Včasné zachycení rakoviny je klíčem k její úspěšné léčbě. Rakovinu vaječníků patří k záludným typům rakoviny, kdy nemocné ženy často dlouho nepociťují žádné obtíže a nemoc je odhalena často náhodou až v pozdějším stadiu. Nová diagnostická metoda ale nyní výrazně přispívá ke včasnému stanovení diagnózy a zvyšuje šanci pacientek na úspěšné vyléčení.
Rizikové skupiny
Mezi rizikové skupiny patří ženy, kde byla v minulosti rakovina vaječníků diagnostikována u některé z blízkých příbuzných. Stejně tak je vyšší pravděpodobnost výskytu karcinomu ovaria, pokud již žena sama nějaké onkologické onemocnění prodělala. Riziko se zvyšuje po menopauze. Což potvrzuje i skutečnost, že polovina pacientek je starší 63 let. Možnosti medicíny v léčbě rakoviny jsou i přes její nesporné pokroky omezené, proto má zásadní význam prevence a včasná diagnostika. Zejména u žen patřících do rizikových skupin by měl praktický lékař či specialista doporučit preventivní vyšetření – ideálně kombinaci laboratorních a klinických vyšetření. Platí, že pro hodnocení eventuální přítomnosti karcinomu ovaria nelze informaci o ROMA skóre použít absolutně, ale vždy jako jednu z dalších vyšetřovacích metod.
Přečtěte si také
Základní informace o rakovině vaječníků najdete v tomto článku. Také je dobré věddět, že hormonální antikoncepce poskytuje ochranu před rakovinou vaječníků, ale dle některých studií jen do určitého věku – čtěte zde. Jiná studie zase prokázala, že chemická látka I3C, která je obsažena v brokolici, květáku a zelí, dokáže "opravit" DNA v buňkách, a tím zabránit jejich rakovinnému bujení – více v článku Chemická látka v zelenině umí zabránit rakovinnému bujení.
Rada na závěr
Řekněte si o preventivní vyšetření, včasné odhalení nemoci znamená velkou šanci na úspěšnou léčbu.
Bojíte se rakoviny tak, že na prevenci nedbáte? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář