O kožních nemocech

( Jiří Holečko | přečteno: 6834x )

Mohu směle říci, že hormonální přechody v pubertě, obviňované ze vzniku akné, nám nevysvětlují podstatu problému.

Nejčastější kožní nemoci


Akné

AknéAkné je kožní onemocnění způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz. Nejedná se však o infekci. Nemůžete tedy akné na někoho přenést nebo někoho jiného nakazit. Avšak vaše vlastní akné, pokud ji škrábete, nebo neodborně mačkáte, se může na kůži rozšířit.

Lupénka

Lupénka - Psoriáza Lupénka není nějakou novou civilizační, stresovou chorobou, protože jsou o ní zmínky již ze starověkých civilizací, v egyptských papyrech. Název psoriáza pochází z řečtiny, psora znamená svědění, šupina. V žádném případě není nemoc přenosná, infekční či alergického původu. Je to chronická zánětlivá kožní choroba.

Atopický ekzém

Atopický ekzém (Atopická dermatitida)Zrušte atopický ekzém, přeje si nejedna maminka po mnoha probdělých nocích, kdy místo spánku konejší své škrábající se dítě. Zrušte atopický ekzém, přeje si totéž dítko, již o něco starší, když se dozví, že mu rodiče nesmí koupit psa a že se stále musí něčím mazat.

Vitiligo

Vitiligo Vitiligo je choroba stará jako lidstvo samo. Zmínky o něm se nacházejí již ve starověkých a později arabských a indických textech. Zvláště u pigmentovaných ras bylo toto onemocnění doslova diskriminující. Například v Indii měla tato choroba pro člověka až hrozivé následky.

Akné

Ke kožním nemocem patří určitě pupínky nebo chcete-li akné. Je to problém dospívajících dívek, ale také často dam kolem třicítky. Takže mohu směle říci, že obviňované hormonální přechody v pubertě nám nevysvětlují podstatu problému. Ten ale velmi dobře umíme vysvětlit metabolicky. Pupínky se vyskytují u lidí se zvýšeně se mastící pokožkou. Tím se povětšině projevuje rychlý metabolický typ, případně zrychlení metabolizmu v pubertě. No a rychlý metabolizmus nemá rád cukry, které ho ještě zrychlují a pleť se stává mastnější. Takže je to jednoduché. Postačí výrazně omezit cukry v našem jídelníčku (kupř. sladké nápoje jako je Coca Cola, džus, sladkosti jako je meloun a zmrzlina, nejíst jídla z bílé mouky jako jsou obyčejné rohlíky a těstoviny, omezit rýži). Kdo to vydrží měsíc, bude bez pupínků. Po kile třešní je máte znova.

O kožních nemocech

Lupénka

Daleko složitější je problém s ekzémy, vitiligem (výbledy na kůži bez pigmentu) a s lupénkou. Jsou to vysloveně metabolické nemoci, které si ale zasluhují daleko zevrubnějších informací a také vyšetření, abychom neudělali chybu. Samozřejmě výše uvedená omezení pro tyto nemocné platí také. Jednoduše řečeno, jak mi sdělil jeden můj známý, neměla by se jíst tři bílá nebezpečí: mléko, mouka a cukr. Moudrý toť názor.
Lupénka je vysloveně energetická záležitost, a v 90% se vyskytuje u rychlých metabolických typů. Potom je potřeba kategorického vyloučení jednoduchých cukrů a dochází ke zlepšení až vymizení příznaků.

Ekzém

Ekzémje často spojen s toxickými projevy organizmu a rychlostí metabolizmu. Nejčastější toxické projevy, které vídám, je požívání mléčných výrobků (kravské mléčné bílkoviny) osobami s krevní skupinou 0. Potom stačí vyloučit mléčné výrobky ze stravy a dochází k dramatickému vylepšení kožního onemocnění. Tak tomu bylo i v naší rodině před několika lety. A „nevyléčitelný“ ekzém se již neukázal.

Vitiligo

Poměrně složitější je problematika vitiliga, ale i zde zaznamenáváme výrazné léčebné úspěchy, ovšem většinou až po roce dodržování našich doporučení. Jedná se totiž o „čistou“ civilizační chorobu z překyselení organizmu. K překyselení dochází při nadměrném přísunu cukrů ve stravě, hlavně těch s vysokým glykemickým indexem (s vysokou glykemickou zátěží). Ale jsou i další faktory, které kyselost našeho těla ovlivňují, nemohu zde zacházet do detailů.

Dále musím zdůraznit, že všechny čtyři nemoci kůže, jak o nich dnes mluvíme, totiž akné, lupenka, ekzém a vitiligo a jejich možnost vyléčení je záležitostí komplexu opatření, který nestřílíme od boku, ale víme, jak se k němu dobrat. Je zde také problém vůle dodržovat tato opatření ze strany nemocného. A věřte, že tady máme největší kámen úrazu. Komplex opatření vedoucí posléze, při jejich dodržování, k vyléčení kožní nemoci je přísně individuální, a proto lze zobecnit pouze část opatření. A o to jsem se pokusil ve svém krátkém výkladu.

Autor pracuje v Ambulanci proti stárnutí Vysokomýtská nemocnice

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 244 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Lupy z pohledu dermatologa

Je mi 47let a po otci jsem "zdědil" tvorbu lupů ve vlasech. Stav se postupem času zhoršuje. Po několika různých léčebných pokusech, spočívajících většinou ve změnách značky vlasového šampónu, se stav nelepší - spíše naopak. Dle vyjádření kadeřnice se můj stav údajně blíži lupénce. Z postižených míst mi vypadávají vlasy, ve vlasech se tvoří jakoby stroupky, které se odlupují i s vlasy a navíc se mi objevil "jakýsi" ekzém na čele. Prosím , na koho se mám obrátit s určením diagnózy, popř. k určení léčebného postupu. Existuje pracoviště specializující se na tyto problémy? Petr

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.