Inzerce

Zoonózy: nemoci zvířat, přenosné na člověka

( Renata Vyšínová | přečteno: 32324x )

Když si nesete domů chlupatého mazlíčka, zřejmě jste připraveni nejen na radosti, ale i starosti. Je vám jasné, že budete mít pár loužiček v předsíni, okousaný a poškrábaný nábytek… Ale málokdo si připustí, že by mohl od svého domácího zvířátka dostat i nějakou nepříjemnou chorobu.

shutterstock.com

Zoonózy, to jsou infekční nemoci, které přenášejí zvířata na lidi. Možností je asi 150 – právě tolik je známo druhů zoonóz. Jejich původcem mohou být bakterie, viry a parazité. I když mohou být tyto nemoci nepříjemné, většinou se nešíří na další lidi. Výjimkou je situace, kdy jimi onemocní žena v těhotenství. Pro nenarozené dítě, které se takto může nakazit, může být nemoc až smrtelná.

Chraňte se před nákazou

Méně ohrožení jste v případě, že vaše zvíře žije výhradně v bytě. Jestliže jste ho koupili prokazatelně zdravé, pak se nemá kde nakazit, zvlášť, když mu dopřejete pravidelnou veterinární péči a optimálně jednou za tři měsíce ho necháte odčervit. Ve všech ostatních případech je riziko reálné a musíte si dávat pozor při péči o zvíře. V tomto světle je naše kočka, která dorazila z výpravy z ulovenou polní myší, přímo epicentrem nebezpečí… S takovou tulačkou tedy není radno se pusinkovat.

Nakazit se můžete oděrkami na kůži, při poškrábání nebo pokousání zvířetem, takže je zapotřebí je vždy vydezinfikovat a ošetřit. Stačí také, když si pořádně neumyjete ruce, když jste manipulovali se zvířetem, čistili mu pelíšek nebo vymývali misky na jídlo. Velkým rizikem jsou nakažená klíšťata, která zvířatům odstraňujete ze srsti. Zásadní tedy je dodržovat hygienu - a to dvojnásob u dětí, chronicky nemocných, starších lidí – tedy osob se sníženou imunitou. Pozor by si rozhodně měly dávat těhotné ženy!

Těhotenství bez rizika prožijete i díky radám v tomto článku.

Jak poznáte, že jste nakaženi

Zpočátku může zoonóza vypadat jako obyčejné nachlazení nebo chřipka. Ovšem vy byste měli svého lékaře upozornit na to, že s vámi žije zvíře a že jste s ním byli ve styku. To samé platí, pokud vás kousne či poškrábe neznámé zvíře například při procházce.

Příznaky:

Zvětšené lymfatické uzliny – pokud jsou v blízkosti místa, kde jste poškrábáni či pokousáni od kočky, mohlo by jít o tularémii, pokud se k tomuto příznaku přidá horečka, únava, pocit malátnosti. Jestliže jsou zvětšené uzliny jinde na těle, může jít i o lymeskou boreliózu, toxoplasmózu nebo listeriózu. Obecně platí, že každé zvětšení uzlin by vás mělo dovést do ordinace lékaře.

Máte zduřelé uzliny? Otestujte se zde.

Bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení - mohlo by jít o bakteriální infekci trávící soustavy, tedy salmonelózu a kampylobakteriózu. Obě jsou přenášeny hlavně výkaly zvířat. Bolení břicha může být příznakem přítomnosti psí nebo kočičí škrkavky ve střevech.

Bolest hlavy, motání hlavy, zatuhlá šíje, citlivost na světlo - mohli jste se nakazit od klíštěte a může jít o zánět mozkových blan, klíšťovou encefalitidu. Hlodavci mohou přenést leptospirózu a může jít i o listeriózu.

Problémy s dýcháním, kašel, pocit že se nemůžete pořádně nadýchnout - může jít jen o alergickou reakci na chlupy zvířete, ale může jít o tularémii, která může vyústit v zápal plic.

Příště se dočtete, čím vás ohrožují kočky.

O infekcích, které vás mohou potkat, jsme už psali, připomeňte si to zde.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 341 lidí

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida může zpočátku vypadat jako běžná viróza

Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu, jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má toto onemocnění skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky.

Nemocných klíšťovou encefalitidou opět přibylo, stále se chráníme málo

V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku 2015. Ke zvyšujícímu se počtu nemocných tímto vážným infekčním onemocněním může přispívat i nízká proočkovanost populace České republiky.

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Poradna: Klíšťová encefalitida

Na nadcházející jaro se sice většina lidí už těší, zároveň je ale třeba myslet i na méně příjemné stránky toho, co s sebou rostoucí venkovní teploty a probouzející se příroda přinesou. K aktivitě se po zimě probudí také klíšťata. Opět se tak stane aktuální hrozba nákazy klíšťovou encefalitidou. Proto jsme pro Vás otevřeli poradnu, kde se můžete zdarma zeptat odborníka v tomto oboru a konzultovat s ním svoje problémy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.