lék v programovaných mikrodávkách cíleně dopraven přímo do páteřního kanálu, kde působí v povrchových vrstvách míchy. Výsledkem je uvolnění bolestivého zvýšeného svalového napětí - spasticity, která je průvodním příznakem dětské mozkové obrny,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Tichý, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

"Na první pohled je tato terapie nákladná. Proto se snažíme, abychom se stali specializovaným centrem pro operační léčbu dětské mozkové obrny s financováním mimo paušální rozpočet. Pojišťovnu operace přijde na půl milionu korun, další řádově tisíce korun ročně stojí doplňování léčivé látky. Nejde ale vidět jen peníze. Díky operaci se však výrazně zlepší kvalita života nejen pacienta, ale i celé rodiny. Dítě se může rozvíjet a například nastoupit do školy. Rodiče, kteří se dosud o nemocného starali, se mohou vrátit do práce. Později může pracovat i samotný pacient. Podle zahraničních studií zlepšení kvality života pacienta a jeho rodiny jednoznačně ospravedlňuje náklady na léčbu při srovnání s konzervativním postupem,“ uvádí přednosta neurochirurgické kliniky.

Cesta k baclofenové pumpě začíná u dětského lékaře. Pokud ten u dítěte odhalí příznaky dětské mozkové obrny a neurolog zjistí, že pozitivně reaguje na léčivou látku baclofen, dostane se pacient na další vyšetření do FN Motol. Je to jediné pracoviště v ČR, kde děti tímto způsobem léčí. V Motole probíhá další testování, které sleduje neurolog, neurochirurg, fyzioterapeut a rodiče dítěte. Pokud jsou všichni přesvědčeni o tom, že by právě tato metoda byla nejlepší, nastává jednání se zdravotní pojišťovnou o schválení zákroku a nákladů na něj. Pak teprve může být pacient operován. Vhodným pacientem pro tneto zákrok je přitom takové dítě, jehož postižení v důsledku mozkové obrny je vratné.

Celý proces dnes může trvat až rok, přitom se dá zvládnout za tři až šest měsíců. Čím dříve se přitom dětská mozková obrna začne vhodně léčit, tím lépe. Velká část dětí, které jsou v raném věku pohybliví, ale léčí se konzervativními postupy, končí později v sociálních ústavech s těžkým pokroucením těla. „Včasným zahájením intratekální baclofenové léčby lze předejít vývoji deformit, nebo alespoň významně zpomalit jejich vývoj. Pumpa také zbaví pacienta se závažnou spasticitou bolestivých křečí,“ uzavírá doc. Tichý.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet
Lék Wobenzym - účinná pomoc po operacích.

Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více informací: www.wobenzym.cz

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.