Vši zabije chemie, ale prý i slivovice

( Renata Vyšínová | přečteno: 54651x )

Se žáčky se do škol příští týden mnohdy vrátí i vši. Rodičům tedy začíná pravidelný hon za přípravky, které na tyto parazity zaberou a vyhubí je spolehlivě. Je dobré vsadit na moderní chemii, nebo fígle našich babiček?

shutterstock.com

Pokud se v dětském kolektivu objeví vši, je většinou těžké ukázat prstem na toho, kdo je přinesl. Jisté je jedno – velmi rychle se šíří a hodně špatně se jich zbavíte. Stačí být málo pozorným hledačem hnid a do týdne můžete začít znovu, s novou generací vší.

Ideálním časem pro expanzi vší je začátek školního roku a chladnější období, kdy děti začnou nosit čepice – v nich se parazitům líbí a mají dost času přeskočit z čapky do čapky – například když visí vedle sebe ve školní šatně. Právě s podzimem tedy nosí děti ze škol a školek nejčastěji výzvu, aby se rodiče postarali o odvšivení svých dětí.

Má moje dítě vši?

Vši jsou v některých stádiích málo viditelné, stejně jako hnidy, takže vám to napoví i chování dítěte – drbou se na hlavě ve spánku, objevíte mezi vlasy rozškrábaná místa. Protože je spánek kvůli svědění přerušovaný, děti jsou mnohdy unavené. Ačkoli tedy nepřenášejí infekční choroby, jako například klíšťata, mohou mít na svědomí celkové oslabení organismu. "Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity, ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře," upozornil doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.

Pokud dostanete ze školy zprávu, že se v kolektivu objevily vši, máte ze zákona povinnost chopit se hřebínku "všiváčku" a začít s prohlídkou hlavy vaší ratolesti. Jestliže objevíte vši a hnidy, pak je vaší povinností se jich zbavit – takže se připravte na dlouhou a trpělivou práci. Hnidy totiž z vlasů nedostanete jinak, než ručním odstraněním nehty, nebo vyčesávání hřebenem "všiváčkem". "Bez odstranění hnid není bohužel použití přípravků proti vším moc platné," upozorňuje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického oddělení Hygienické stanice Hlavního města Praha a dodává: "Místo toho, aby trávili rodiče čas pečlivým ostraňováním hnid, myjí dětem v insekticidních přípravcích hlavu každý den - to ale není řešení, všechny hnidy se tím nezahubí, spolehlivě působí jen na dospělé vši."

MUDr. Kejda na Ordinace.cz poradil, jak hnidy dostat z vlasů snadněji:"Vajíčka parazitů jdou snadněji odstranit z vlasů, které jste zvlhčili 3% (zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut." Přečtěte si víc rad odborníka na téma vši.

Ošetření přípravkem proti vším není jediné opatření, musíte dalších zhruba sedm dní hlavu denně prohlížet. Právě to je doba, kdy by mohly zapomenuté hnidy projít vývojem a znovu obnovit populaci vší. "Po celou dobu je potřeba kontrolovat a insekticidním přípravkem ošetřovat hřeben, měnit ložní prádlo, ručník a všechno oblečení, které jde ke krku," říká Jaroslava Zelenková. Jestliže je to možné, pak vši odstraňujte nad umyvadlem nebo ve vaně, nebo nad bílým papírem, kde to je vidět. Živé vši mohou přežít i nějakou dobu i bez člověka a tak by se mohly šířit dál.

Jaké přípravky fungují?

Přípravků je celá řada, vybrat si můžete na stránkách www.lekarna.cz

Budeme rádi, pokud nám napíšete své zkušenosti s jejich použitím a hlavně účinkem - k dispozici je pro vás diskuse nebo mail!

Babské rady

Jak se s zavšivenou hlavou vypořádaly naše babičky? Je to prý i bez chemie – ideálním způsobem, jak je zahubit je prý polít hlavu pořádně silnou slivovicí, zabalit a nechat několik hodin působit. Za zaručený se považuje i zábal vlasů do petroleje… Jsou to jen staré pověsti české, nebo to opravdu pomáhá? I tyhle zkušenosti uvítáme v diskusi nebo na mailu!

Jak přesně postupovat při odstraňování vší? To vám poví naše dobrá rada..

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Libuše Bímová
6x

Když jsem byla malá měla jsem několikrát vši,musím podorknout, že je to jž více než 60 let,maminka mi vždycky potřela hlavu petrolejem zakryla vatou přes ní šátek a nechala do druhého dne. Zabíralo to stoprocentně na to se můžete spolehnout. vata byla vždycky plná černých teček a hnidy se musely vyčesávat. Ale ty uši a za ušima byly úplně spálené a pak se celé oloupaly a dost to bolelo. Nikomu nedoporučuji. Bímová.

Eva Kaschingová
3x

I já pamatuji petrolej ve vlasech . Působilo to dokonale,bylo to na tolik bolestivé,že pak jsem si již vždy dávala pozor na čepici a hřeben a již nikdy jsem vši nedonesla . Kaschingová

Dagmar Štěpánová
6x

Jako malá jsem vši měla několikrát. Petrolejová léčba byla asi účinná, ale bolestivá a páchnoucí. Petrolej byl cítit z vlasů i přes následné umytí. Svému dítěti bych tohle nikdy neudělala. Nicméně i moje děti vši ze školy nosí. Náš boj je většinou úspěšný. V první řadě je potřeba aby se rodiče domluvily a jednotně začaly bojovat - např. vyhlásit odvšivovací víkend. Nepomůže když odvšiví jedna rodina. Musí všichni. Druhým krokem je kvalitní odvšivovací přípravek - dáme na lékarnici v obci, která se vždy s začátkem školního roku vybaví potřebným. A následně nezbytné vytahování hnid, denní kontroly hlavy. Synovi se to líbí a já se u toho dozvím spoustu věcí, které by jinak neřekl. Hodně pomáhá nějakou dobu mytí hlavy šamponem s tree tree olejem. To máme vyzkoušeno. Touhle technikou je do vánoc po vších a máme celý zbytek školního roku klid :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 55. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 554 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Lupy z pohledu dermatologa

Je mi 47let a po otci jsem "zdědil" tvorbu lupů ve vlasech. Stav se postupem času zhoršuje. Po několika různých léčebných pokusech, spočívajících většinou ve změnách značky vlasového šampónu, se stav nelepší - spíše naopak. Dle vyjádření kadeřnice se můj stav údajně blíži lupénce. Z postižených míst mi vypadávají vlasy, ve vlasech se tvoří jakoby stroupky, které se odlupují i s vlasy a navíc se mi objevil "jakýsi" ekzém na čele. Prosím , na koho se mám obrátit s určením diagnózy, popř. k určení léčebného postupu. Existuje pracoviště specializující se na tyto problémy? Petr

Slovníček nejrůznějších názvů pro projevy akné

Slovník projevů akné, které se na vás po ránu škodolibě smějí v zrcadle, vy jim říkáte pupínky, zatím co lékařská věda je odborně nazývá papulou a pustulou, jste si napsali sami.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.