Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Odstranění nosní mandle plazmou - adenotomie plasmovou koblací

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 27073x )

Současná moderní medicína nabízí „nekrvavou“ metodu odstranění nosní mandle za použití plasmy. Speciální sonda má na konci pouze 40 stupňů a šetrně odstraní celou tkáň.

shutterstock.com

Plazmové skupenství, vzniká na konci speciální sondy, která postupně, zcela bez krvácení, nosní mandli odstraní. Jde o tzv. koblaci (Coblation = Cold Ablation), kde nevzniká vysoká teplota a není zde proto žádné riziko tepelného poškození nervů a svalů v oblasti krční páteře, jako v případě použití klasické elektrokoagulace (pálení) nebo laseru.

Čtěte také: Zvětšení nosní mandle

Výhody odstranění nosní mandle plazmou

  • minimální krvácení po operaci – někdy se objeví první den příměs krve v hlenu při smrkání
  • po operaci pacient nemá bolesti, většinou stačí jednorázové podání léků proti bolesti při buzení dítěte
  • operovaného je možné propustit několik hodin po operaci domů

Zejména u dětí, kdy je odstranění nosní mandle jejich obvykle první operací je výhodou, že děti jdou na odstranění nosní mandle jako na běžnou návštěvu lékaře a za pár hodin jsou doma.

Čtěte také: Odstranění nosní mandle - adenotomie

Jak odstranění nosní mandle plazmou u dítěte probíhá?

Jedná se o ambulantní výkon, který se provádí v celkové anestezii. Dítě je v doprovodu rodičů uspáno na operačním sále. Posléze je provedena operace pod kontrolou kamery speciální sondou, na jejímž konci vzniká plazmové skupenství - za nízké teploty dojde k odpaření nosní mandle, bez jakéhokoli krvácení. Po výkonu je pacient umístěn na pooperační pokoj, kde je pečlivě sledován přístroji (rodiče dítěte mohou být již opět přítomni). Po uplynutí hodiny od výkonu, může malý pacient odejít v doprovodu rodičů domů.

Plazma má pro svoji šetrnost (nízké riziko tepelného poškození nervů a svalů v blízkosti operované oblasti) a absenci krvácení po celou dobu průběhu výkonu výhodné uplatnění i při další ORL operace, jako je např. operační odstranění chrápání a syndromu spánkové apnoe.

Čtěte také: Spánková apnoe může poškodit vaše zdraví

Zákrok není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění


Adenotomie koblací  je nadstandardní operativní výkon, ke kterému je potřebná speciální plasmová operativní sonda a tuto sondu mají pouze ojedinělá ORL pracoviště. Operativní výkon stojí kolem 8 000 Kč  a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a není součástí Seznamu zdravotnických výkonů vyhlášky MZ č.134/1998 Sb. v platném znění. Zdravotní pojišťovna na uvedený výkon nepřispívá ani částečně.

Pojišťovna může z prostředků veřejného zdravotního pojištění hradit pouze tu péči, která je uvedena v Seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Ten vydává formou obecně závazné vyhlášky ministerstvo zdravotnictví. Obvykle při tom vychází z návrhů, které podávají odborné lékařské společnosti.

Tento výkon:

1) Není uveden v Seznamu zdravotních výkonů.

2) Odborná lékařská společnost o jeho úhradu nikdy nežádala.

Po zákroku

Prakticky jedinou komplikací zákroku je větší krvácení z nosu či úst bezprostředně po zákroku, jedná se ale o velmi malé procento případů. O něco častější je nevolnost a zvracení, která ovšem souvisí s narkózou, nikoliv se samotným zákrokem. Jíst a pít může dítě dvě hodiny po zákroku, po dobu jednoho týdne je doporučován spíše klidový režim, pobyt mimo kolektiv a měkčí nedráždivá strava.

U zákroku jednodenní chirurgie by měl být lékař vždy v telefonickém kontaktu s rodiči a vždy musí být zajištěné vyšší pracoviště, kam lze pacienty odeslat v případě komplikací – obvykle ORL oddělení větší nemocnice. Další možnou komplikací může být zánět, když je zákrok prováděn dítěti, které k němu už přichází s počínající virózou.

Video adenotomie plasmovou koblací 

Zdroj: www.lekari-online.cz, youtube.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce