Inzerce

Vši - nebezpeční společníci

4. května 2007, doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.   |   přečteno: 63681x

Zavšivení je parazitární onemocnění jehož původci jsou příčinou pestrých kožních příznaků.

foto: shutterstock.com

Zavšivení je parazitární onemocnění jehož původci (vši) jsou příčinou pestrých kožních příznaků. Na onemocnění pomýšlíme vždy při výskytu zánětlivých a hnisavých projevů ve kštici, za ušima, na trupu, případně v krajině tříselné!

Onemocnění působí nejen vši vlasové (dětské), nýbrž i vši šatnía ohanbí (tzv. muňky, filcky, či plstěnky). Společným jevem bývá přenos parazitů z člověka na člověka, často bez osobního styku. V našich klimatických podmínkách napadá veš asi 1% malých dětí ve vlasech, s nálezem hnid za ušima. U dospělých převažuje přenos parazitů při zkoušení klobouků a čepic, např. v kloboučnictvích i obchodních domech.

Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity i ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře!

Mezi spolehlivá (volně prodejná) léčiva patří Jacutin gel, Difusil H 92-P,Orthosan H a Stop-Antiparasiten Shampoo. Vždy byste si měli opravdu dobře přečíst příbalový leták a vše v něm uvedené i dodržovat - tedy i to, pro jak staré děti je přípravek vhodný a jak dlouho se může nechat na hlavně působit. Dodržujte i to, když výrobce uvádí, že by se měl postup po nějaké době opakovat. Většinu antiparazitárních prostředků nutno z léčení vyloučit v těhotenství a období kojení!

Čtěte také: Vši zabie chemie, ale prý i slivovice

Hnidy se odstraňují z vlasů zvlhčených 3 %(zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut. Potom se vajíčka parazitů snadněji vyčesávají hustým hřebenem (všivákem).

Veš šatní, která se podílí na přenosu závažných infekčních nemocí, se u nás vyskytuje naštěstí vzácně.

Veš ohanbí dává přednost ochlupeným partiím třísel. Patří mezi sexuálně přenosná onemocnění. U hygienicky zanedbaných dospělých i dětí se objevují živí paraziti též na brvách, v obočí, a v podpaží.

Z preventivních důvodů je nezbytné bedlivě prohlédnout všechny osoby, které přišly s nemocnými do styku. Postižení musí být až do úplného uzdravení izolováni od zdravých lidí.

Kartáče na vlasy a hřebeny se důkladně vyčistí nebo zničí. Veškeré části oděvů, ručníky, spací pytle i ložní prádlo, které mohou poskytovat parazitům úkryt, musí být znehodnoceny nebo ošetřeny některým insekticidním přípravkem nebo postupem.

autor: doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lenka

Tak za prvé, jacutin ve všech formá se nedá sehnat. Bylo mi řečeno je že podělaná evropská unie zakázala a stahoval se z trhu. A za druhé, nikde jsem se nedozvěděla, čím konkrétně dezinfikovat povlečeně a oblečení. Hřebeny a čelenky jsem se pokusila vyvařit a poté jsem je vyhodila, protože se ve vařící vodě zničily. A co mi vadí nejvíc: Naši rodinu ta šílená pakárna stojí stovky a stovky peněz a je to k ničemu, pokud se ve škole najde jeden jediný rodič, který na opětovná upozornění učitelů kašla a posílá opětovně zavšivené dítě do školy. A nikdo na ně nemůže.

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. března 2008, 10:36:37

milena1 poděkování

je to opravdu hrozný dcera mi prinesla vsi domu a nepomohlo nic jineho nez slivovice.hlavu jsem prelila slivovici a zabalila do rucniku.nechala pusobit 20 minut a splachnout vodou .koupili sme plno samponu a pripravku ale nic nepomohlo...:-(

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. listopadu 2009, 18:37:23

milena

je to opravdu hrozný dcera mi prinesla vsi domu a nepomohlo nic jineho nez slivovice.hlavu jsem prelila slivovici a zabalila do rucniku.nechala pusobit 20 minut a splachnout vodou .koupili sme plno samponu a pripravku ale nic nepomohlo...:-(

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. listopadu 2009, 18:37:26


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 329 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.