Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Vši zabije chemie, ale prý i slivovice

( Renata Vyšínová | přečteno: 57181x )

Se žáčky se do škol příští týden mnohdy vrátí i vši. Rodičům tedy začíná pravidelný hon za přípravky, které na tyto parazity zaberou a vyhubí je spolehlivě. Je dobré vsadit na moderní chemii, nebo fígle našich babiček?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Pokud se v dětském kolektivu objeví vši, je většinou těžké ukázat prstem na toho, kdo je přinesl. Jisté je jedno – velmi rychle se šíří a hodně špatně se jich zbavíte. Stačí být málo pozorným hledačem hnid a do týdne můžete začít znovu, s novou generací vší.

Ideálním časem pro expanzi vší je začátek školního roku a chladnější období, kdy děti začnou nosit čepice – v nich se parazitům líbí a mají dost času přeskočit z čapky do čapky – například když visí vedle sebe ve školní šatně. Právě s podzimem tedy nosí děti ze škol a školek nejčastěji výzvu, aby se rodiče postarali o odvšivení svých dětí.

Má moje dítě vši?

Vši jsou v některých stádiích málo viditelné, stejně jako hnidy, takže vám to napoví i chování dítěte – drbou se na hlavě ve spánku, objevíte mezi vlasy rozškrábaná místa. Protože je spánek kvůli svědění přerušovaný, děti jsou mnohdy unavené. Ačkoli tedy nepřenášejí infekční choroby, jako například klíšťata, mohou mít na svědomí celkové oslabení organismu. "Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity, ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře," upozornil doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.

Pokud dostanete ze školy zprávu, že se v kolektivu objevily vši, máte ze zákona povinnost chopit se hřebínku "všiváčku" a začít s prohlídkou hlavy vaší ratolesti. Jestliže objevíte vši a hnidy, pak je vaší povinností se jich zbavit – takže se připravte na dlouhou a trpělivou práci. Hnidy totiž z vlasů nedostanete jinak, než ručním odstraněním nehty, nebo vyčesávání hřebenem "všiváčkem". "Bez odstranění hnid není bohužel použití přípravků proti vším moc platné," upozorňuje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického oddělení Hygienické stanice Hlavního města Praha a dodává: "Místo toho, aby trávili rodiče čas pečlivým ostraňováním hnid, myjí dětem v insekticidních přípravcích hlavu každý den - to ale není řešení, všechny hnidy se tím nezahubí, spolehlivě působí jen na dospělé vši."

MUDr. Kejda na Ordinace.cz poradil, jak hnidy dostat z vlasů snadněji:"Vajíčka parazitů jdou snadněji odstranit z vlasů, které jste zvlhčili 3% (zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut." Přečtěte si víc rad odborníka na téma vši.

Ošetření přípravkem proti vším není jediné opatření, musíte dalších zhruba sedm dní hlavu denně prohlížet. Právě to je doba, kdy by mohly zapomenuté hnidy projít vývojem a znovu obnovit populaci vší. "Po celou dobu je potřeba kontrolovat a insekticidním přípravkem ošetřovat hřeben, měnit ložní prádlo, ručník a všechno oblečení, které jde ke krku," říká Jaroslava Zelenková. Jestliže je to možné, pak vši odstraňujte nad umyvadlem nebo ve vaně, nebo nad bílým papírem, kde to je vidět. Živé vši mohou přežít i nějakou dobu i bez člověka a tak by se mohly šířit dál.

Jaké přípravky fungují?

Přípravků je celá řada, vybrat si můžete na stránkách www.lekarna.cz

Budeme rádi, pokud nám napíšete své zkušenosti s jejich použitím a hlavně účinkem - k dispozici je pro vás diskuse nebo mail!

Babské rady

Jak se s zavšivenou hlavou vypořádaly naše babičky? Je to prý i bez chemie – ideálním způsobem, jak je zahubit je prý polít hlavu pořádně silnou slivovicí, zabalit a nechat několik hodin působit. Za zaručený se považuje i zábal vlasů do petroleje… Jsou to jen staré pověsti české, nebo to opravdu pomáhá? I tyhle zkušenosti uvítáme v diskusi nebo na mailu!

Jak přesně postupovat při odstraňování vší? To vám poví naše dobrá rada..

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Libuše Bímová
6x

Když jsem byla malá měla jsem několikrát vši,musím podorknout, že je to jž více než 60 let,maminka mi vždycky potřela hlavu petrolejem zakryla vatou přes ní šátek a nechala do druhého dne. Zabíralo to stoprocentně na to se můžete spolehnout. vata byla vždycky plná černých teček a hnidy se musely vyčesávat. Ale ty uši a za ušima byly úplně spálené a pak se celé oloupaly a dost to bolelo. Nikomu nedoporučuji. Bímová.

Eva Kaschingová
3x

I já pamatuji petrolej ve vlasech . Působilo to dokonale,bylo to na tolik bolestivé,že pak jsem si již vždy dávala pozor na čepici a hřeben a již nikdy jsem vši nedonesla . Kaschingová

Dagmar Štěpánová
6x

Jako malá jsem vši měla několikrát. Petrolejová léčba byla asi účinná, ale bolestivá a páchnoucí. Petrolej byl cítit z vlasů i přes následné umytí. Svému dítěti bych tohle nikdy neudělala. Nicméně i moje děti vši ze školy nosí. Náš boj je většinou úspěšný. V první řadě je potřeba aby se rodiče domluvily a jednotně začaly bojovat - např. vyhlásit odvšivovací víkend. Nepomůže když odvšiví jedna rodina. Musí všichni. Druhým krokem je kvalitní odvšivovací přípravek - dáme na lékarnici v obci, která se vždy s začátkem školního roku vybaví potřebným. A následně nezbytné vytahování hnid, denní kontroly hlavy. Synovi se to líbí a já se u toho dozvím spoustu věcí, které by jinak neřekl. Hodně pomáhá nějakou dobu mytí hlavy šamponem s tree tree olejem. To máme vyzkoušeno. Touhle technikou je do vánoc po vších a máme celý zbytek školního roku klid :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 56. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce