Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Vši - nebezpeční společníci

(doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc. | přečteno: 66152x )

Zavšivení je parazitární onemocnění jehož původci jsou příčinou pestrých kožních příznaků.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Zavšivení je parazitární onemocnění jehož původci (vši) jsou příčinou pestrých kožních příznaků. Na onemocnění pomýšlíme vždy při výskytu zánětlivých a hnisavých projevů ve kštici, za ušima, na trupu, případně v krajině tříselné!

Onemocnění působí nejen vši vlasové (dětské), nýbrž i vši šatnía ohanbí (tzv. muňky, filcky, či plstěnky). Společným jevem bývá přenos parazitů z člověka na člověka, často bez osobního styku. V našich klimatických podmínkách napadá veš asi 1% malých dětí ve vlasech, s nálezem hnid za ušima. U dospělých převažuje přenos parazitů při zkoušení klobouků a čepic, např. v kloboučnictvích i obchodních domech.

Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity i ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře!

Mezi spolehlivá (volně prodejná) léčiva patří Jacutin gel, Difusil H 92-P,Orthosan H a Stop-Antiparasiten Shampoo. Vždy byste si měli opravdu dobře přečíst příbalový leták a vše v něm uvedené i dodržovat - tedy i to, pro jak staré děti je přípravek vhodný a jak dlouho se může nechat na hlavně působit. Dodržujte i to, když výrobce uvádí, že by se měl postup po nějaké době opakovat. Většinu antiparazitárních prostředků nutno z léčení vyloučit v těhotenství a období kojení!

Čtěte také: Vši zabie chemie, ale prý i slivovice

Hnidy se odstraňují z vlasů zvlhčených 3 %(zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut. Potom se vajíčka parazitů snadněji vyčesávají hustým hřebenem (všivákem).

Veš šatní, která se podílí na přenosu závažných infekčních nemocí, se u nás vyskytuje naštěstí vzácně.

Veš ohanbí dává přednost ochlupeným partiím třísel. Patří mezi sexuálně přenosná onemocnění. U hygienicky zanedbaných dospělých i dětí se objevují živí paraziti též na brvách, v obočí, a v podpaží.

Z preventivních důvodů je nezbytné bedlivě prohlédnout všechny osoby, které přišly s nemocnými do styku. Postižení musí být až do úplného uzdravení izolováni od zdravých lidí.

Kartáče na vlasy a hřebeny se důkladně vyčistí nebo zničí. Veškeré části oděvů, ručníky, spací pytle i ložní prádlo, které mohou poskytovat parazitům úkryt, musí být znehodnoceny nebo ošetřeny některým insekticidním přípravkem nebo postupem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lenka

Tak za prvé, jacutin ve všech formá se nedá sehnat. Bylo mi řečeno je že podělaná evropská unie zakázala a stahoval se z trhu. A za druhé, nikde jsem se nedozvěděla, čím konkrétně dezinfikovat povlečeně a oblečení. Hřebeny a čelenky jsem se pokusila vyvařit a poté jsem je vyhodila, protože se ve vařící vodě zničily. A co mi vadí nejvíc: Naši rodinu ta šílená pakárna stojí stovky a stovky peněz a je to k ničemu, pokud se ve škole najde jeden jediný rodič, který na opětovná upozornění učitelů kašla a posílá opětovně zavšivené dítě do školy. A nikdo na ně nemůže.

milena
1x

je to opravdu hrozný dcera mi prinesla vsi domu a nepomohlo nic jineho nez slivovice.hlavu jsem prelila slivovici a zabalila do rucniku.nechala pusobit 20 minut a splachnout vodou .koupili sme plno samponu a pripravku ale nic nepomohlo...:-(

milena

je to opravdu hrozný dcera mi prinesla vsi domu a nepomohlo nic jineho nez slivovice.hlavu jsem prelila slivovici a zabalila do rucniku.nechala pusobit 20 minut a splachnout vodou .koupili sme plno samponu a pripravku ale nic nepomohlo...:-(


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Krásné vlasy

Nádherné a kvalitní vlasy jsou jedním z největších darů přírody. Stav vlasů zcela zásadně ovlivňují vrozené dispozice a strava.

Dlouhé vlasy, které nerostou

Chtěla bych poprosit o radu. Je mi 21 let. Už několik let mám vlasy dlouhé na ramena a vůbec mi nerostou. Mám je pořád neupravené a nedrží tvar. Nevypadají vůbec zdravě. Co je opět vzpamatuje k životu?

Touha po krásných vlasech

Vážení, mám krátké, třepící se konečky, lámavé a mastící se vlasy. Používám často přeliv a různé přípravky s vitamíny k obnově přirozené struktury vlasů. Ale konečky mám stále rozptřepené. Toužím mít dlouhé vlasy, ale nedávno jsem je musela ostříhat, jakmile mi vlasy trošku narostou, začnou se třepit a musím je ostříhat. I po používání různých přípravků. Poraďte, prosím, jak mít krásné a zdravé dlouhé barvené vlasy. Děkuji

Vši - nebezpeční společníci

Zavšivení je parazitární onemocnění jehož původci jsou příčinou pestrých kožních příznaků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce