Inzerce

Odstranění nosní mandle plazmou - adenotomie plasmovou koblací

6. března 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 13690x

Současná moderní medicína nabízí „nekrvavou“ metodu odstranění nosní mandle za použití plasmy. Speciální sonda má na konci pouze 40 stupňů a šetrně odstraní celou tkáň.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Plazmové skupenství, vzniká na konci speciální sondy, která postupně, zcela bez krvácení, nosní mandli odstraní. Jde o tzv. koblaci (Coblation = Cold Ablation), kde nevzniká vysoká teplota a není zde proto žádné riziko tepelného poškození nervů a svalů v oblasti krční páteře, jako v případě použití klasické elektrokoagulace (pálení) nebo laseru.

Čtěte také: Zvětšení nosní mandle

Výhody odstranění nosní mandle plazmou

 • minimální krvácení po operaci – někdy se objeví první den příměs krve v hlenu při smrkání
 • po operaci pacient nemá bolesti, většinou stačí jednorázové podání léků proti bolesti při buzení dítěte
 • operovaného je možné propustit několik hodin po operaci domů

Zejména u dětí, kdy je odstranění nosní mandle jejich obvykle první operací je výhodou, že děti jdou na odstranění nosní mandle jako na běžnou návštěvu lékaře a za pár hodin jsou doma.

Čtěte také: Odstranění nosní mandle - adenotomie

Jak odstranění nosní mandle plazmou u dítěte probíhá?

Jedná se o ambulantní výkon, který se provádí v celkové anestezii. Dítě je v doprovodu rodičů uspáno na operačním sále. Posléze je provedena operace pod kontrolou kamery speciální sondou, na jejímž konci vzniká plazmové skupenství - za nízké teploty dojde k odpaření nosní mandle, bez jakéhokoli krvácení. Po výkonu je pacient umístěn na pooperační pokoj, kde je pečlivě sledován přístroji (rodiče dítěte mohou být již opět přítomni). Po uplynutí hodiny od výkonu, může malý pacient odejít v doprovodu rodičů domů.

Plazma má pro svoji šetrnost (nízké riziko tepelného poškození nervů a svalů v blízkosti operované oblasti) a absenci krvácení po celou dobu průběhu výkonu výhodné uplatnění i při další ORL operace, jako je např. operační odstranění chrápání a syndromu spánkové apnoe.

Čtěte také: Spánková apnoe může poškodit vaše zdraví

Zákrok není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění


Adenotomie koblací  je nadstandardní operativní výkon, ke kterému je potřebná speciální plasmová operativní sonda a tuto sondu mají pouze ojedinělá ORL pracoviště. Operativní výkon stojí kolem 8 000 Kč  a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a není součástí Seznamu zdravotnických výkonů vyhlášky MZ č.134/1998 Sb. v platném znění. Zdravotní pojišťovna na uvedený výkon nepřispívá ani částečně.

Pojišťovna může z prostředků veřejného zdravotního pojištění hradit pouze tu péči, která je uvedena v Seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Ten vydává formou obecně závazné vyhlášky ministerstvo zdravotnictví. Obvykle při tom vychází z návrhů, které podávají odborné lékařské společnosti.

Tento výkon:

1) Není uveden v Seznamu zdravotních výkonů.

2) Odborná lékařská společnost o jeho úhradu nikdy nežádala.

Po zákroku

Prakticky jedinou komplikací zákroku je větší krvácení z nosu či úst bezprostředně po zákroku, jedná se ale o velmi malé procento případů. O něco častější je nevolnost a zvracení, která ovšem souvisí s narkózou, nikoliv se samotným zákrokem. Jíst a pít může dítě dvě hodiny po zákroku, po dobu jednoho týdne je doporučován spíše klidový režim, pobyt mimo kolektiv a měkčí nedráždivá strava.

U zákroku jednodenní chirurgie by měl být lékař vždy v telefonickém kontaktu s rodiči a vždy musí být zajištěné vyšší pracoviště, kam lze pacienty odeslat v případě komplikací – obvykle ORL oddělení větší nemocnice. Další možnou komplikací může být zánět, když je zákrok prováděn dítěti, které k němu už přichází s počínající virózou.

Video adenotomie plasmovou koblací 

Zdroj: www.lekari-online.cz, youtube.com

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 22. července 2019, 07:34:03

  Ahoj holky jak je Kati jak jsi dopadla.  Diskutovat

 • Magdalena (kde sehnat rostlinu Aloe vera?) 22. července 2019, 10:25:11

  Dobrý den, kde se dá koupit? A je možné z ní doma vyrábět gel a mastičku? Nebo je třeba… Diskutovat

 • Magdalena (Jizvy po akné) 22. července 2019, 10:28:00

  Je třeba koupit nějaké olejíčky a také mastičky z aloe.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.