Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Nemytá mrkev vás může dohnat k sebevraždě nebo zvýšit riziko dopravní nehody

( Renata Vyšínová | přečteno: 21361x )

Třetina lidí má v sobě parazita, který dovede změnit váš přístup k lidem, ovlivnit rychlost vašich reakcí, ale také se podílet na sebevraždě nebo dopravní nehodě. Můžete se jím infikovat po požití nemyté zeleniny nebo syrového masa.

shutterstock.com

Co byste dokázali říct o toxoplazmóze? Většina z nás možná to, že ji vyvolává parazit, kterého přenáší kočka – a že je nebezpečná pro těhotné ženy. Jen málokdo ví, že Toxoplasmu gondii v sobě má odhadem asi třetina lidí. „Na nepřímé důsledky toxoplasmosy pravděpodobně umírá víc lidí, než na malárii,“ říká prof. RNDr. Jaroslav Flegr., CSc., profesor ekologie a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

Toxoplazmóza je nemoc, kterou přenáší Toxoplasma gondii. Jde o prvoka, který žije v myších, ale rozmnožuje se v trávicím ústrojí koček. Kočky ve svém trusu vylučují jeho cysty – ty mohou v zemi, ale i například v seně, přežít léta. Zdrojem infekce je pak může stát špatně umytá čerstvá zelenina, ale například i syrové nebo špatně tepelně upravené maso – hlavně vepřové a skopové.

Toxoplazmóza je nebezpečná pro těhotné ženy, lidi s oslabenou imunitou. V posledních letech se ale začíná mluvit o tom, že nákaza může - stejně jako u myši, způsobit i u člověka změnu chování. Stejně jako "nutí" myš, aby se nechala chytit kočkou, zpomaluje reakce lidí, mění jejich pohled na okolí a ve svém důsledku zvyšuje pravděpodobnost sebevraždy a vzniku schizofrenie. Jedním z předních odborníků na toxoplazmózu je právě profesor Jaroslav Flegr.

Poznáte, jestli má člověk toxoplazmózu?

„U jednoho člověka to poznat nejde, ale pokud bych srovnával například třicet lidí zdravých a třicet těch, kteří jsou už nakaženi, pak bych to poznat dovedl.“

Podle čeho?

„Muži jsou například podezíravější, dominantnější. Ženy pak důvěřivější, otevřenější. U všech se projevují pomalejší reakce – a právě ty mohou způsobit například dopravní nehodu nebo úraz. Toto riziko vzrůstá asi dva dvaapůlkrát, stejně jako riziko vzniku schizofrenie nebo sebevraždy. Nákaza má ale i další důsledky – například mění čichové vjemy. V přírodě je to tak, že infikovaná myš se přestane vyhýbat místům, kde cítí pach kočky. Jakoby parazit chtěl, aby se stala kořistí myši a on měl možnost se rozmnožit. Podobně pracuje i v člověku – podle výzkumu vnímají nakažení muži vůni kočky jako pozitivní. Ženy to mají naopak – proč, to zatím nevíme.“

Měli by se lidé začít zajímat o to, jestli jsou nakaženi?

„Nemá to moc význam, protože stejně neexistuje možnost, jak ji vyléčit. Tato informace je důležitá snad jen v případě, že by člověk měl AIDS nebo se chystal na transplantaci a dostával léky ke snížení obranných reakcí těla – pak se i „spící“ parazit může stát smrtelným nebezpečím. Právě proto, že nákazu nedokážeme léčit, je velmi důležitá prevence. Doporučuji hlavně umývat zeleninu – třeba z biofarem nebo zahrádky. Vyhýbat se syrovému masu. V té souvislosti musím říci, že například „tatarák“ je poměrně bezpečný, v hovězím mase se většinou cysty Toxoplasmy nevyskytují a když, tak nejsou tolik životaschopné. “

V souvislosti s touto nákazou se všeobecně ví, že je velkým rizikem pro těhotné ženy.

„Jenom v případě, pokud se nakazí v těhotenství a právě v té době je nemoc v akutním stádiu. Pokud otěhotní žena, která už má v těle parazita dlouho, může být klidná. Nebezpečím je akutní onemocnění během těhotenství. V prvním trimestru je pravděpodobnost poškození plodu zhruba deset procent, ale může mít velmi vážné následky. Pokud dojde k nákaze později, hrozí mírnější poškození - například poruchy zraku či sluchu.“

Je nebezpečnější, pokud se nakazí malé dítě?

„Většina lidí se nakazí právě v dětství. Pokud bychom se podívali na křivku souvislosti s věkem, pak kulminuje do šesti let věku- souvisí s pobytem na pískovišti, velmi úzkým stykem se zvířaty i konzumací čerstvé nemyté zeleniny – hlavně té z domácích zdrojů nebo biofarem. Tepelná úprava, ale i zmrazení parazita zabije.“

Jak se nákaza projeví?

„Projevuje se podobně jako chřipka nebo viróza. Někdy otečou uzliny na krku. Většinu lidí vůbec nenapadne, že příčinou je parazit. Pokud se Toxoplasma dostane do těla člověka, přejde do latentní formy – vytvoří tkáňové cysty, které se usazují v mozku, ve svalové nebo nervové tkáni. Mohou se aktivovat v případě, kdy je významně oslabena imunita – jak už jsme se zmínili.“  

Umyjete si od této chvíle zeleninu lépe? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected], zda vás rozhovor motivoval k prevenci nákazy tímto prvokem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Helena
1x

Ještě nikdy mne nenapadlo jíst nemytou mrkev, jsem tedy udivena, že může existovat někdo, kdo nemytou mrkev a zeleninu vůbec jí. Spíš bych ráda věděla, která zelenina nebo ovoce má dostatek vitamínů B.

Olča

Přiznám se, že zeleninu ze zahrádky - rajčata, jahody - konzumuju hned ze záhonu.... Máme kočky, co jsem na světě, tataráky miluju a přiznám se, že veškeré narychlo upravené maso. Tak to mám asi víc štěstí, než rozumu :)) Jinak Heleno, vitamínů B je hodně, záleží na tom, který pro sebe považujete za potřebný. Obecne ale mají "béčko" červená řepa, mrkev, ředkvička, cibule, řeřicha, hlávkové zelí, artyčoky, špenát a kapusta.

Daniel
4x

Stále dokola se lidem budou říkat polopravdy a lži. Pokud by zmíněný doktor by specialistou na parazity, tak ví že je má opravdu každý. A hlavně jsou parazité startovní metou pro 60% onemocnění. To že lékařství záměrně opomíjí tento fakt /farmaeutické společnosti nepotřebují zdravé lidi/ se prostě zásadní problém který tvoří parazité potichu přechází. Zajímejte se a zjistíte, že parazité nepojidájí jen naši potravu ale tkáně a orgány. Zdravotnictví z výše uvedeného důvody "nebylo schopno" vytvořit efektivní diagnostiku a přístroje na redukci parazitů. Ovšem to neplatí mimo zdravotnictví. Existuje účinná diagnostika, existuje účinná léčba /plasma generátor, a záměrně zanedbatelné množství léků/ přesnou diagnostiku parizitů vašeho těla vám zajistí F Scan Touch. Jediného čeho budete litovat je, že jste parazity už neřešili dávno, protože stojí za velkým počtem potíží, které by jste si s nimi prvotně nespojili Spousta lidí po léčbě parazitů jako zázrakem odstranila i další potíže které nebyly předmětem léčby. Pokud se máte alespoň trochu rádi nebuďte lhostejní k takto zásadnímu problému vašeho těla


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce