Inzerce

Zoonózy: nemoci zvířat, přenosné na člověka

20. ledna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 30832x

Když si nesete domů chlupatého mazlíčka, zřejmě jste připraveni nejen na radosti, ale i starosti. Je vám jasné, že budete mít pár loužiček v předsíni, okousaný a poškrábaný nábytek… Ale málokdo si připustí, že by mohl od svého domácího zvířátka dostat i nějakou nepříjemnou chorobu.

foto: shutterstock.com

Zoonózy, to jsou infekční nemoci, které přenášejí zvířata na lidi. Možností je asi 150 – právě tolik je známo druhů zoonóz. Jejich původcem mohou být bakterie, viry a parazité. I když mohou být tyto nemoci nepříjemné, většinou se nešíří na další lidi. Výjimkou je situace, kdy jimi onemocní žena v těhotenství. Pro nenarozené dítě, které se takto může nakazit, může být nemoc až smrtelná.

Chraňte se před nákazou

Méně ohrožení jste v případě, že vaše zvíře žije výhradně v bytě. Jestliže jste ho koupili prokazatelně zdravé, pak se nemá kde nakazit, zvlášť, když mu dopřejete pravidelnou veterinární péči a optimálně jednou za tři měsíce ho necháte odčervit. Ve všech ostatních případech je riziko reálné a musíte si dávat pozor při péči o zvíře. V tomto světle je naše kočka, která dorazila z výpravy z ulovenou polní myší, přímo epicentrem nebezpečí… S takovou tulačkou tedy není radno se pusinkovat.

Nakazit se můžete oděrkami na kůži, při poškrábání nebo pokousání zvířetem, takže je zapotřebí je vždy vydezinfikovat a ošetřit. Stačí také, když si pořádně neumyjete ruce, když jste manipulovali se zvířetem, čistili mu pelíšek nebo vymývali misky na jídlo. Velkým rizikem jsou nakažená klíšťata, která zvířatům odstraňujete ze srsti. Zásadní tedy je dodržovat hygienu - a to dvojnásob u dětí, chronicky nemocných, starších lidí – tedy osob se sníženou imunitou. Pozor by si rozhodně měly dávat těhotné ženy!

Těhotenství bez rizika prožijete i díky radám v tomto článku.

Jak poznáte, že jste nakaženi

Zpočátku může zoonóza vypadat jako obyčejné nachlazení nebo chřipka. Ovšem vy byste měli svého lékaře upozornit na to, že s vámi žije zvíře a že jste s ním byli ve styku. To samé platí, pokud vás kousne či poškrábe neznámé zvíře například při procházce.

Příznaky:

Zvětšené lymfatické uzliny – pokud jsou v blízkosti místa, kde jste poškrábáni či pokousáni od kočky, mohlo by jít o tularémii, pokud se k tomuto příznaku přidá horečka, únava, pocit malátnosti. Jestliže jsou zvětšené uzliny jinde na těle, může jít i o lymeskou boreliózu, toxoplasmózu nebo listeriózu. Obecně platí, že každé zvětšení uzlin by vás mělo dovést do ordinace lékaře.

Máte zduřelé uzliny? Otestujte se zde.

Bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení - mohlo by jít o bakteriální infekci trávící soustavy, tedy salmonelózu a kampylobakteriózu. Obě jsou přenášeny hlavně výkaly zvířat. Bolení břicha může být příznakem přítomnosti psí nebo kočičí škrkavky ve střevech.

Bolest hlavy, motání hlavy, zatuhlá šíje, citlivost na světlo - mohli jste se nakazit od klíštěte a může jít o zánět mozkových blan, klíšťovou encefalitidu. Hlodavci mohou přenést leptospirózu a může jít i o listeriózu.

Problémy s dýcháním, kašel, pocit že se nemůžete pořádně nadýchnout - může jít jen o alergickou reakci na chlupy zvířete, ale může jít o tularémii, která může vyústit v zápal plic.

Příště se dočtete, čím vás ohrožují kočky.

O infekcích, které vás mohou potkat, jsme už psali, připomeňte si to zde.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 243 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.