Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Zoonózy, to jsou infekční nemoci, které přenášejí zvířata na lidi. Možností je asi 150 – právě tolik je známo druhů zoonóz. Jejich původcem mohou být bakterie, viry a parazité. I když mohou být tyto nemoci nepříjemné, většinou se nešíří na další lidi. Výjimkou je situace, kdy jimi onemocní žena v těhotenství. Pro nenarozené dítě, které se takto může nakazit, může být nemoc až smrtelná.
Chraňte se před nákazou
Méně ohrožení jste v případě, že vaše zvíře žije výhradně v bytě. Jestliže jste ho koupili prokazatelně zdravé, pak se nemá kde nakazit, zvlášť, když mu dopřejete pravidelnou veterinární péči a optimálně jednou za tři měsíce ho necháte odčervit. Ve všech ostatních případech je riziko reálné a musíte si dávat pozor při péči o zvíře. V tomto světle je naše kočka, která dorazila z výpravy z ulovenou polní myší, přímo epicentrem nebezpečí… S takovou tulačkou tedy není radno se pusinkovat.
Nakazit se můžete oděrkami na kůži, při poškrábání nebo pokousání zvířetem, takže je zapotřebí je vždy vydezinfikovat a ošetřit. Stačí také, když si pořádně neumyjete ruce, když jste manipulovali se zvířetem, čistili mu pelíšek nebo vymývali misky na jídlo. Velkým rizikem jsou nakažená klíšťata, která zvířatům odstraňujete ze srsti. Zásadní tedy je dodržovat hygienu - a to dvojnásob u dětí, chronicky nemocných, starších lidí – tedy osob se sníženou imunitou. Pozor by si rozhodně měly dávat těhotné ženy!
Těhotenství bez rizika prožijete i díky radám v tomto článku.
Jak poznáte, že jste nakaženi
Zpočátku může zoonóza vypadat jako obyčejné nachlazení nebo chřipka. Ovšem vy byste měli svého lékaře upozornit na to, že s vámi žije zvíře a že jste s ním byli ve styku. To samé platí, pokud vás kousne či poškrábe neznámé zvíře například při procházce.
Příznaky:
Zvětšené lymfatické uzliny – pokud jsou v blízkosti místa, kde jste poškrábáni či pokousáni od kočky, mohlo by jít o tularémii, pokud se k tomuto příznaku přidá horečka, únava, pocit malátnosti. Jestliže jsou zvětšené uzliny jinde na těle, může jít i o lymeskou boreliózu, toxoplasmózu nebo listeriózu. Obecně platí, že každé zvětšení uzlin by vás mělo dovést do ordinace lékaře.
Máte zduřelé uzliny? Otestujte se zde.
Bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení - mohlo by jít o bakteriální infekci trávící soustavy, tedy salmonelózu a kampylobakteriózu. Obě jsou přenášeny hlavně výkaly zvířat. Bolení břicha může být příznakem přítomnosti psí nebo kočičí škrkavky ve střevech.
Bolest hlavy, motání hlavy, zatuhlá šíje, citlivost na světlo - mohli jste se nakazit od klíštěte a může jít o zánět mozkových blan, klíšťovou encefalitidu. Hlodavci mohou přenést leptospirózu a může jít i o listeriózu.
Problémy s dýcháním, kašel, pocit že se nemůžete pořádně nadýchnout - může jít jen o alergickou reakci na chlupy zvířete, ale může jít o tularémii, která může vyústit v zápal plic.
Příště se dočtete, čím vás ohrožují kočky.
O infekcích, které vás mohou potkat, jsme už psali, připomeňte si to zde.
Přidat nový komentář