Opar - Herpes

(MUDr. MBA Kateřina Klauzová | přečteno: 608204x )

Jde o celosvětový problém s narůstající frekvencí výskytu. Jenom v USA je nakaženo virem přes 30 milionů lidí.

shutterstock.com

Časté otázky

Co jsou to postherpetické neuralgie?
Jde o bolesti v postižené části těla přetrvávající i několik měsíců po odeznění kožního postižení pásovým oparem. Léčí se na neurologiích nebo ve specializovaných centrech pro léčbu bolesti.

Mohou se opary přenést pohlavním stykem?
Herpes genitalis je pohlavně přenosná choroba. Přenést však lze opar nejen z pohlavního ústrojí na pohlavní, ale i z úst, i na ústa, případně z jiných částí těla postiženích oparem. Infekce téměř vždy nastává od partnera, který má viditelné puchýřky. Nejlepší prevencí je proto opatrnost a zejména nového partnera je dobře si před pohlavním stykem dobře prohlédnout a používat kondom.

Mám pásový opar a dcera chce pohlídat vnouče, mohu?
Pokud vnouče neprodělalo neštovice tak ne! Hrozí vysoké riziko jeho onemocnění. Pokud prodělalo, domluvte se s vaším ošetřujícím lékařem.

Kde se mohu nechat vyšetřit na pohlavní nemoci?
Lékař, který se specializuje na pohlavní choroby je dermatovenerolog. K vyšetření není potřeba žádné doporučení.

Mám opar na genitálu. Jak dlouho jsem infekční?
Pokud je to první nákaza tak se doba po kterou jste infekční pohybuje okolo 12 dnů, pokud je to již opakovaná infekce tak zhruba týden. Pozor používání kondomu při sexuálních praktikách snižuje riziko infekce, avšak pokud se projevy nalézají mimo oblast krytou kondomem, pak kondom nechrání.

V létě se mi často na rtu vytvoří opar. Co můžu proti tomu dělat?
Vzhledem k výskytu obtíží zejména v létě, bude nejspíše spouštěcím faktorem ultrafialové záření. Snažte se příliš neopalovat a hlavně několikrát denně natírejte rty krémem s UV faktorem nebo tyčinkou na rty s vysokým UV faktorem, domluvte se s dermatologem nebo lékárníkem.

Mám pásový opar na břiše, zůstanou mi po něm jizvy?
Jizvy po pásovém oparu opravdu mohou zůstat, záleží jak těžce je postižen kožní kryt. Chraňte ložisko před další infekcí, nestrhávejte násilím strupy, nechte je až se odloučí sami. Promazávejte pak ložisko mastnějším krémem, nejlépe s vitamíny a chraňte ho před sluncem krémem v UV faktorem.

Lze odstranit opar na rtu laserem?
Ne. Tzv. biostimulační laser pouze urychluje hojení oparu. Pro dobrý efekt je nutná opakovaná aplikace.

Mohu dostat pásový opar vícekrát za život?
Po vyléčení pásového oparu je extrémně nízké riziko jeho opakování. Pouze velmi výjimečně při výrazném snížení celkové imunity je to možné (př. chemoterapie, HIV infekce, ozařování, TBC…).

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
www.cemrfree.cz
7x

Při urgentní aplikaci ozónu do oblasti herpetickch výsevů,/do týdne od začátku/předejdeme postherpetickým neuralgiim. Léčba starých afekcí s typickými neuralgiemi /zkušenosti s 3-6 let starými problémy / mají jen minimální efekt. Ozónotherapie je regenerační a revitalizační therapie.Léčba je založená na aplikaci směsi ozónu a kyslíku/O3+O2/ do postižených oblastí. viz www.cemrfree.cz

ina
19x

Mám opar v puse na jazyku i v krku ,oteklý jazyk nemůžu už skoro mluvit.Co s tím

Albertinka
2x

Možná to není opar. Navštiv lékaře.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 86. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 364 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Změna pigmentace kolem úst a opary

Mám změnu pigmentace kolem úst a na tvářích " fleky", které se velmi zvýrazní na prvním jarním slunci. Často se mi také, hlavně v zimním období dělají opary i mimo rtů.Poraďte prosím, co dělat.

Nová vakcína proti pásovému oparu

Každý třetí Čech během života onemocní pásovým oparem. Ačkoliv samotný pásový opar zmizí po několika týdnech, bolestivá neuralgie může přetrvávat i několik měsíců.V Česku se teď mohou lidé starší padesáti let nově nechat proti pásovému oparu očkovat.

Co je to virus

Virus je nebuněčný živý organismus, drobná částice tvořená pouze bílkovinným obalem, pouzdrem, uvnitř kterého se skrývá dědičná informace ve formě nukleové kyseliny ...

Pásový opar: virus planých neštovic dokáže bolestivě potrápit i dospělé

Při pásovém oparu způsobuje virus planých neštovic zánět nervu, který se projevuje i velice silnou bolestí. Viditelným příznakem je vyrážka, která na kůži kopíruje průběh napadeného nervu. Pokud se bolest a vyrážka objeví v okolí oka, může pásový opar způsobit i nevratnou slepotu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.