Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.
Sluneční brýle
Nezbytností, bez které se na dovolené téměř neobejdete, jsou sluneční brýle. Někteří lidé si je ale do kufru nebalí záměrně, chtějí si nový kousek pořídit až na místě. Při jejich výběru by ale spíš než na design měli hledět na kvalitu UV filtru.
„UV filtr nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak byť tmavá, ale nekvalitní skla bez dostatečného filtru mohou očím ublížit. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést až k poškození zraku. Dlouhodobé vystavení očí intenzivním slunečním paprskům může vést ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i nebezpečnému poškození sítnice. Může být příčinou také vzniku rakoviny kůže očních víček nebo spojivky,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Kontaktní čočky
Kontaktní čočky nosí zhruba každý třetí Čech, který má zrakovou vadu. V létě by měli sáhnout po čočkách s UV filtrem. Do vody jsou vhodnější ty jednorázové.
„Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání s kontaktními čočkami je doporučujeme vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je lepší nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje a očí více slunečního světla,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Potápěčské brýle
Zejména u moře se lidé často rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale raději dělat neměli.
„Ochrana očí plaveckými nebo potápěčskými brýlemi je vhodná v jakékoliv vodě. Nejčastěji hrozí podráždění a začervenání očí, nečistoty ve vodě mohou ale způsobit zánět spojivky a v těžších případech i zánět rohovky. Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné potíže. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec,” upozornil Pavel Stodůlka.
Umělé slzy
Dopravní prostředky, hotel, restaurace, obchody – všude tam se během dovolené setkáte s klimatizací. Ta ale zraku příliš neprospívá.
„Stejně tak mohou zdravotní problémy způsobovat větráky namířené přímo na člověka. Jakýkoli proud vzduchu obecně vysušuje pokožku a způsobuje pálení očí. Důležité je oči pravidelně hydratovat ještě předtím, než člověk příznaky suchosti očí pocítí. Aplikace umělých slz bez konzervačních látek může nepříjemným projevům předejít nebo očím ulevit. Umělé slzy jsou zároveň dobrým pomocníkem, pokud se do oka dostane nějaká nečistota, ve většině případů je z oka jednoduše vyplaví. Použít umělé slzy je vhodné i po koupání, oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Antibakteriální kapky do očí
Většina lidí ví, že zejména v exotických zemích není radno pít místní vodu, ani tu, která teče v hotelových koupelnách z kohoutku. Už méně myslí na její rizika během hygieny.
„Voda především v exotických destinacích může obsahovat bakterie, které zejména očím nedělají dobře a mohou být příčinou nepříjemných zánětů. Proto je dobré po ranní i večerní hygieně do očí nakapat antibakteriální kapky, které riziko případného zánětu sníží,“ uvedl Pavel Stodůlka.
Léky na alergie
Vedle léků proti bolesti, horečce nebo průjmovým onemocněním by měla lékárnička na dovolenou obsahovat i oční kapky – vedle umělých slz a antibakteriálních kapek myslete i na ty proti alergiím. A to i tehdy, pokud jimi v tuzemsku netrpíte. Neznámé prostředí může totiž skrývat alergeny, které se v Česku nevyskytují. Oko na ně může reagovat svěděním, slzením nebo zarudnutím.
„Ulevit očím od nepříjemných projevů oční alergie lze hned několika způsoby. Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které snižují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad nebo chladivá gelová oční maska,“ poradil Pavel Stodůlka.
Potřebujete poradit, který produkt je pro vás nejlepší? Kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz.