Inzerce

Odstranění nosní mandle plazmou - adenotomie plasmovou koblací

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18620x )

Současná moderní medicína nabízí „nekrvavou“ metodu odstranění nosní mandle za použití plasmy. Speciální sonda má na konci pouze 40 stupňů a šetrně odstraní celou tkáň.

shutterstock.com

Plazmové skupenství, vzniká na konci speciální sondy, která postupně, zcela bez krvácení, nosní mandli odstraní. Jde o tzv. koblaci (Coblation = Cold Ablation), kde nevzniká vysoká teplota a není zde proto žádné riziko tepelného poškození nervů a svalů v oblasti krční páteře, jako v případě použití klasické elektrokoagulace (pálení) nebo laseru.

Čtěte také: Zvětšení nosní mandle

Výhody odstranění nosní mandle plazmou

  • minimální krvácení po operaci – někdy se objeví první den příměs krve v hlenu při smrkání
  • po operaci pacient nemá bolesti, většinou stačí jednorázové podání léků proti bolesti při buzení dítěte
  • operovaného je možné propustit několik hodin po operaci domů

Zejména u dětí, kdy je odstranění nosní mandle jejich obvykle první operací je výhodou, že děti jdou na odstranění nosní mandle jako na běžnou návštěvu lékaře a za pár hodin jsou doma.

Čtěte také: Odstranění nosní mandle - adenotomie

Jak odstranění nosní mandle plazmou u dítěte probíhá?

Jedná se o ambulantní výkon, který se provádí v celkové anestezii. Dítě je v doprovodu rodičů uspáno na operačním sále. Posléze je provedena operace pod kontrolou kamery speciální sondou, na jejímž konci vzniká plazmové skupenství - za nízké teploty dojde k odpaření nosní mandle, bez jakéhokoli krvácení. Po výkonu je pacient umístěn na pooperační pokoj, kde je pečlivě sledován přístroji (rodiče dítěte mohou být již opět přítomni). Po uplynutí hodiny od výkonu, může malý pacient odejít v doprovodu rodičů domů.

Plazma má pro svoji šetrnost (nízké riziko tepelného poškození nervů a svalů v blízkosti operované oblasti) a absenci krvácení po celou dobu průběhu výkonu výhodné uplatnění i při další ORL operace, jako je např. operační odstranění chrápání a syndromu spánkové apnoe.

Čtěte také: Spánková apnoe může poškodit vaše zdraví

Zákrok není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění


Adenotomie koblací  je nadstandardní operativní výkon, ke kterému je potřebná speciální plasmová operativní sonda a tuto sondu mají pouze ojedinělá ORL pracoviště. Operativní výkon stojí kolem 8 000 Kč  a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a není součástí Seznamu zdravotnických výkonů vyhlášky MZ č.134/1998 Sb. v platném znění. Zdravotní pojišťovna na uvedený výkon nepřispívá ani částečně.

Pojišťovna může z prostředků veřejného zdravotního pojištění hradit pouze tu péči, která je uvedena v Seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Ten vydává formou obecně závazné vyhlášky ministerstvo zdravotnictví. Obvykle při tom vychází z návrhů, které podávají odborné lékařské společnosti.

Tento výkon:

1) Není uveden v Seznamu zdravotních výkonů.

2) Odborná lékařská společnost o jeho úhradu nikdy nežádala.

Po zákroku

Prakticky jedinou komplikací zákroku je větší krvácení z nosu či úst bezprostředně po zákroku, jedná se ale o velmi malé procento případů. O něco častější je nevolnost a zvracení, která ovšem souvisí s narkózou, nikoliv se samotným zákrokem. Jíst a pít může dítě dvě hodiny po zákroku, po dobu jednoho týdne je doporučován spíše klidový režim, pobyt mimo kolektiv a měkčí nedráždivá strava.

U zákroku jednodenní chirurgie by měl být lékař vždy v telefonickém kontaktu s rodiči a vždy musí být zajištěné vyšší pracoviště, kam lze pacienty odeslat v případě komplikací – obvykle ORL oddělení větší nemocnice. Další možnou komplikací může být zánět, když je zákrok prováděn dítěti, které k němu už přichází s počínající virózou.

Video adenotomie plasmovou koblací 

Zdroj: www.lekari-online.cz, youtube.com

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 368 lidí

Mohlo by vás zajímat

Solná jeskyně a její účinky na naše zdraví

Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Účinky haloterapie, neboli léčby solí, jsou prospěšné především při onemocnění dýchacích cest, trávícího traktu, kožních onemocněních. Stejně blahodárný efekt byl ale zjištěn i při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti a depresích.

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

Netuberkulózní nemoci plic jsou problémem víc jak 600 tisíc lidí

Astma, chronická obstrukční nemoc, záněty a rakovina. To jsou nejčastější důvody návštěvy pacientu v ambulancích pneumologie a ftizeologie. Jen vloni prošlo jejich péčí 611 893 pacientů s netuberkulózními nemocemi plic. Dalších skoro 200 tisíc lidí přišlo preventivně – například proto, že byli vystaveni působení rakovinotvorných látek na pracovišti, přišli do styku s tuberkulózou nebo byli silnými kuřáky. Mnohým z nich odkrylo příčinu obtíží jednoduché vyšetření – spirometrie.

Léčivé rostliny používané při zánětech dýchacích cest - 5. část R-S

Černý rybíz je u nás dosti oblíbeným "drobným ovocem". Setkáváme se s ním v našich zahradách i zahrádkách. Je to nápadný rozložitý keř až 1,5 metru vysoký s laločnatými listy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.