Jak na zklidnění žaludku po zvracení?
Kdo může předepsat ortopedickou obuv?
Pro řešení lehčích až velmi složitých ortopedických vad může předepsat pacientovi poukaz na ortopedickou obuv vyrobenou na zakázku lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky, ortoped, rehabilitační lékař, revmatolog, diabetolog, chirurg atd. Obuv je vyrobena individuálně podle sejmutých měrných podkladů (odborné měření). Může se jednat o ortopedické vady jako např. kladívkové prsty, zkřížené prsty, vbočené palce, ztuhlý deformovaný palec, syndrom diabetické nohy.
Úhradu a pravidla preskripce zdravotnických prostředků stanovuje Příloha č. 3 zákona č. 48/1997 Sb. (o veřejném zdravotním pojištění). Zdravotní pojišťovnou nejsou hrazeny žádné sériově vyráběné vložky ani ortopedické pomůcky do obuvi.
Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku
Ošetřující lékař pacientovi předepisuje ortopedickou obuv vyrobenou na zakázku na tzv. poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Platnost poukazu je 30 dnů od data vystavení (včetně), neurčí-li předepisující lékař jinak. Poukaz může lékař vystavit jak v listinné (papírové), tak elektronické podobě.
Vzhledem k tomu, že v současné době není ePoukaz povinný, doporučujeme si předem ověřit, zda vybraný výdejce zdravotnických prostředků je již zapojen do systému ePoukaz. Listinné (papírové) formy poukazu jsou nadále platné.
Jak je hrazena ortopedická obuv na zakázku
Preskripce ortopedické obuvi na zakázku – děti
Dětem do 18 let (včetně) hradí zdravotní pojišťovna za rok dva páry ortopedické obuvi jednoduché vyrobené na zakázku, úhrada zdravotní pojišťovnou je stanovena ve výši 50 % ceny za jeden pár. U ortopedické obuvi středně složité a velmi složité vyrobené na zakázku jsou hrazeny dva páry ročně, úhrada zdravotní pojišťovnou je stanovena ve výši 90 % ceny za jeden pár.
Preskripce ortopedické obuvi na zakázku – dospělí
U dospělých od 19 let hradí zdravotní pojišťovna ortopedickou obuv jednoduchou na zakázku ve frekvenci dva páry za tři roky, úhrada zdravotní pojišťovnou je stanovena ve výši 50 % ceny za jeden pár. U ortopedické obuvi středně složité a velmi složité vyrobené na zakázku jsou hrazeny dva páry za tři roky, úhrada zdravotní pojišťovnou je stanovena ve výši 90 % ceny za jeden pár.
Úpravy a opravy ortopedické obuvi na zakázku
Úhrada úpravy a opravy ortopedické obuvi na zakázku podléhá schválení zdravotní pojišťovnou. Úpravu i opravu ortopedické obuvi může předepsat lékař specialista – ortopedický protetik, ortoped, rehabilitační lékař, diabetolog, chirurg.
Úpravy ortopedické obuvi
Úpravy ortopedické obuvi vyrobené na zakázku jsou možné výhradně při změnách zdravotního stavu pacienta a v medicínsky zdůvodněných případech (např. při změně tvaru nohy pacienta). Úpravou se rozumí výměna součástí obuvi, jejichž opotřebení (životnost) nedosahuje frekvenčního omezení pro tento zdravotnický prostředek. Úprava je plně hrazena zdravotní pojišťovnou maximálně dvakrát za jeden rok.
Opravy terapeutické části ortopedické obuvi
Opravy ortopedické obuvi na zakázku jsou možné výhradně v případě poškození vzniklého běžným opotřebením, nikoliv v případě poškození vinou špatného používání. Opravou se rozumí oprava terapeutických částí obuvi a uvedení ortopedické obuvi do funkčního stavu. Úhrada zdravotní pojišťovnou je stanovena na 75 % ceny.
Zdroj: vzp.cz
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.