Inzerce

Vši zabije chemie, ale prý i slivovice

aktualizováno 19. září 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 53346x

Se žáčky se do škol příští týden mnohdy vrátí i vši. Rodičům tedy začíná pravidelný hon za přípravky, které na tyto parazity zaberou a vyhubí je spolehlivě. Je dobré vsadit na moderní chemii, nebo fígle našich babiček?

foto: shutterstock.com

Pokud se v dětském kolektivu objeví vši, je většinou těžké ukázat prstem na toho, kdo je přinesl. Jisté je jedno – velmi rychle se šíří a hodně špatně se jich zbavíte. Stačí být málo pozorným hledačem hnid a do týdne můžete začít znovu, s novou generací vší.

Ideálním časem pro expanzi vší je začátek školního roku a chladnější období, kdy děti začnou nosit čepice – v nich se parazitům líbí a mají dost času přeskočit z čapky do čapky – například když visí vedle sebe ve školní šatně. Právě s podzimem tedy nosí děti ze škol a školek nejčastěji výzvu, aby se rodiče postarali o odvšivení svých dětí.

Má moje dítě vši?

Vši jsou v některých stádiích málo viditelné, stejně jako hnidy, takže vám to napoví i chování dítěte – drbou se na hlavě ve spánku, objevíte mezi vlasy rozškrábaná místa. Protože je spánek kvůli svědění přerušovaný, děti jsou mnohdy unavené. Ačkoli tedy nepřenášejí infekční choroby, jako například klíšťata, mohou mít na svědomí celkové oslabení organismu. "Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity, ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře," upozornil doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.

Pokud dostanete ze školy zprávu, že se v kolektivu objevily vši, máte ze zákona povinnost chopit se hřebínku "všiváčku" a začít s prohlídkou hlavy vaší ratolesti. Jestliže objevíte vši a hnidy, pak je vaší povinností se jich zbavit – takže se připravte na dlouhou a trpělivou práci. Hnidy totiž z vlasů nedostanete jinak, než ručním odstraněním nehty, nebo vyčesávání hřebenem "všiváčkem". "Bez odstranění hnid není bohužel použití přípravků proti vším moc platné," upozorňuje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického oddělení Hygienické stanice Hlavního města Praha a dodává: "Místo toho, aby trávili rodiče čas pečlivým ostraňováním hnid, myjí dětem v insekticidních přípravcích hlavu každý den - to ale není řešení, všechny hnidy se tím nezahubí, spolehlivě působí jen na dospělé vši."

MUDr. Kejda na Ordinace.cz poradil, jak hnidy dostat z vlasů snadněji:"Vajíčka parazitů jdou snadněji odstranit z vlasů, které jste zvlhčili 3% (zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut." Přečtěte si víc rad odborníka na téma vši.

Ošetření přípravkem proti vším není jediné opatření, musíte dalších zhruba sedm dní hlavu denně prohlížet. Právě to je doba, kdy by mohly zapomenuté hnidy projít vývojem a znovu obnovit populaci vší. "Po celou dobu je potřeba kontrolovat a insekticidním přípravkem ošetřovat hřeben, měnit ložní prádlo, ručník a všechno oblečení, které jde ke krku," říká Jaroslava Zelenková. Jestliže je to možné, pak vši odstraňujte nad umyvadlem nebo ve vaně, nebo nad bílým papírem, kde to je vidět. Živé vši mohou přežít i nějakou dobu i bez člověka a tak by se mohly šířit dál.

Jaké přípravky fungují?

Přípravků je celá řada, vybrat si můžete na stránkách www.lekarna.cz

Budeme rádi, pokud nám napíšete své zkušenosti s jejich použitím a hlavně účinkem - k dispozici je pro vás diskuse nebo mail!

Babské rady

Jak se s zavšivenou hlavou vypořádaly naše babičky? Je to prý i bez chemie – ideálním způsobem, jak je zahubit je prý polít hlavu pořádně silnou slivovicí, zabalit a nechat několik hodin působit. Za zaručený se považuje i zábal vlasů do petroleje… Jsou to jen staré pověsti české, nebo to opravdu pomáhá? I tyhle zkušenosti uvítáme v diskusi nebo na mailu!

Jak přesně postupovat při odstraňování vší? To vám poví naše dobrá rada..

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Libuše Bímová6 poděkování

Když jsem byla malá měla jsem několikrát vši,musím podorknout, že je to jž více než 60 let,maminka mi vždycky potřela hlavu petrolejem zakryla vatou přes ní šátek a nechala do druhého dne. Zabíralo to stoprocentně na to se můžete spolehnout. vata byla vždycky plná černých teček a hnidy se musely vyčesávat. Ale ty uši a za ušima byly úplně spálené a pak se celé oloupaly a dost to bolelo. Nikomu nedoporučuji. Bímová.

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. září 2010, 17:18:53

Eva Kaschingová 3 poděkování

I já pamatuji petrolej ve vlasech . Působilo to dokonale,bylo to na tolik bolestivé,že pak jsem si již vždy dávala pozor na čepici a hřeben a již nikdy jsem vši nedonesla . Kaschingová

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. září 2010, 21:23:04

Dagmar Štěpánová6 poděkování

Jako malá jsem vši měla několikrát. Petrolejová léčba byla asi účinná, ale bolestivá a páchnoucí. Petrolej byl cítit z vlasů i přes následné umytí. Svému dítěti bych tohle nikdy neudělala. Nicméně i moje děti vši ze školy nosí. Náš boj je většinou úspěšný. V první řadě je potřeba aby se rodiče domluvily a jednotně začaly bojovat - např. vyhlásit odvšivovací víkend. Nepomůže když odvšiví jedna rodina. Musí všichni. Druhým krokem je kvalitní odvšivovací přípravek - dáme na lékarnici v obci, která se vždy s začátkem školního roku vybaví potřebným. A následně nezbytné vytahování hnid, denní kontroly hlavy. Synovi se to líbí a já se u toho dozvím spoustu věcí, které by jinak neřekl. Hodně pomáhá nějakou dobu mytí hlavy šamponem s tree tree olejem. To máme vyzkoušeno. Touhle technikou je do vánoc po vších a máme celý zbytek školního roku klid :)

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. září 2010, 11:22:12


Celkový počet příspěvků v diskusi: 53. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

  • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

    Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

  • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

    Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.