Operace nosu (rhinoplastika)

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 21565x )

Rhinoplastiku je možno řadit k nejobtížnějším chirurgickým výkonům, které se v rámci plastické a estetické chirurgie provádějí. Je to díky tomu, že nos je jednou z dominantních partií obličeje a jakákoliv i sebemenší změna tvaru nosu výrazně mění vzhled celého obličeje ...

Rhinoplastiku je možno řadit k nejobtížnějším chirurgickým výkonům, které se v rámci plastické a estetické chirurgie provádějí. Je to díky tomu, že nos je jednou z dominantních partií obličeje a jakákoliv i sebemenší změna tvaru nosu výrazně mění vzhled celého obličeje.

Operaci podstupují pacienti s vrozenou nebo získanou (nejčastěji poúrazovou) deformitou nosu. Jedná se nejčastěji o deformity zevního tvaru nosu (hrboly, stranové posuny, velká špička, apod.) , ale patří sem i operace při neprůchodnosti nosních průduchů. Lze ji podstoupit nejdříve po ukončení růstu, kdy má nos již dospělý tvar (asi po 13 roce u dívek a po 15 roce u chlapců). Avšak ne každý teenager, který není spokojen se svým vzhledem, je dobrým kandidátem na rhinoplastiku.

Druh a rozsah operačního zákroku určí plastický chirurg, který by Vám před operací měl vysvětlit, co lze operačně korigovat a jaké výsledky lze očekávat. Ne u každého lze použít jakýkoliv operační postup a některé deformity nelze uspokojivě vyřešit vůbec. Často zdánlivě nevelká deformace vyžaduje rozsáhlou chirurgickou intervenci. Je také dobré, aby měl pacient alespoň rámcovou představu o tom, co konkrétně mu na nose vadí a co by chtěl operací změnit.

Před operací - pokud je plánována v celkové anestézii, je nutné si zajistit u Vašeho praktického lékaře, případně u internisty, předoperační vyšetření, jehož rozsah je dán věkem a Vaším celkovým zdravotním stavem. Operatér po Vás může chtít i ORL vyšetření. Je nutno neužívat nebo vysadit léky, které zvyšují krvácivost. Jsou to nejčastěji léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin apod.), případně Warfarin, Pelentan. Pokud užíváte tyto léky dlouhodobě, je nutné se o bezpečnosti jejich vysazení poradit s lékařem. U žen je také nutné, aby v době operační zákroku neměly menstruaci. Nejlépe je naplánovat operační výkon na polovinu menstruačního cyklu. Pacient nesmí mít rýmu. Způsob anestézie závisí na velikosti plánovaného zákroku. Menší výkony lze provést i v místním znecitlivění, ale většina výkonů se provádí v anestézii celkové. Operace trvá v průměru 1-2 hodiny.

Operace se provádí nejčastěji tzv. zavřeným způsobem z řezů umístěných na vnitřní straně nosních dírek, kde po zhojení nejsou jizvy zevně patrné. Lze ji provést i tzv. otevřeným způsobem, kdy se protne kolumela (přepážka mezi nosními dírkami), ale pak je doba hojení delší a přetrvává déle otok.

Operace nosu (rhinoplastika)Operace nosu (rhinoplastika)
Operace nosu (rhinoplastika)Operace nosu (rhinoplastika)

Kůže a měkké tkáně jsou odděleny od kostěného a chrupavčitého podkladu který se dále modeluje. Další postup závisí na druhu operačního výkonu. Při korekci kostěné části nosu se kosti brousí, odsekávají nebo kontrolovaně lámou (osteotomie) a skládají v žádoucím postavení. Při korekci chrupavčité části se chrupavky nosu zmenšují, modelují nebo nastavují. Lze při jejich chybění použít i chrupavku z ucha či žebra. Při korekci nosní přepážky (septa) se při ponechání sliznice odstraňuje nebo modeluje její chrupavčitá nebo kostěná část. Rány se šijí vstřebatelnými nebo nevstřebatelnými stehy a do nosu se zavádí smotek mastného mulu (tamponáda) jako prevence krvácení. Ta se ponechává v závislosti na výkonu 2-4dny, někdy i déle. Na nos se přikládá dlaha.

Po výkonu je nutné dýchat ústy protože nos je ucpaný, což pro někoho může být nepříjemné. Po odstranění tamponády je již možno dýchat i nosem, hojící se rány v nose se promašťují, dlaha je ponechána na nose cca 7-10 dní. Poté se při kontrole sejme, odstraní se zbylé stehy a dlaha se pak nosí maximálně jen na noc. Průměrná doba hospitalizace je 2-4 dny.

Časně po operaci se objevují otoky hlavně očních víček ale i obličeje. Po několika dnech po střídavých studených obkladech ustupují. Barevné změny (vstřebávající se krevní výrony) jsou patrné 2-3 týdny po operaci, ke konci je možno použít šetrnou kosmetiku na jejich zakrytí. Nedoporučuje se vystavovat operovaný nos chladu nebo extrémnímu horku ani slunečnímu záření. Je obvyklé, že pacienti čerstvě po operaci nebývají se svým vzhledem příliš spokojeni. Definitivní ustálený estetický efekt lze očekávat ne dříve než za 3-6 měsíců po operaci, ale i později.

Komplikace hrozí i zde, ostatně jako u jiných kosmetických operací a obecně u jakékoliv operace. Vyskytují se minimálně, ale přesto je potřeba na ně upozornit. Jsou jimi komplikace jednak v důsledku celkové anestézie a jednak v důsledku vlastního operačního výkonu (např. infekce operační rány, krvácení nebo dočasné pigmentace či zarudnutí kůže hřbetu nosu). O možných komplikacích je lepší se informovat už před operací.

Průměrně se cena pohybuje v závislosti na velikosti operačního výkonu, věhlasu pracoviště a na délce hospitalizace od 12-15 tisíc korun výše.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet
Lék Wobenzym - účinná pomoc po operacích.

Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více informací: www.wobenzym.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Veronika

ahoj, pisu clanek o tom, jak se lide vyrovnavali se zmenou sveho vzhledu (a tak trochu identity) po plastice. Meli jste s tim nejaky problem? Hledam lidi, kteri by byli ochotni podelit se se mnou o sve zkusenosti a pripadne se mnou udelat anonymni kratky rozhovor pres email. Ozvete se mi prosim na email: rozhovorVK@seznam.cz diky


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 356 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Co je plastika kýly?

Plastika kýly je po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. V České republice se každoročně provede okolo dvaceti tisíc plastik kýly.

Poprvé v ČR: Unikátní náhrada části lebeční kosti

Českobudějovičtí neurochirurgové úspěšně použili jako první v České republice novou unikátní náhradu části lebeční kosti. Už tři pacienti tím vrátili do plnohodnotného života – bez dalších omezení fyzických či estetických.

Fotogalerie plastických operací

Pokud se rozhodujete pro plastiku, ale zajímá vás, jak to vlastně bude ve finále vypadat, podívejte se na těchto několik obrázků. Porovnávají pacientky před plastickou operací a po ní.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.