Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Ostrý zrak v každém věku. Kdy je vhodná doba nechat si „spravit“ oči?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3701x )

Zrak je bezpochyby tím nejdůležitějším ze všech lidských smyslů, přináší zhruba tři čtvrtiny všech vjemů a informací z okolního světa. Oči a zrak se v průběhu života mění a vyvíjejí, postupem času se proto mohou projevit nejen různé vrozené vady, ale i obtíže způsobené stárnutím, kdy oční očka ztrácí svou pružnost nebo se zakaluje. Moderní medicína si však dokáže s očními vadami a onemocnění poradit v každém věku a navrátit ostrý zrak jednou provždy.

shutterstock.com

Laserové korekce dioptrií, výměna původních lidských čoček za umělé, anebo implantace nitroočních kontaktních čoček – tyto i další metody používají oční chirurgové k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu, šedého zákalu nebo jiných potíží se zrakem. V jakém věku je která metoda nejvhodnější?

18 až 40 let: Dokonale přesný laser

Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří laserové odstranění dioptrií. Věk zde ale není jedinou rozhodující podmínkou, zákrok podstupují i pacienti mladší 18 let, stejně jako ti, jejichž oční vada není stabilní a narůstá. Pro laserový zákrok jsou nejvhodnější vady od +0,5 do cca +5 dioptrií. V České republice funguje již více než 10 let bezbolestné odstraňování dioptrií tzv. femtosekundovým laserem.
Pod povrchem oční rohovky separuje laser přebytečnou tkáň, která způsobuje neostré vidění. Tkáň následně chirurg z rohovky odstraní pomocí speciální pinzety,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Čtěte také: Syndrom suchého oka - nepleťte si ho s alergií

Po 40. roce: Nová čočka na čtení

Po čtyřicítce se začínají objevovat potíže s ostrým viděním na blízko. Tato vada se nazývá presbyopie neboli vetchozrakost a je zcela přirozená. Špatné vidění na normální čtecí vzdálenost způsobuje stárnutí, kdy se pružnost oční čočky postupně snižuje, a čím blíže se předmět nachází, tím obtížněji jej lze zaostřit. Vetchozrakost se objevuje zhruba ve 40 až 45 letech věku a vrcholí ve věku 63 až 65 let, kdy se stabilizuje a dále nezhoršuje. Brýlí na čtení se však lze jednoduše zbavit moderní metodou PRELEX, při které oční chirurg během patnáctiminutového bezbolestného zákroku nahradí přirozenou oční čočku umělou čočkou – multifokální, která přináší zlepšení vidění na blízko, na počítač i do dálky.

Čtěte také: Nejmodernější preventivní kroky, které můžete udělat pro zdraví svých očí

Od 65 let: Šedý zákal „vyléčí“ jen operace

V souvislosti se stárnutím se po 65. roce věku nejčastěji objevuje šedý zákal (katarakta), při kterém dochází k zakalení oční čočky a zhoršení kvality vidění. Jediným řešením šedého zákalu je sice operace, jde však o zcela bezbolestný a rychlý zákrok.
Během operace nahradí chirurg zakalenou oční čočku umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po zbytek života,“ říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. V současnosti je nejmodernější metodou odstranění katarakty laserová operace, při níž samotný paprsek laseru působí pouze 10 sekund.
Zákrok je díky počítačem řízené technologii mnohem šetrnější a přesnější. Po skončení laserové části chirurg čočku lehce odstraní a nahradí ji umělou čočkou. Celá operace s využitím femtosekundového laseru LenSx je přizpůsobena každému pacientovi na míru,“ dodává docentka Skorkovská.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Správné vyšetření na prvním místě

Operační zákrok je dnes otázkou několika málo minut. V každém případě mu ale vždy musí předcházet vyšetření, které zpravidla trvá dvě až tři hodiny. Teprve na jeho základě stanoví lékař přesnou diagnózu a tu nejvhodnější metodu na míru přímo konkrétnímu pacientovi. Bez tohoto vyšetření by operace mohla způsobit více škody než užitku. Rychlost změn oční čočky je u každého člověka různá, od počátečních obtíží do výrazného snížení kvality vidění mohou uplynout roky či desetiletí, ale také pouhé měsíce. Jakékoliv problémy se zrakem je proto nutné vždy co nejdříve konzultovat s očním lékařem.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce